Show Jana Krause: Na malou chvíli s tetou Ká, rodinné tradice u Heřmánků a svědectví první Evropanky v Severní Koreji
Anna K, Karel Heřmánek mladší a Nina Špitálníková v Show Jana Krause Zdroj: FTV Prima / Show Jana Krause
V dalším dílu Show Jana Krause se představí zpěvačka Anna K, herec Karel Heřmánek mladší a koreanistka Nina Špitálníková. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 2. června ve 21:35 na Primě.
Doufejme, že nás dnešní první host pobaví nejen Na malou chvíli, jak se jmenuje současný pop-rockový hit populární zpěvačky Anny K, která se hned zkraje dojatě přizná, že je naměkko z toho, že se život vrací do starých kolejí a že je divadlo naplněno diváky. „Těším se strašně moc na to, že budu mít koncerty a bude jich tolik, že ani nevím, jestli je fyzicky vydržím, protože jsem rok nezpívala,“ pochvaluje si charismatická zpěvačka, jejíž umělecké jméno vychází z koncových písmen jejího občanského křestního jména Luciana a prvního písmene příjmení Krecarová. A na tomto pseudonymu, který si vybrala ještě předtím, než natočila svou první desku, prý nechce nic měnit. „Mám tak strašně dlouhé jméno, které mi lidé komolili už od dob, kdy jsem hrála v divadle Semafor, od osmi let,“ vzpomíná. „A ,Káʻ je dobrý, už tříleté holčičky od mých kamarádek, když mě vidí, říkají ,teta Káʻ.“
Podívejte se na rozhovor s Annou K:
Oblíbená stálice hudebního nebe se nebrání ani prezentaci na dnes už pro lidi ze showbyznysu nezbytných sociálních sítích. „Nebráním se tomu a pomalu se to učím. Naučila jsem se přidávat fotky na Instagram, s videem mám trochu problém a hashtagy neumím. Navíc mám dost málo sledovatelů, nemám asi úplně instagramovou cílovku,“ říká Anna K a v debatě o moderních technologiích se trochu zlobí nad tím, že se jí občas na koncertech stává, že ji lidé točí, a místo aby sledovali ji, celou dobu koukají jen do telefonu. Vadí jí také to, že nekvalitní amatérské nahrávky z koncertů mají často na internetových video kanálech více zhlédnutí než oficiální, profesionálně vytvořené a do dokonalosti vycizelované videoklipy. A právě pokud jde o kvalitu, má se Anna K čím pochlubit, neboť produkce a zvuku jejího posledního singlu se ujal držitel pěti Grammy Chris Lord-Alge, známý spoluprací s Green Day nebo Madonnou. Kytarovými party pak přispěl sólový kytarista Bon Jovi Phil X.
Anna K v Show Jana Krause Zdroj: FTV Prima / Show Jana Krause
„Můj vydavatel se s Chrisem nějak zná a on mi řekl, že se mu písnička líbí a že ji pošleme k Chrisovi Lord-Algeovi do L. A. S ním jsme pak volali přes videohovor a on na to, že se mu líbí můj hlas, ať to pošleme. Tak jsme mu poslali moji demonahrávku, kterou jsem si sama doma nahrála ve tři ráno jako pracovní verzi na úplně blbej mikrofon.“ Pracovní verze se producentovi nakonec natolik zalíbila, že ji použil raději než nahrávku ze studia.
Karel Heřmánek mladší u Jana Krause
Další, kdo přisedne na červenou pohovku, je mladý herec a nový principál Divadla Bez zábradlí, Karel Heřmánek mladší, jehož moderátor vzápětí po usednutí zaskočí otázkou, zda je výhodou či nevýhodou, mít stejné jméno jako jeho otec. „Nikdy jsem nad tím takto nepřemýšlel,“ přiznává syn slavného otce a prozrazuje, že předávání jména Karel se u nich v rodině děje již několikátou generaci.
Sledujte rozhovor s Karlem Heřmánek mladším:
„Také můj dědeček a tuším, že už i jeho tatínek byl Karel. A nejenom to, také tam vždy byl i Josef a František. Tak jako se jmenují moji bratři.“ Nyní už se prý pomalu začíná přemýšlet o tom, zda bude i on pokračovat v rodinné tradici, až bude mít vlastní děti. Kromě studia na pražské DAMU má za sebou Karel také studium herectví v New Yorku, na svém kontě má už i řadu filmových a seriálových rolí a nyní se tedy se svým mladším bratrem Josefem ujal i vedení divadla. „Teprve se budu muset naučit skloubit to všechno dohromady,“ svěřuje se.
Herec Karel Heřmánek mladší v Show Jana Krause Zdroj: FTV Prima / Show Jana Krause
„Rodiče se tomu věnovali dlouho, přes třicet let, a právě proto nám přišlo škoda, aby to přestalo. Táta dával dost jasně najevo, že už by to nejraději pověsil na hřebík, a na nás bylo se s tím nějak popasovat a pokračovat v rodinné tradici.“ I když je zrovna současná doba pro divadla těžká, mají už své plány, do nichž jsou zahrnuty zájezdy a také to, že Karel Heřmánek st. se chce částečně ujmout režie. Ze svého soukromého života prozradí to, že je již pět let ženatý se svojí spolužačkou z ročníku, herečkou Nikol Kouklovou. „Jiskra přeskočila ve druháku, kdy jsem dělal Othella a Nikol Desdemonu,“ líčí Karel, což vyvolá zajímavou úvahu o tom, jak herecké povolání dokáže prorůst do osobního života.
Karel Heřmánek mladší si zahrál v primáckém seriálu Cesty domů. Připomeňte si ho v rozporuplné roli feťáka Tobiáše:
Co se Jan Kraus dozví o KLDR?
Na závěr nám rozšíří obzory o zemi, do které se drtivá většina z nás zřejmě nikdy nepodívá a o které toho víme velmi málo, koreanistka a autorka úspěšné knihy Svědectví o životě v KLDR, Nina Špitálníková. Ve své knize hned v úvodu zdůrazňuje, že nechce nikoho soudit, naopak chce nabídnout nestranný pohled s vyloučením vlastní interpretace. „V rámci studia koreanistiky jsem studovala v Severní i Jižní Koreji, protože mě soudruzi na severu nechtěli, ale pak si to rozmysleli a dali mi povolení,“ upřesňuje Nina. „Já jsem si totiž spletla motivační dopisy. Na sever jsem poslala ten jihokorejský a na jih severokorejský. Ale na jihu to nejspíš nečetli, protože by mě jinak nevzali. No a Severokorejcům jsem napsala, že bych moc chtěla pracovat v jihokorejské firmě, čímž jsem je hrozně naštvala, a oni žádali přes chargé d’affaires omluvu. Nakonec si ale asi řekli, že nejsem politicky smýšlející, a tak mě tam pustili.“
Podívejte se na rozhovor s Ninou Špitálníkovou:
Díky svému pobytu dobře poznala prostředí, jehož znalost nám nyní může zprostředkovat, a tak se například dozvíme, že je v KLDR celkem 51 kast, ze kterých se dá jen velice komplikovaně vymanit, nebo že na vojnu se chodí na 10 let. „Je velmi těžké najít nějaká svědectví o každodenním životě. V médiích se řeší pouze velká témata a jaderné zbraně, ale mě zajímaly opravdu hlavně lidé,“ doplňuje expertka, která nám povypráví o tom, jak se jí na kolejích v Severní Koreji díky odposlechům plnila přání, ale také to, jak a za co se dostala do severokorejského vězení.
Koreanistka Nina Špitálníková v Show Jana Krause Zdroj: FTV Prima / Show Jana Krause
Jak fungují v KLDR příděly? V čem spočívá specifikum tohoto národa a jak toho bylo docíleno? A proč funguje její kniha, která je nominovaná na knižní cenu Magnesia Litera, na lidi s depresí?
To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause už dnes večer na Primě. Kraus je COOL – reprízy oblíbené show můžete sledovat také každé úterý ve 21:45 na Prima COOL.