Show Jana Krause: okouzlující škvarková placka, zpěvák s dívčím jménem a odtajněná receptura na ochranný štít
Během vládou vyhlášeného nouzového stavu přerušujeme natáčení Show Jana Krause a nasazujeme reprízy oblíbeného pořadu. Ve středu se představí herečka Patricie Pagáčová, zpěvák Mirai Navrátil a vývojář Josef Průša. Dívejte se 21. října ve 21.35 na Primě!
Patricie Pagáčová
Prvním dnešním hostem bude okouzlující herečka Patricie Pagáčová, která o sobě s nadsázkou říká, že ji baví dělat věci, které vlastně neumí, v narážce na to, že se věnuje herectví, ačkoli vystudovala management obchodu a služeb. Od svých šestnácti hrála neuvěřitelných 14 let v jednom seriálu. V současnosti ji můžeme vidět na prknech Divadla Na Jezerce a v době karantény radila ve videích pod názvem Pagáč jóga na internetové televizi, jak cvičit doma. „Pagáče jsem si vzala před rokem,“ vysvětluje usměvavá herečka změnu svého příjmení, neboť dříve jsme ji znali pod jménem Solaříková, a upřesňuje, co toto jméno znamená. „Já jsem vlastně škvarková placka. A navíc se slovo pagáč používá u filmu, kde označuje malé dřevěné bedny. Vím to proto, že když jsem byla čerstvě Pagáčová, někdo ze štábu při natáčení Modrého kódu řekl, že nejsem vidět, ať mě dají na pagáče.“
Ke své herecké kariéře ironicky poznamená, že její sestra je lékařka, a na ni vzhledem ke studijním výsledkům zbylo už jen herectví. V úspěšném seriálu Modrý kód na televizi Prima hraje podle svých slov bufetářku. Začínala prý kdysi dávno v různých reklamách a pak pokračovala v několika seriálech. „Myslím, že maminka se dneska přesto dme u televize pýchou,“ dodává smířlivě veselá blondýnka známá též svojí aktivitou na sociálních sítích. „Mě to baví a je to úplně nová forma komunikace s fanoušky.
Navíc kdo by si rád nemastil své ego.“ Vyzkoušela si dokonce i live stream při pečení bábovky, což moderátora obzvláště zaujme, a tak se od Patricie dozvíme, že peče dobře a ráda. „Dělám hlavně různé cheescaky, bublaniny a koláče,“ prozrazuje na sebe k velkému zklamání svého hostitele, který se cítí podvedeně, že mu nic z toho nepřinesla.
Mirai Navrátil
Dalším hostem, který nám zpříjemní dnešní večer, bude zpěvák Mirai Navrátil, frontman hudební skupiny Mirai, v současnosti jedné z nejpopulárnějších. A také u druhého hosta se pozastavíme nad jeho jménem, tentokráte ovšem nad křestním. Exotičnost umělcova jména vychází z toho, že jeho maminka je Japonka a tatínek Čech. „Je to skutečně moje křestní jméno, nejedná se o umělecký pseudonym,“ vysvětluje hudebník a dodává, že teprve později zjistil, že je to v japonštině spíše dívčí jméno
. „Rodiče se seznámili v Londýně, kde oba studovali jazykovou školu na Oxford Street. Pak spolu odjeli do Japonska, kde jsem se ve městě Ogaki v roce 1992 narodil já a kde jsme žili asi do mých třech let,“ vypráví dále s tím, že japonštinu ovládá jen trochu, respektive je to prý čím dál tím horší. Ve své rodné zemi byl naposledy koncem minulého roku, a tak ho začne Jan Kraus z legrace podezírat, jestli nepřivezl koronavirus právě on. „Mám tam z maminčiny strany strašně moc bratranců a sestřenic, se kterými jsem ve spojení, píšeme si přes sociální sítě, což je fajn, ale oni žijou úplně jinak, hodně se orientujou na práci,“ myslí si hudebník, který od malička trávil podle svých slov spoustu času po garážích, kde s kamarády hrál a dělal muziku. Nikdy ho ale nenapadlo, že by ho muzika mohla živit.
„Dělal jsem gympl a pak jsem šel do Brna na práva. A těsně potom, co jsem dostudoval, se nám ta naše kapela opravdu dobře rozjela,“ vzpomíná Mirai, jehož kapela byla během karantény velice aktivní, ohromnou diváckou pozornost si získali virálním hitem Dej si roušku, který se pyšní miliony zhlédnutí.
Josef Průša
Příjemný večer uzavře třetí host, vývojář a jeden z největších výrobců 3D tiskáren Josef Průša. A také on a jeho firma sehráli v době karantény velkou roli, neboť zjednodušeně řečeno zveřejnili „recept“ pro 3D tiskárny, jak vyrábět ochranné štíty, navíc na své náklady rozjel výrobu ochranných pomůcek pro zdravotníky s kapacitou produkce až deseti tisíc štítů denně. „Už jsme vyrobili a rozdali 150 tisíc štítů,“ dodává štědrý donátor.
„Dodávali jsme jenom do Čech, ale tím, že jsme design ochranných štítů vydali jako open source, spustila se řada iniciativ, a tak jsme s dali tu práci, že jsme přichystali i postup, jak to vyrábět bezpečně, abychom neohrozili ty nejpotřebnější lidi.“ Ve videoukázce dokonce uvidíme i to, jak taková 3D tiskárna vůbec vypadá. „Záběry jsou z naší 3D tiskové farmy, která je vůbec největší na světě,“ komentuje záběry úspěšný podnikatel, jehož firma prý roste neuvěřitelným tempem až o 2 500 % za rok. „A tady se zrovna tisknou ty štíty. My jsme původně počítali s tím, že je budeme vyrábět tak týden dva, než se chytnou klasičtí dodavatelé, ale pak z toho byl najednou třetí čtvrtý týden a ono pořád nic…“
Každopádně ale chválí celou 3D komunitu, která se velmi aktivně zapojila. Jaké jsou aktuální trendy v oboru? Kolik zaměstnává vývojářů? V čem jsou jeho 3D tiskárny výjimečné a kolik stojí nejlevnější tiskárna z jejich produkce? To a mnohem více se dozvíte v dalším díle oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě!
Show Jana Krause uvidíte ve středu 21. října ve 21.35 na Primě.