Show Jana Krause: olympijští medailisté, snící režisér a odbornice na DNA

V dalším dílu Show Jana Krause se představí biatlonisté Veronika Vítková a Michal Krčmář, režisér Fero Fenič a forenzní genetička Halina Šimková. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 21. března ve 21.35 na Primě.

Hned dva olympijští medailisté z korejského Pchjongčchangu: bronzová Veronika Vítková a stříbrný Michal Krčmář budou dnes večer prvními hosty Jana Krause. „Já jsem i trošku brečel,“ přiznává dnes už se smíchem Michal, když vzpomíná na své pocity z letošní zimní olympiády.

Poslechněte si je už teď v krátkém rozhovoru:

„Já jsem byla v šoku,“ vstupuje do toho Veronika, „nevěděla jsem, jak na to reagovat. Dost dlouho jsem se bála, jestli nebudu čtvrtá.“ O tom, že jejich výsledky a medaile jsou platné, ani jeden z nich nepochybuje a nenechají se ani nahlodat podrývačnými řečmi Jana Krause. „Já jsem byl na kontrole na doping hned po závodě,“ říká Michal, „a výsledek mi přišel do tří dnů.“

I Veronika prý prošla antidopingovou kontrolou, takže o zpochybnění výsledků se prý opravdu nemusíme strachovat. „Kontroly probíhají furt, i třeba těsně před závodem,“ vysvětluje biatlonistka a její kolega dodává, že kontroloři mohou přijít kdykoliv a ti, co jsou na stupních vítězů, jdou na kontrolu automaticky. „Mohli by přijít vlastně i sem,“ napadá ji ještě, což Jan Kraus rázně odmítá. A jaké bylo přivítání doma? „Měli jsme přivítání v Jablonci, kde je taková centrála biatlonu, a poté měl Michal přivítání ve Vrchlabí a já v Jilemnici,“ osvětluje divákům sportovkyně a následně oba závodníci ukážou na kameru své čerstvé olympijské medaile – stříbrnou a bronzovou. V tuto chvíli prý mají konec biatlonové sezony a na pár týdnů zasloužené volno, než zase začne trénink.

Organizátor kulturně-společenského života

Dalším dnešním hostem bude filmová legenda a neúnavný organizátor kulturně-společenského života v naší zemi, režisér Fero Fenič, který mimo jiné založil Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, jehož pětadvacátý ročník právě skončil. „Já jsem teď posledních pět let už jenom prezident,“ podotýká skromně, „protože po dvaceti letech už jsem neměl sil v tom pokračovat sám. Tehdy jsem to dělal všechno sám a nyní totéž dělá asi pět lidí.“ Je také autorem kultovního satirického pořadu Česká soda a dokumentárního seriálu GEN. „Já jsem byl asi jako dítě hyperaktivní, ale v té době se to ještě nevědělo, tím pádem mě neléčili a mně to zůstalo celoživotně,“ říká o své činorodosti.

V plánu má kupříkladu spuštění internetového serveru pro satiru. „Uvažuju o tom už pět let, protože když nastoupila současná politická garnitura, uvědomil jsem si, že nastává nebývalý rozkvět humoru v Čechách, tak jsem měl pocit, že by bylo dobré to nějak zužitkovat. Nemyslím si ale, že by šlo Českou sodu obnovit v původní podobě, protože se člověk nevrátí dvakrát do stejné řeky, je to dvacet pět let… Ale chtěl bych udělat takové sběrné místo českého humoru,“ vysvětluje s nadšením sobě vlastním Fero Fenič, „protože humor je vlastně také svědectvím doby a odráží, co se tady dělo. A vidím, jak jsou Češi pracovití a usilovní, oni přijdou domů a třeba celou noc stříhají, aby udělali nějaký klip nebo koláž a mohli to dát ráno na Facebook. Chtěl bych tam ale vytvořit také malý tým, který by produkoval původní věci. Velký problém je však v tom, že jsem dosud nebyl schopen najít investora, protože na takovém serveru by se špatně prodávala reklama.“ Počáteční investici počítá v řádech několika milionů s tím, že by pro něj pracovala spousta nadšenců.

Pusťte si rozhovor s Fero Feničem ze zákulisí show:

A co dělá pan režisér, když má volno? „Ležím. A pak už záleží na počasí a na myšlenkách, jak dlouho to vydržím, než usnu. A mám krásné sny, kterým často nerozumím, protože nechápu, odkud se vzaly, ale několikrát se mi stalo, že se mi zdál celý scénář k filmu, a dokonce jsem si na konci toho snu říkal, že to nesmím zapomenout, a až se vzbudím, musím to zapsat. No a neudělal jsem to!“

DNA expertka

V závěru pořadu přivítá Jan Kraus forenzní genetičku Halinu Šimkovou, která se podílí na vyšetřování zločinů, spolupracuje s Kriminalistickým ústavem i s Interpolem a podílela se jako DNA expert na identifikaci obětí thajské tsunami. „V roce 1999 jsem přišla do Kriminalistického ústavu dodělat svou diplomovou práci, kterou jsem měla obhajovat na přírodovědecké fakultě, a už jsem tam zůstala,“ vzpomíná paní Šimková.

DNA je podle jejích slov všude kolem nás. „V Americe měly u řady starých případů uložený biologický stopy a teď, když se začaly dělat reanalýzy, ukázalo se, že někteří lidé sedí zbytečně, že ten trestný čin nespáchali… většinou totiž byli vězněni na základě nějakého očitého svědectví.“ Škála toho, co se dá z DNA zjistit, se podle ní stále rozšiřuje. „Na začátku šlo o to, říct, komu ten materiál patří. A dnes už se ty analýzy rozšířily na to, že se snaží odhadnout, jak ten člověk vypadal a jakou měl barvu vlasů a očí či tvar obličeje,“ vysvětluje.

Na co si dát pozor, když bude člověk páchat trestný čin, aby po něm zůstalo co nejméně stop? Kde všude lze najít kupříkladu stopy spermatu? A co je to rekreační genetika? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer od 21.35 na Primě!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.