Show Jana Krause: zoufalá spisovatelka, zpěvák kozopas a botanik milující křoví

Show Jana Krause 2017 (35) - upoutávka

V dalším dílu Show Jana Krause se představí spisovatelka Halina Pawlowská, zpěvák Albert Černý a botanik Jan Albert Šturma.

Prvním hostem, který dnes večer pobaví diváky svým nezaměnitelným humorem, je úspěšná česká spisovatelka Halina Pawlowská, která přináší Janu Krausovi svou v pořadí třicátou knihu, jež svým názvem odkazuje k její knižní prvotině Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci.

„Zní to sice blbě, ale já jsem někdy opravdu zoufalá,“ říká spisovatelka, „ještě navíc tady na té červené lenošce, a vy jste jako psychoanalytik.“ Obě knihy jsou předlohou k novému filmu režiséra Filipa Renče, který se právě točí.

Kromě toho, že píše úspěšné scénáře, knihy, že založila a vedla několik společenských časopisů, že vymyslela a zrealizovala řadu nových televizních formátů, má ohromný dar mluveného slova, a tak vystupuje v několika svých vlastních talk show.

Pawlowská sní u Krause v pohovce o dramatické roli

„Také hrozně ráda hraju!“ připomíná. „To je úplná nádhera a strašně mě to baví.“ Jaká by byla její vysněná velká charakterní role? „Já bych chtěla dramatickou roli. Vlastně bych asi chtěla být zlá,“ rozvažuje nahlas umělkyně, „vražedkyně, to by nebylo zlý.“ Přestože by si mohla svou roli napsat na míru, takovou možnost zcela zavrhuje. „To už je hrozně namáhavý. To já bych pak pilovala ty slova. To ne! Ať to napíše někdo jinej a já to zahraju.“

Ovšem když začne Jan Kraus vymýšlet plán na sepsání příběhu, v němž by Halina měla roli úkladné vražedkyně a on roli hodného a naivního Artura, nechá se touto myšlenkou přece jen zlákat, a dokonce začnou společně vymýšlet nejprve pracovní název a poté dějovou linku celého příběhu.

Zpěvák Albert Černý: Nejdůležitější je dělat to, co člověka baví

Dalším hostem, který ovšem do pořadu nepřichází poprvé, je Albert Černý, zpěvák a frontman skupiny Lake Malawi, které v listopadu vyjde debutová deska. Tu si bude moct Jan Kraus poslechnout již s předstihem, neboť její nahrávku dostane na malé flashce jako pozornost.

„Jestli si ji pustíte třeba dneska, tak budete první po mém taťkovi, co to uslyší,“ říká hudebník s tím, že deska, na které je 14 skladeb, vznikala částečně u něj doma v pokoji, ale také na chatě, zkrátka všude, kde to šlo. „Žánrově si myslím, že je to trochu tvrdší a rychlejší než moje předchozí tvorba.“ Většina písniček je otextovaná v angličtině. „Já mám nějaké písničky i česky, třeba o tom, jak jsme se ségrou pásli kozy u nás na chatě,“ dodává rodák z Třince s tím, že kdyby byl zájem, složí svému hostiteli klidně nějakou písničku v češtině.

Jan Kraus se okamžitě chytá příležitosti a objednává si hudbu k filmu, který před chvíli naplánoval s Halinou Pawlowskou.

A jak se mladému hudebníkovi daří, co se živobytí týče? „Je to docela dobrý, bydlím u své přítelkyně Báry,“ vypráví se smíchem, „a teď jsme tedy udělali desku a z toho máme opravdu dobrý pocit. Vždyť to znáte – když napíšete knížku, uděláte desku, tak si to člověk tak nějak odškrtne a řekne si: dobrý!“

Přestože vystudoval tlumočení a překladatelství z angličtiny, věnuje se raději hudbě. „Jazyky mám rád, ale radši chci zpívat. Myslím si, že nejdůležitější je dělat to, co člověka baví. To je pro mě největší dar,“ vyznává se Albert Černý.

Květina pro Jana Krause

Závěr večera bude patřit poslednímu hostu, který bezpochyby také dělá to, co ho baví, a tím je botanik Jan Albert Šturma. Ani on nepřijde s prázdnou a rovněž svého hostitele obdaruje, samozřejmě tematicky – rostlinou s názvem merlík smrdutý.

„Je to jedna z nejvzácnějších kytek Prahy,“ doplňuje odborník, „můžete si čuchnout, dost smrdí. Ale je to moje oblíbená kytka. Roste v místech u hospod, tento konkrétní exemplář je z Karlova náměstí, kde se vyskytuje v místech, kam chodí všichni močit.“

Co je na této rostlině tak zajímavého? „Merlík je kytka, která rostla dřív ve městě zcela běžně, ale teď, jak se všude dávají zámkové dlažby a asfalt, prakticky vymizela. Takže její zbytky jsou vlastně součástí kulturního dědictví města,“ vysvětluje botanik, který když Janu Krausovi prozradí lidový název této rostliny, doslova mu vyrazí dech.

Jak tento název zní? Proč pan Šturma zbožňuje Prahu? A co je tzv. klub křovinářů, k němuž se pyšně hlásí?

To a mnohem více se dozvíte již dnes večer v pořadu Show Jana Krause.

Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 1. listopadu ve 21.35 na Primě.

Sdílejte článek