Seriály a filmy

13. srpna 2019 13:00

Slunce, seno a pár facek: Připomeňte si legendární hlášky

V Hošticích to bude pěkná mela! Po „jahodách“ se Zdeněk Troška pustil do rvačky. Pokračování se objevilo v kinech až v roce 1989, ale stálo za to. Vy se můžete podívat již tento pátek 16. 8. ve 20.15 na Primě.

Prvně si musíme trochu osvěžit, kam jsme se od prvního dílu „Slunce, sena...“ posunuli. Blažena je těhotná a vypadá to na svatbu s Vencou. To ale Miluně nedá spát, a tak podnikne pár kroků, aby to vše zkomplikovala. Přijede i inženýrka Tejfarová. Co se z toho vyvine, ale nikdo netušil...

Jednoduché jak facka? Ani tak ne, pokračování slavné komedie na sebe dalo čekat dlouhých 6 let a za to, že jsme se v roce 1989 opět do Hoštic vrátili, mohou hlavně ohlasy diváků na Slunce, seno, jahody a jejich prosby, aby se další díl určitě natočil.

Na hercích jako by těch šest dlouhých let nebylo znát. Jen maminku v posteli musela nahradit po smrti její představitelky Erny Červené jiná herečka. Po dlouhém hledání se vhodnou následnicí stala Valérie Kaplanová a hned si na své konto připsala pár nezapomenutelných replik, např.: „Už se perou, už se perou! Já to říkala ze začátku, že si čumáky rozbijou.“ Když chce stařence vnucovat doktůrek Kája další medikamenty, babka se nedá: „Já se ti na ty tvoje medicíny vyprdnu už.” A se svojí dcerou Maruš (Helenou Růžičkovou) se taky nepáře, i když jí to plnoštíhlá dcerka dokáže skvěle vrátit: „Pane božéé, jak já k tomu přijdu, že já mám takovouhle dcéééru...” a Škopková na to: „Podívejte, co jste si udělala, to máte, na to nenadávejte...”

Podívejte se, jak dnes vypadají hvězdy z legendárních komedií Slunce, seno... ?

Marie Škopková (Helena Růžičková) je skutečně nezdolná, a to i když hledá pro svou dcerku Blaženu náhradního ženicha. Najde jí doktora Káju, který má ale k oblíbenému Vencovi blízko asi tak jako hřebec ke kapounovi. K filmu se prý představitel Káji Josef Stárek dostal tak, že Zdeňku Troškovi v jednom podniku, kde pracoval jako číšník, moc Slunce, seno, jahody nevychválil. Tvrdil, že kdyby ve filmu hrál on, tak by „jahody“ dopadly mnohem lépe. Zdeněk Troška to risknul a do filmu dalšího neherce obsadil. A nelitoval, byl to opravdu ženich k popukání. Takhle srdnatě si jde Blaženku namlouvat: „Blaženko, to jsem já, Kája. Blaženko, já jsem vám přišel říct, že vás asi miluju! A že si vás asi vezmu!”

Nesmíme ani zapomenout na skvělou scénu se záměnou videa mezi nadrženým párkem (živočichář Béďa a účetní Evík) a sborem hoštických babek a farářem Otíkem. V obou se vzývá bůh, ale rozhodně ve velmi odlišných situacích! Když Cecilka vyndává Kelišce šipky ze zad, farář Otík chce poraněnou ženu utěšit: „Pustím vám Utrpení svatého Šebestiána, snad vám bude útěchou, Kelišová, že trpěl ještě víc.” A když už se pornofilm rozjede na faře na plné pecky a ozývá se z něj: „Můj bože, můj bože, můj bože...,” jedna z přihlížejících tet se ozve: „Copak že to je?” A Kelišová na to: „Utrpení.” U Bédi s Evíkem se videopodívaná, kterou jim připravil Josef, také nějak nedaří. Béďa: „Prosim tě, Josef, cos nám to pustil!” Josef: „To je co!?” Béďa: „No to je, tam nějakej dědek se furt modlí, žádný kozy, nějaký svatý tam lítaj, to je teda...” Josef: „Jaký svatý? Týýý vole, průser!”

Připravte se také na lekce z českého pravopisu, které s vervou prosadí Maruš Škopková. Na malého Jirku spustí: „Co to tam zase píšeš za nesmysly? Svatba se píše s D, jo!?“ ... „Řeknu si: svatba, svatební košile. No co slyšim? D, píšu T, troubo!“ I manžela umí pěkně poučit, když přepisuje svatební oznámení: „Von není štond přepsat tadydle pár obálek! Ježišikriste, Bavorov s malým B... Blbe, jdi vod toho!”

Škopek má ale také svá tajemství a dokáže je před Maruš skvěle udržet. Například když se ho Maruš ptá: „Mi řekni, prosim tě, co na tom chlastu máš?“ A Škopek na to: „Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky.“ Když se ale Škopek zastává Blaženy, pěkně se mu to od Škopkové vymstí: „Ty mlč, ty tomu tak rozumíš..., máš místo mozku z piva kostku!”

Skvělé jsou i další hlášky:

  • Evík jako básnířka: „Jednoho dne v parku, našel jsem tam marku. Ležela tam mnoho dní, byla totiž východní.”
  • Malý Jirka se Škopkem: „Tati, bila tě taky tvoje maminka?“ „Ne, jenom ta tvoje.“
  • Keliška: „Ať se propadnu do západního Německa, esli kecám, velebnosti!”
  • Kelišovské tetky mezi sebou: „Se na sebe usmívaly, to jsem blázen, viděla jsi?” „Jo. Ale jedna druhou by sežraly.”
  • Konopníková: „Paní inženýrka, to je něco. Auto má z tuzexu, peněz jako šlupek. Aspoň konečně budeme moct přistavět.”
  • A když má v krvavíně točit televize, tak má Škopková jasno, co se bude točit: „No co by taky v tom kravíně dělali? Pár záběrů na nás, na krávy a hotovo.”
  • A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Lepší je se ale v neděli večer od 20.15 na Primě zadívat na druhé pokračování příběhu z jihočeských Hoštic a poslechnout si originál ve skvělém podání vesnického osazenstva. Slunce, seno a pár facek si mnoho diváků oblíbilo ještě víc než Slunce, seno, jahody a i u tohoto filmu vás přivítá charakteristické zabučení malované krávy... Ovšem i ta dostane co proto!

Československá komedie, 1989

Režie: Zdeněk Troška

Scénář: Zdeněk Troška, Petr Markov

Kamera: Josef Hanuš

Hudba: Karel Vágner

Hrají: Helena Růžičková, Stanislav Tříska, Valerie Kaplanová, Martin Šotola, Veronika Kánská, Broněk Černý, Václav Troška, Marie Pilátová, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Josef Stárek, Jiřina Jirásková, Jiří Růžička ml., Luděk Kopřiva, Vlastimila Vlková, Marie Švecová, Miroslav Zounar, Pavel Vondruška, Petra Pyšová, Kateřina Lojdová.

Slunce, seno a pár facek na Primě již tento pátek 16. 8. ve 20.15.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.