Seriály a filmy

28. února 2017 09:01

Drama v Soudní síni: Božidara prý vypije každý den litr tvrdého alkoholu! A je opravdu bezdomovkyně?

Nemá vůbec nic - Soudní síň

Někomu se život vydaří, užívá si ho a těší se z každého dne. Ale najdou se i tací, pro které je každodenním utrpením. Cesta, po které jdou, je plná bolesti a neštěstí.

Takoví lidé si zaslouží soucit a pomoc. Ale aby ji mohli dostat, někdy potřebují, aby v jejich prospěch zasáhla vyšší soudní moc.

Božidara žije už pátý rok jako bezdomovkyně. Je sice vdaná, ale její manžel je stejně dlouho odkázán na pomoc domova sociálních služeb. Božidara každý den vypije minimálně litr tvrdého alkoholu.

Radovan byl ustanoven soudem jako kolizní opatrovník manžela paní žalobkyně. Ten totiž utrpěl vážnou autonehodu, následkem které žije s těžkým úrazem mozku. Je zbavený svéprávnosti, protože jeho mentální schopnosti jsou přibližně na úrovni tříletého dítěte. Radovan chrání jeho zájmy u soudu jako nezávislá osoba.

Za městem, v unimobuňce. Tak zní současná adresa Božidary. O byt přišla, protože s manželem neměli vůbec žádné peníze. Prostě jim ho vzali. To však není tím nejhorším, co u soudního projednávání zazní. Božidara je alkoholička. Tvrdí, že nepotřebuje jíst. Stačí jí, že se napije. Soudkyně se dozvídá, že Božidara si musela ráno dát minimální množství alkoholu, aby vůbec byla schopná dorazit.

Božidara není hyena, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jejím cílem není vymáčknout z nemohoucího manžela peníze, které sám nemá. Je však nutné postupovat podle předpisů a zákonů, aby Božidara získala nárok na dávku v hmotné nouzi. A proto je třeba dokázat, že opravdu nemá peníze kde jinde vzít.

Ne, že by to odpůrce Radovana nebo jeho právní zástupkyni nějak zvlášť zajímalo. Donekonečna se dohadují dokonce i se svědkyněmi. Ani jeden z nich se nedokáže přenést přes problémy, které má Božidara s alkoholem. Natož aby byli schopní pochopit, že před nimi stojí někdo, kdo po hrozivé životní tragédii zoufale potřebuje aspoň špetku pochopení…

Soudní síň pondělí až pátek v 16.40 na Primě.

Sdílejte článek