zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Šťastný a úspěšný muž? Ten, který pečuje o dítě

Výzkumy potvrzují, že muži, kteří si vzali volno hned po narození potomka, o něj později mnohem lépe pečovali
Autor: Thinkstock Výzkumy potvrzují, že muži, kteří si vzali volno hned po narození potomka, o něj později mnohem lépe pečovali
anna kopečková , Vydáno: 01.07.2015
Pokud se muži více zapojí do péče o děti a domácnost, všichni budou šťastnější. Tvrdí to alespoň rozsáhlá vědecká studie, která porovnávala data z mnoha zemí celého světa.

reklama

Odpovědnost za výchovu dětí a péči o domácnost stále leží převážně na bedrech žen, a to přesto, že se zvyšuje čas, který tráví v zaměstnání. Což mnohým samozřejmě právem připadá nespravedlivé. Jenže jak přimět muže, aby se do chodu domácnosti více zapojili? Vědci se shodují, že muži potřebují větší státní podporu. Pokud děti budou trávit více času s otci, budou šťastnější a vzdělanější a mají větší šanci, že budou psychicky i fyzicky zdravější než děti z rodin, kde celou domácnost táhne matka.

Dnešní otcové jsou hrdí na to, že se mohou dětem věnovat

Moderní tatínkové: Jsou jiní než generace před nimi?

 

Ženy pečovatelky

Studie obsahuje 288 stran a analyzuje téměř 700 tematických studií z každé země, která dala data k dispozici. Zpráva upozorňuje na přetrvávající genderové rozdíly v péči o děti a další domácí povinnosti. Přestože v současné době tvoří 40 procent pracovní síly ženy, stále to jsou ony, kdo víc pečuje o děti a seniory. Výsledky se v různých zemích samozřejmě liší, někde ženy stráví péčí dvakrát víc času než muži, jinde až desetkrát víc. Na celém světě neexistuje žádná země, kde muži a chlapci sdílejí s ženami a dívkami domácí a pečovatelské práce rovnocenně.

Klíčovým problémem je nedostatek státní podpory pro otce, kteří by se na chodu domácnosti chtěli podílet. Buďto placená otcovská dovolená v dané zemi vůbec neexistuje nebo jde jen o velmi krátkou dobu, píše se ve zprávě, za kterou stojí mezinárodní nevládní organizace zabývající se právem na rovnocenné otcovství – Mencare.

Otcové, kteří sami v péči o děti a o domácnost pomáhají, vychovávají své chlapce, ať už vědomky, či nevědomky, k tomu aby přijímali rovnost mezi muži a ženami. A u dcer mužů, kteří pomáhají v domácnosti, je pravděpodobnější, že budou mít dobře placenou práci či vyšší pracovní zařazení.

ThinkstockPhotos-57568472 Foto:

                                                                                                               Foto: Thinkstock

Dejte mužům víc času na děti

Autoři zprávy vyzývají jednotlivé vlády, aby zaváděly otcovské dovolené nebo alespoň tuto otázku otevřely a diskutovaly o ní. Podle výsledku průzkumů více než dvě třetiny otců by rády pracovaly méně, aby mohly trávit více času se svými dětmi. Z 92 zemí v současné době dává otcovskou dovolenou jen asi polovina z nich a často mají otcové k dispozici méně než tři týdny. Česká republika si v tomto ohledu stojí velmi dobře – pokud chce otec pečovat o dítě, může čerpat rodičovskou dovolenou od narození dítěte až do tří let věku za stejných podmínek, jako matka. „Štědřejší porce dní má potenciál transformovat genderové vztahy,“ tvrdí studie. Podle ní to potvrzuje jeden britský výzkum – u mužů, kteří si vzali volno po narození svého potomka, byla daleko vyšší pravděpodobnost, že budou pomáhat s domácími povinnostmi, jako je například i noční přebalování, i o rok později.

 

Prospívá to všem

Skutečnost je taková, že užší vztahy, které vznikají mezi dětmi a otci právě na základě péče, pomáhají oběma stranám. Děti mají lepší kognitivní vývoj, duševní zdraví a sociální dovednosti, muži pak žijí déle, jsou obecně šťastnější a díky tomu i produktivnější v práci. A vyšší zapojení mužů má smysl i před narozením dítěte – studie tvrdí, že přítomnost mužů při návštěvách gynekologa snižuje počet úmrtí při porodu a v rozvinutých zemích pomáhá matkám přirozeně kojit.

 

Je to paradoxní, význam zapojení mužů do rodinného života je vědecky prokázán. Více než 80 procent mužů se během svého života stane rodičem. Ale vlády jednotlivých zemí tyto skutečnosti stále ignorují a ve veřejném prostoru se na toto téma vede jen minimum debat. „Otcové by měli trvat na spravedlivějším podílu státem placené pečovatelské péče. Změní to vztahy mezi nimi a jejich manželkami i mezi nimi a jejich dětmi. Ženy budou uvolněnější, protože budou cítit, že to obrovské břemeno péče o domácnost neleží jen na jejich bedrech. Otcové si zase zažijí radost a uspokojení, ale i stres, který péče o děti přináší,“ tvrdí akademička a spoluautorka studie Nikki van der Gaagová.

Dva otcové na plný úvazek v Reality show

Co se stane, když ze zaběhlého fungování dvou rodin odvezeme ženy na týden do wellness a muži tak zůstanou doma na plný úvazek? Jak se pánové vypořádají s chodem domácnosti a starostí o své děti?

To se dozvíte v nové reality show, ve které budou hlavními aktéry dvě rodiny, ovšem bez maminek. Šustkovi mají 5 dětí, Mňukovi 2 děti a jedno na cestě. Ani jedna z žen nikdy neopustila svou rodinu na více než jeden den. Týden bez jakéhokoliv kontaktu je pro tatínky Petra a Honzu proto velkou výzvou. Zvládnou chod domácnosti úplně sami? 

Začínáme už ve čtvrtek 2. července ve 20.15. Na Primě!

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Táta na plný úvazek - Upoutávka

 

Táta na plný úvazek

Poprvé sami s dětmi. Tátové si na týden vyzkoušeli, co se skrývá pod pojmem mateřská dovolená. Uspěli?

 


reklama

Související témata: Táta na plný úvazek

reklama

Přečtěte si také

reklama