Petr Janda: „A jedeme dál!“

Jako by v něm byl pořád motor toho mladého bigbíťáka, který v roce 1963 s právě založenou kapelou Olympic nahrál první hit Dej mi víc své lásky. Kapele je padesát let a má za sebou víc než 9000 koncertů.

Petr Janda vloni oslavil sedmdesátiny a jeho nejmladší dcerce Rozárce bude v květnu rok. Jak je to tedy s Jandovým elixírem mládí?

Můžeme ho hledat v jeho odpovědi na otázku, co ho v životě nejvíc bavilo: „Vždycky to byla na prvním místě hudba.“ Přivedl ho k ní jeho tatínek, původní profesí právník, který musel po únoru 1948 obor opustit a živil se pak jako korektor v ČTK. Malého Petra přihlásil do houslí… Další zlom nastal, když mu tatínkův kamarád přivezl z Anglie desku Elvise Presleyho Love Me Tender.

Dej mi víc své lásky

V roce 1959 začal hrát na kytaru ve skupině Sputnici, pak v Big Beat Quintetu a od roku 1963 s Olympikem, který si odbyl svou premiéru v divadle Semafor v pořadu Karla Mareše Ondráš a big beat, později Ondráš podotýká. Původní obsazení kapely se během let samozřejmě měnilo… Dnes Olympic hraje ve složení Petr Janda – sólová kytara, zpěv, Milan Broum – baskytara, Jiří Valenta – klávesové nástroje a Milan Peroutka – bicí. V roce 1965 se zrodil první velký hit Dej mi víc své lásky a v roce 1967 legendární Želva. Dlouhohrající album Želva spatřilo světlo světa o rok později (nyní ho Supraphon vydává znovu, s rekonstruovaným obalem a remasterovaným zvukem a zajímavými dokumenty).

Ve čtyřiadvaceti letech se Petr Janda oženil s tanečnicí Janou, díky jejíž toleranci přežili i ta nejbouřlivější a nejslavnější šedesátá léta, kdy měla kapela spoustu koncertů a výjezdů do zahraničí a samozřejmě také mnoho vášnivých fanynek. S Janou se Petrovi narodil syn Petr a dcera Marta. V roce 1991 mu manželka zemřela na rakovinu a se stejnou nemocí se dlouhých jedenáct let potýkal i syn Petr. Ve třiatřiceti letech jí bohužel podlehl. Tragická zpráva o úmrtí syna hudebníka zastihla při koncertu v Brně. Kamarádům z kapely o tom, co v duši prožíval, řekl až po letech…Tvrdý rocker Petr Janda v sobě nesl ztrátu syna jako velkou bolest a lék našel v dalším manželství a otcovství. V roce 1995 se mu narodila Eliška z druhého manželství s Martinou, dnes známou televizní reportérkou. Když se vztah rozpadl, oženil se Janda potřetí, s třiadvacetiletou fanynkou své kapely Alicí Fojtíkovou. Také s ní chtěl založit rodinu, a když se to delší čas nedařilo, zdálo se, že spolu nezůstanou. Pak se ale stal zázrak a narodila se Anežka a vloni k ní přibyla ještě Rozárka.

Své role zvládá s nadhledem

Jak se Petrovi Jandovi rozrůstala rodina, zároveň jako by ji víc a víc stmeloval dohromady. Zatímco se kdysi zřejmě navždy pošramotily jeho vztahy s bratrem Slávkem, se všemi svými ženami a dcerami chce vycházet co nejlépe. Jandova nejstarší dcera Marta sice řadu let dělala kariéru v Německu, kde zpívala se svou kapelou Die Happy, ale po letech se vrátila do Čech a také začala víc času trávit se svým otcem. Dokonce si spolu i zazpívali, čemuž se do té doby oba bránili. Petr Janda si pozdní otcovství velmi užívá. Rád manželce pomáhá, dobře vaří, jezdí s kočárkem… Nezanedbává ale ani své vnuky Petra a Matouše, který se ovšem nedávno už také oženil, takže z nestárnoucího rockera možná bude už i praděda. Zvládá ovšem všechny své role s nadhledem.

Padesátiny skupiny oslavil velkým turné

Když se ho zeptáte, koho z konkurence rád poslouchá, určitě řekne skupinu Kabát. Ze zpěvaček má mnoho let slabost pro Petru Janů, s níž v osmdesátých letech nazpíval hit Jedeme dál! Své nahrávací studio Propast ovšem půjčuje rád třeba i skupině Support Lesbiens, jejíž muzika se mu také líbí. Sám už se dávno stal legendou stejně jako jeho Olympic, který měl ale v minulosti dvakrát málem na kahánku. Poprvé v roce 1973, když od nich odešel Jiří Korn. Janda tehdy chtěl skupinu rozpustit a dokonce pomýšlel na nějaké normální zaměstnání, kdy by dělal „od-do“. Podruhé o konci Olympiku uvažoval v roce 1993. V té době lidé na koncerty moc nechodili a zdálo se, že nebude pro koho hrát. Publikum se však nakonec zasloužilo o to, že Olympic vloni oslavil padesátileté jubileum velkým turné s Českým národním symfonickým orchestrem, které se neslo v retro stylu. Diváci si mohli připomenout i řadu bývalých členů kapely, kteří si přišli zavzpomínat nebo také zazpívat. Byli mezi nimi Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn, František Ringo Čech, Petra Janů, Yvonne Přenosilová, Jiří Stivín a další.

A jak to, že Petrovi Jandovi Olympic tak dlouho funguje?

Vztahy v rockové skupině se podle něj v lecčems podobají manželství: „Byli jsme k sobě tolerantní a upřímní. Nikdy jsme nepřekročili tu mez, zpoza které se už nedá vrátit zpátky. Vždycky jsme to nějak 'ukočírovali'.“

Ať žije rokenrol!

Petr Janda má samozřejmě spousty obdivovatelů. Z těch profesních nutno zmínit alespoň Karla Šípa. Ostatně oba pánové mají leccos společného – stále pilně pracují a i Karel Šíp se v dalším manželství stal poměrně pozdním otcem. Kdysi jako mladíček chodil Karel Šíp poslouchat začínající Olympiky do kavárny Alfa. Bylo to v době, kdy si myslel, že i on sám se bude živit hudbou.

V roce 2008 spolu byli na horách ve Špindlerově Mlýně. U večeře si povídali o současných českých muzikálech. Ne všechny se jim zdály špičkové, a tak si z čirého furiantství položili otázku, jestli by dokázali nějaký muzikál sami napsat. Tak se za rok a půl zrodil muzikál Ať žije rokenrol!, do nějž vložili hodně z toho, co oba prožili.

Blanka Kovaříková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.