Seriály a filmy

15. června 2015 01:00

Iva Kropáčková

CO DĚLAT, KDYŽ... mám hypotéku a po svatbě chceme vlastnit byt společně?

Hypotéku na byt, dům, pozemek či chatu si běžně berou mladí lidé bez závazků. Co ale s dluhem a majetkem po svatbě? Jak ošetřit vlastnictví, pokud chcete, aby byla nemovitost společným jměním? Podle zákona totiž po svatbě automaticky nebude...

ONLINE PORADNA: Máte problém, se kterým si nevíte rady? Zeptejte se akvokáta online (bez nutnosti zveřejnění). Využít můžete kontaktní formulář naší Právní poradny.

Dotaz: Před rokem jsem si vzal hypotéku na stavbu rodinného domu. S přítelkyní se chceme letos vzít, domek dostavět a nastěhovat se tam. Poradíte mi, jak to mám udělat s hypotékou a vlastnictvím domu? Chápu obavy mé budoucí manželky, že by přispívala na cizí domek a neměla vlastně nic.

Odpověď: Rodinný dům patří ze zákona do vašeho výhradního vlastnictví, protože dům jste nabyl před uzavřením manželství. Tento zákonný režim může být ovšem mezi snoubenci nebo manželi ujednán odlišně, a to tak, že prostřednictvím notářského zápisu bude společné jmění manželů rozšířeno i o tento dům. Co se týče hypotéky, zde záleží na vyjednávání s konkrétní bankou, protože ta nemá povinnost ani po případném přistoupení manželky k tomuto vašemu dluhu považovat manželku za spoludlužníka.

Na otázky v naší poradně odpovídá advokát Mgr. et Mgr. Viktor Fojt, zakládající partner advokátní kanceláře Fojt | Kocour. Působí také jako hlavní advokát pro internetovou aplikaci, která nabízí právní dokumenty snadno a jednoduše: www.generatorsmluv.cz.

Doporučujeme: (Před)manželská smlouva: Jak ji zařídit

SMLOUVA RYCHLE, JEDNODUŠE, SE ZÁRUKOU... Hrozí vám exekuce? Potřebujete prodat nebo koupit dům či auto? Chcete pronajmout byt? Budete se rozvádět? Většina životních situací se musí vyřešit podpisem na smlouvě... Běžné právní dokumenty už ale nemusíte řešit s advokáty, aby byly naprosto v pořádku. Na Prima Rádci máte možnost získat právní dokumenty pro nejrůznější situace, navíc jen během několika minut. Smlouvy stojí od 50 do 300 korun. Prvních 100 zájemců od nás navíc získá kredit 200 korun na vygenerování jakýchkoliv právních dokumentů. Kredit získáte po registraci zde.

>>> SROVNÁNÍ HYPOTÉK ONLINE Najděte nejvýhodnější nabídku na trhu napříč bankami. Na Prima Rádci <<<

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky hypotéka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.