Příběhy

28. srpna 2016 04:50

Anna Kopečková

Příběh Lady: Kvůli vysněnému povolání jsem přišla o milujícího muže

Hledala práci snů a nakonec ji opravdu dostala. Mělo to však háček – právě ona totiž obrátila celý její život vzhůru nohama.

ada vystudovala vysněný obor a s čerstvým diplomem v kapse se vrhla do hledání zaměstnání. Od začátku měla smůlu - nedařilo se jí sehnat místo, ve kterém by mohla plně rozvinout svůj talent. V soukromí tomu bylo přesně naopak. Čtvrtým rokem žila s Honzou, který si s ní přál mít děti a požádal ji o ruku. Lada ale chtěla dřív, než otěhotní, udělat kariéru. Střídala jedno neuspokojivé zaměstnání za druhým a trápilo ji to. S Honzou sice do budoucna plánovali miminko, ale ona se zatím na roli matky necítila dost zralá. Chtěla pracovat. A tak pročítala inzeráty, až se na ni nakonec usmálo štěstí a Lada narazila na firmu nabízející skvělou pozici. Okamžitě se přihlásila do konkurzu. Jednotlivými koly výběrového řízení procházela úspěšně a její naděje stoupaly. A pak přišel telefonát s oznámením, že místo získala.

Splněný sen s kaňkou

Okamžitě dala výpověď současnému zaměstnavateli, koupila šampaňské a pospíchala s radostnou novinou domů. Honzu její nadšení strhlo také a oslavy se protáhly až do pozdních hodin. Honza si sice tajně přál, aby jeho snoubenka otěhotněla a oni konečně založili rodinu, ale Ladin úspěch ho těšil také. Snažil se ji po nástupu do nové firmy podporovat. A to i přesto, že se od samého počátku netajila tím, že bude kariéře věnovat maximum času. Věřil, že její elán časem poleví.

Avšak nestalo se tak a Lada pracovala se stále stejnou vervou. Jediné, co jí v novém místě vadilo, byl přístup nadřízeného. Její šéf Václav byl pedant a kariéru kladl v žebříčku svých hodnot na první místo. Výsledky jeho práce byly inspirující, nicméně ne každý zaměstnanec dokázal zvládat tempo, které Václav určoval. Nechával svým lidem volné pole působnosti, ale všechno si ověřoval. Proč tohle a proč tamto? Z jakého důvodu ses rozhodl právě takhle a co to přinese? Ladu ten ustavičný dohled dráždil a často si stěžovala Honzovi či své nejlepší kamarádce Zdence.

Ta se Ladě smála. „To víš," říkala, „‚všude je něco. Někde nuda a klídek, a jinde se můžeš realizovat, ale zas máš šéfa puntičkáře. Jestli tě ale ta práce baví, nech to být. Však s tím Václavem nežiješ". A Lada s ní musela souhlasit. Naopak Honza ji zrazoval a byl toho názoru, že pokud je Ladin nadřízený nesnesitelný workoholik, měla by raději vycouvat. Lada ho však podezírala, že to říká především proto, aby se věnovala víc jemu a méně práci.

Mraky na slunci

Kariéra Ladě brala nejen čas, ale postupně i energii a chuť na partnerské aktivity. Nejdříve omezila ty společenské, včetně víkendů. Pak odvolala i dovolenou. To proto, že potřebovala zůstat v kanceláři, aby zvládla dokončit důležitý projekt. Honza zuřil, Lada však nehodlala ustoupit. Tím vším utrpěl i jejich intimní život, který se po pár měsících vytratil docela. A na jeho místo nastoupily stále častější hádky.

Nakonec dal Honza Ladě na vybranou – buďto se vzpamatuje a bude práci dávat jen tolik času, kolik vyžaduje její pracovní doba, anebo si on rozmyslí svou žádost o ruku. Lada se po tom ultimátu cítila jako v kleštích. Nechtěla o Honzu přijít, ale měla dojem, že se jejich životní názory začínají zásadně rozcházet. Opět se radila se Zdenkou. Tentokrát však byla přítelkyně na Honzově straně. Jsou spolu už dlouho a vždycky jim to klapalo! Přece nezničí stabilní vztah kvůli práci? Ladu však zaměstnání naplňovalo a ubrat na čase, který v něm trávila, bylo velmi těžké.

Až se ucho utrhlo...

Navíc dostala na starost náročnou zakázku, na které si mohla udělat jméno a prorazit jako nadějný talent. Nedokázala odmítnout. Václav na celou věc dohlížel ostřížím zrakem, a třebaže to Ladě lezlo na nervy, zatnula zuby. Chtěla sklidit vítězné vavříny, a dokonce se přistihla, že touží po Václavově osobním uznání. Už proto, že byl ve svém oboru profesionál každým coulem. Ještě zvýšila pracovní úsilí, a vůbec tak nevnímala, co se děje okolo ní.

Jednoho dne přišla domů a v bytě ji vítalo podivné prázdno. Když pak otevřela skříň, šokovaně zjistila, že v ní chybí Honzovy věci. Stejná situace se opakovala v koupelně, a na kuchyňské lince nakonec našla obálku s dopisem na rozloučenou. Honza rušil zasnoubení a oznámil jí, že má novou přítelkyni. Takovou, která se nežene jen za kariérou, ale zajímá ji i rodinný život. Oplakala to - jak jinak. Takový konec nečekala, a ani nepředpokládala. Jenže nezbylo, než se smířit s tím, že jejímu vztahu odzvonilo. A ona se ještě víc ponořila do práce.

Pod plachtami romantiky

Talent a píle Ladě kromě výdělků a kariérního postupu brzy přinesly i nečekanou odměnu. Spokojený zákazník pozval zástupce její firmy na jachtu do Chorvatska a Lada se svým šéfem byli mezi vyvolenými. Odpočinek už opravdu potřebovala a výlet s radostí uvítala. Rozhodla se, že si celou akci pořádně užije.

Slunce, moře, skály a ostrůvky, mezi kterými jachta s devítičlennou posádkou proplouvala, Ladu uchvátily. O příjemné překvapení se postaral i Václav. Mimo kancelář se totiž proměnil ve skvělého společníka, který nezkazí žádnou legraci. Lada nestačila zírat. A někdy mezi plaváním v průzračných lagunách a pojídáním lanýžů si všimla, že pohledy, které k ní Václav vysílá, obsahují jasný vzkaz. Pochopila, že se svému šéfovi líbí. A ještě větší šok pro ni bylo zjištění, že je na tom vlastně podobně!

Zbytek plavby se nesl na romantické vlně. Od pohledů nebylo daleko k dotekům a ty zas brzy přerostly v nesmělé polibky. Horké počasí ve spojení s nevšedními zážitky vedly k tomu, že poslední noc na jachtě strávila Lada s Václavem v jedné kajutě… A tak si z výletu přivezli nejen vzpomínky, ale i lásku.

Svatební zvony

Lada nechápala, jak k tomu mohlo dojít – vedoucí, který jí od začátku lezl krkem, je najednou jejím milencem! Brzy přišlo na řadu stěhování. Lada opustila pronajatý byt a začala žít ve Václavově domě. A zanedlouho dostala podruhé v životě zásnubní prsten. Jejich svatba byla velkolepá a nevěsta zářila jako sluníčko. Věřila v nádhernou budoucnost s člověkem, jehož sice ze začátku nemohla vystát, ale který do jejího života přinesl svěží vítr.

Když růžová vybledne

Ale všechno má svá pro a proti. Prvotní vášeň a zamilovanost opadly a život se postupně usadil v kolejích stereotypu. A co bylo nejhorší – Lada začala zjišťovat, že jsou s Václavem možná stejní až moc. Oba žili svou prací a skutečnost, že se potkávali jak ve firmě, tak doma, nedělala dobrotu. A tak přišla na přetřes otázka, co s tím? Pokud nechtěli svůj vztah přivést ke krachu, museli se rozdělit alespoň v rovině pracovní. Což znamenalo, že jeden z nich půjde z kola ven.

Jenže kdo? Karta se bohužel obrátila proti Ladě. Václav měl ve firmě pevnou pozici a podíl, čímž pochopitelně argumentoval. Kromě toho jeho příjem značně převyšoval její. Došlo na další neshody a rozepře, občas i dost ostré. Lada se své práce vzdát nechtěla a hodlala dosáhnout minimálně stejných úspěchů jako Václav. Na svém ale trval i on.

Zasáhl osud. Ladu začaly trápit ranní nevolnosti a rázem si spočítala dvě a dvě. Pozitivní těhotenský test napověděl, lékař potvrdil. Nakonec se ukázalo, že na svět přivede rovnou dvojčata. Volba, kdo z partnerů opustí firmu, se tím vyjasnila. Na Ladu čekalo mateřství a se svou kariérou se musela rozloučit. Šťastná událost však přebila její zklamání a vztahy s Václavem se tak opět srovnaly. Ne však nadlouho.

Ironie osudu

Lada porodila dva zdravé chlapečky a snažila se zvládat péči o ně. Bylo to těžší, než očekávala, a Václav pro ni bohužel žádnou oporou nebyl – s výjimkou té finanční. Práce pohlcovala téměř všechen jeho čas a na rodinu ho tak měl opravdu jen málo. Vracíval se domů pozdě večer a byl utahaný, takže Ladě s dětmi ani domácností nepomohl. Byla osamělá a poprvé si uvědomila, o co přišla, když dopustila konec vztahu s Honzou. Ten by si rodiny vážit uměl…

Přemýšlela o tom, jak je osud ironický. Vysněné povolání způsobilo zásadní turbulence v jejím soukromí, ale nakonec její kariéru stejně odvál vítr. Ona však vedle sebe nyní měla partnera, který pro samou práci odbýval vlastní děti i ženu. A Lada tak nejednou uvažovala o tom, zda před pár lety přece jen neměla ve svém pracovním rozletu přibrzdit…

© Markéta Harasimová

AUTORKA:

Markéta Harasimová je spisovatelka a scenáristka na volné noze. Na kontě má k dnešku dvanáct titulů ze současnosti (především romány pro ženy), připravuje filmový scénář podle vlastního námětu a také knihu pro děti, kterou plánuje ilustrovat. Autorka pravidelně vystupuje se scénickým / autorským čtením a besedami v knihovnách a dalších kulturních zařízeních. Také pořádá benefiční literárně-hudební akce (např. pro PL Kroměříž, Masarykův onkologický ústav Brno apod). Spolupracuje při nich i s dalšími umělci (herci, zpěváky).

Více o tvorbě a aktivitách na www.marketaharasimova.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.