5 překvapivých věcí, které jste o koních nevěděli

Na Prima love tento pátek ve 20.15 uvidíte silný příběh o koních a lásce k nim s názvem Sekretariat: Příběh šampiona. V hlavních rolích uvidíte Diane Lane a Johna Malkoviche. Říká se, že není krásnější zvíře než kůň. Fascinují vás koně? Tak si o nich přečtěte něco, co jste nevěděli.

Na Prima love v pátek uvidíte ve 20.15 film o koních. Disney přináší úžasný pravdivý příběh plný naděje, lásky a odvahy. Diane Lane a John Malkovich společně se svými kolegy rozehrávají brilantní příběh od producentů filmů jako Zázrak, Nepřemožitelný a Hráč.

Za každým úspěchem stojí nesplnitelný sen. Staňte se svědky velkolepé cesty neuvěřitelného koně jménem Secretariat a dojemného příběhu jeho neobvyklé majitelky, ženy v domácnosti, která vsadila všechno na to, že se její kůň stane šampionem.

Koně jsou v naší kultuře symbolem krásy a nespoutanosti. Znáte je však o něco lépe? Máme pro vás deset věcí, které o nich nevíte.

1) Co to znamená, když se kůň směje?

Všímáte si, že koně občas cení zuby a rolují pysk tak, že to vypadá, že se na vás smějí? Není to tak úplně pravda. Ve skutečnosti se totiž tímto způsobem snaží zachytit závan vzduchu. Na konci nozder mají totiž speciální čichové žlázy. Nakláněním hlavou a rolováním pysku si tak pomáhají proto, aby zjistili, co to v okolí voní, nebo naopak smrdí.

2) Na světě je 58 milionů koní

Většina lidí vidí koně jako dostihové šampiony – takové, jako v pátečním filmu. Koně v lidské společnosti fungují i jako pracovní síla. S koňmi pracuje 4,6 milionů Američanů a byznys okolo těchto zvířat má v Americe hodnotu kolem 39 bilionů dolarů.

3) Policejní koně

První koně sloužící policii se objevili už v 17. století v Londýně. Rajtující policisté si je tak oblíbili, že se zanedlouho tento trend rozšířil do Austrálie a Ameriky. Koně podle všeho totiž pomáhají policistům vzbudit respekt. Pro takovou práci se ovšem vybírají koně se speciální povahou – musí zvládat stresující situace. Často jsou také vykastrovaní.

4) Oči

Koňské oči jsou v objemu devětkrát větší než lidské, možná proto se říká, že jsou to nejkrásnější oči vůbec. Koně mají poměrně dobrý zrak, ale svět sledují trochu jinak než lidé. Spodní sítnicí sledují věci na dálku, horní sítnicí v oku pozorují věci na blízko. Proto je pro laika těžké odhadnout, kam se kůň přesně dívá.

5) Paměť jako slon

Studie z roku 2010 dokázala, že koně mají poměrně vysoký intelekt a velice dobrou paměť, kterou můžeme přirovnat ke slonům. Vědci zjistili, že kůň si dokáže zapamatovat příjemný/nepříjemný pocit ze setkání, který ve svém v životě může kdykoliv obnovit. To znamená, že pokud jste mu sympatičtí na začátku a potkáte se o deset let později podruhé, kůň vás bude respektovat. Koně si také dobře pamatují místa a své prvotní pocity z nich.

Podívejte se na dramatický film o lásce ke koním Sekretariat: Příběh šampiona na Prima love ve 20.15!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.