Freegani: Hledají to nejlepší v popelnicích

Středeční americká Výměna manželek poskytne další nevšední pohled na životní styl rodiny Rios-Bolmanových. Je to eko rodinka jako dělaná. A 80 % toho, co jedí, získávají z popelnic.

Na první pohled by se mohlo zdát, že na tom jsou možná ekonomicky tak špatně, že si nemohou dovolit nakupovat v obchodě. Jsou to bezdomovci? Ne, říkají si freegani a jejich vybírání popelnic a kontejnerů se nazývá „dumpster diving“ (dumpster = kontejner).

Loví z kontejnerů

Možná jste někdy uvažovali o tom, že se stanete vegetariánem, ale vůně masa byla silnější. Vegetariánství byla pro freegany většinou první meta, jsou to lidé, kteří hledají smysl svého života tak, aby neubližovali. Neubližovat sobě, ostatním a planetě, na které žijí. Neustále hledají nejnovější možnosti, jak přestat podporovat společenský systém založený na vysoké a často nadbytečné produkci.

V Anglii se vyhodí 40 % potravin, které neměly šanci být jakýmkoliv způsobem zpracovány. Potraviny v supermarketech a v restauracích podléhají kritériím, podle nichž mohou být servírovány zákazníkům. Poté musí být vyhozeny, co na tom, že jsou zcela v pořádku. Norma je norma.

V Německu se vybírají z kontejnerů už jen biopotraviny

V Německu se vyhazuje 30 % potravin, jenže odvoz odpadků je tak drahý, že většina restaurací a popelnic dává zabalené „zbytky“ přímo vedle kontejnerů. Tamní freegani jsou ovšem už tak zmlsaní, že se nejčastěji zaměřují na bio prodejny. Je to v podstatě bio ovoce a zelenina zadarmo.

Freegani nevybírají shnilou zeleninou a ovoce. Vybírají jen ty potraviny, které jsou nezávadné.

Monstrózní Amerika a všechny její XXL balení

Produkce a hlavně zpracování jídla v Americe je víceméně známé. Plýtvá se ve velkém, proto není překvapivé zjištění, že v USA vyhodí až 70 % všech potravin. Toho si jsou vědomi i manželé Rios-Bolmanovi, kteří se snaží jíst takto co nejvíce.

Freegani jsou i v Čechách

Pokud si myslíte, že „dumpster diving“ je další podivnou libůstkou Západu, musíme vás zklamat. Početná komunita freeganů je v Praze a v Brně. Freegani si dokonce vytvářejí i mapy všech supermarketů, které mají přístupné kontejnery. Lovit zeleninu a ovoce chodí nejvíce vysokoškoláci a eko smýšlející lidé. Kolikrát se ve svých designových kouscích pouštějí do honičky s ochrankou supermarketů, která se snaží bránit jejich pozemek. U jednoho kontejneru se dokáže vystřídat i sto lidí. Většina freeganů využívá bohatství kontejnerů v zimě, kdy nefungují trhy.

Kdo je FREEGAN?

Člověk, který se staví proti současnému ekonomickému systému a hledá alternativní životní strategie. Pěstuje, loví v kontejnerech a sbírá plody různými způsoby – houbařením, sběrem lesních plodů atd.

Chcete vidět freegany v praxi? Podívejte se na středeční Výměnu manželek v 17.55! O celé rodině se můžete dozvědět více ZDE.

Silvestr s Primou Love!

Také vás nebaví silvestrovské veselí za zvuků petard? Ty z nás, které chtějí strávit poslední den v roce 2012 v klidu domova, i tak můžou prožít večer plný zábavy, zvratů, lásky a luxusu! Prima Love vám ukáže silvestr, z kterého vás hlava bolet nebude.

Keenu Reeves v listopadové romanci

O naší klasickou seriálovou nabídku vás nepřipravíme ani na silvestra. Ale večírek posledního dne v roce začne romancí s rozervaným Keenu Reevesem. Listopadová romance (20:00 hod.) je tak trochu bláznivý příběh o dvou lidech, kteří se svým životním stylem nepřibližují ani omylem. Keenu Reeves v roli tvrdého kariéristy potká velice netradiční dívku Saru (Charlie Theron). Sara se bude snažit během jednoho měsíce ukázat svět v jeho lepší perspektivě.

Svět celebrit

Po Listopadové romanci se vrátíme do prostředí, které důvěrně známe. Životy českých celebrit podrobně rozebere Martina Gavriely v pořadu Top Star Love (22:05). Jak české celebrity slavily Vánoce? Jaké dárky chystaly pro své nejbližší?

A sex (nejen) ve městě

Ve 22:40 se rozběhne další epizoda úspěšného seriálu Sex ve městě. Carrie se nikdy nebojí zeptat, a tak se dozví, že pan Božský se už nikdy nehodlá ženit. Ani s Carrie, autorkou novinářských sloupků o sexu. Ani její přítelkyně Charlotte to nemá lehké, přestože potká nejlepšího milence na světě. Pan Zajíček je sice návykový, ale také na baterky….

Od 23:15 až do silvestrovské půlnoci prožijeme v záři luxusu a celebrit společně s pořadem Top Star. Silvestr plný zábavy, vztahů, lásky a leckdy šťastných konců, ten prožijete s Primou Love.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.