Poznáváte hrdinu z MASHe? Aneb pět filmů, kde ho můžete vidět!

Sešíval lidská těla za zvuků vybuchujících granátů v polních podmínkách, během toho si nezapomněl zaflirtovat se setřičkou a na jeho kolegy už v zelených stanech čekal jeden z jeho dalších kanadských žertů. Takový byl Alan Alda. A jaký je dnes?

Fanoušci seriálu říkají, že bez Dr. Pierce a jeho zlomyslné srandy by nebyl žádný M.A.S.H. A přitom stačilo tak málo, aby Alan Alda, tehdejší divadelní herec, roli nepřijal. Nechtělo se mu totiž dojíždět z New Yorku na natáčení do Los Angeles.

Dokonce ho odrazovali i jeho přátele myšlenkou, že seriál už nebude tak úspěšný jako film, z kterého televizní fenomén vychází. Nakonec Alan podepsal smlouvu těsně před první zkouškou, ale první pilotní díl propadl u diváků a kritiky ve všech směrech. Nicméně každý další díl si získával nové a nové fanoušky. A jaký byl nakonec výsledek nejistého začátku? M.A.S.H za dobu své jedenáctileté exitence vyhrál čtrnáct cen Emmy.

Alanovi Aldovi je momentálně sedmdesát sedm let a už se aktivně herectví nevěnuje, přesto po něm zůstaly nezapomenutelné role:

1) Dr. Pierce v M.A.S.H.

Sarkastický a zlomyslný doktor, který se snaží operovat za výbuchů granátů. Během toho si samozřejmě se svým povedeným kolegou nezapomene udělat legrácku ze zbytku polní nemocnice.

3) Muž Woodyho Allena v Tajemné vraždě na Manhattanu

Zločiny a Poklesky, Alan Alda

Neurotický newyorský režisér Woody Allen si Aldu oblíbil. Během pár let ho obsadil do dvou svých filmů. Zločiny a poklesky a Tajemná vražda na Manhattanu, kde vynikl ostrý ironický humor Alana, který svými úvahami přivede Diane Keaton k tajnému vyšetřování údajné vraždy. Za tuto roli byl filmovými kritiky velmi oceňovaný, dokonce získal nominaci za nejlepší vedlejší roli v britské BAFTA.

4) Šepoty ve tmě a Zlatá malina

Alda nepatří mezi herce, kteří by vždy ve své kariéře vybírali správně. Za svou svou atypickou filmovou roli vrahounského psychiatra byl poprvé nominován v kategorii nejhorší herec ve vedlejší roli na Zlatou malinu.

5) Letec

Film Letec v hlavní roli s Leonardem DiCapriem byl oscarovým favoritem v roce 2005. Nominaci na Oscara za vedlejší roli se nevyhla ani Aldoovi, který hrál senátora Ralpha Owena Brewstera. V roce 2005 se tedy zařadil mezi několik málo herců, jež byli za své herecké výkony v jednom roce nominováni na tři prestižní ceny – na filmového Oscara (za vedlejší roli ve filmu Letec), televizní Emmy (za roli v seriálu Západní křídlo) a divadelní Tony (za výkon v představení Konkurenti).

6) Objekt mé touhy

Vedlejší roli si také zahrál v romantické komedii Objekt mé touhy, kde se těhotná Jenifer Aniston dá dohromady s gayem...

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 6. 2024

Usmívejte se dnes na svět, Berani. Buďte vděční za věci, které máte, a za lidi kolem sebe. Umocněte v sobě příjemný, hřejivý pocit a šiřte tuto lásku mezi ostatní. Toto je pro vás velmi expanzivní období, ve kterém můžete dosáhnout poměrně hodně, pokud se do toho pustíte. Vyzařujte svou pravou povahu každou buňkou svého těla a sledujte, jak se vám naskýtají příležitosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.