Smrt dítěte, časté téma úspěšných filmů

Sobota se na Prima love nese stejně jako páteční večer ve formě dramatu. Ve 20.15 uvidíte psychologické drama Den pro mou lásku s Martou Vančurovou a Vlastimilem Harapesem.

Neobyčejně působivě komorně laděný příběh mladých manželů, které osud postaví před tragickou zkoušku, natočil Juraj Herz. Ten sice proslul filmy s hororovým nádechem, s niterným sdělením filmového příběhu. Vzpomeňme si třeba na Spalovače mrtvol a jeho první použitý záběr "rybí oko" v historii filmu nebo na Petrolejové lampy. Juraj Herz však umí natočit i reálné psychologické drama.

Takový je snímek Den pro mou lásku, který uvidíte na Prima love v sobotu ve 20:15!

Marta Vančurová žije s Vlastimilem Harapesem v bohémskem stylu ve starém domě. On končí studia na stavební fakultě, ona, profesionální fotografka, je doma s čtyřletou holčičkou Maruškou. Do harmonického rodinného života zasáhne tragicky smrt jejich dcery.

Marii se náhle hroutí celý svět, komu také ne v případě smrti vlastního dítěte. Následná bolest manžele neuvěřitelnou rychlostí od sebe odtrhne. Každý truchlí jiným způsobem.

Smrt tak malého člověka dokáže zasáhnout ještě víc než jakákoliv jiná smrt. Ve snímku uvidíte skvělou Martu Vančurovou a v té době prvního tanečníka baletního souboru Národního divadla Vlastimila Harapese.V dalších rolích se objeví Jiřina Šejbalová, Dana Medřická, Jan Hartl.

Smrt dítěte je silným tématem i pro světovou kinematografii. Většina z takových snímků zkoumá formy bolesti, které prožívají rodiče...

Antikrist v roli smrti

Antikrist. Foto: archiv

Ještě předtím, než se v kinech objevil kontroverzní snímek Nymfomanka od Larse Von Triera, dopřál tento režisér filmovým fanouškům podívanou jménem Antikrist. V hlavních rolích Willem Dafoe a Charlotte Gainsbourgová hrají rodiče, kteří tragickým způsobem přišli o dítě. Lars Von Trier černobílou kamerou zachycuje poslední okamžiky slasti, kdy se rodiče oddávají divokému sexu a zároveň ukazuje poslední krůčky jejich nejmenšího, které směřují k otevřenému oknu. Bolest, kterou následně prožívají oba dva, se snaží vyléčit sexálními eskapádami.

Mimochodem, Lars Von Trier snoubí všechny umělecké prvky scény, které často připomínají malovaný obraz s poměrně naturalisticky zobrazenými scénami sexu s pornografickým nádechem. Trier je také známý tím, že tyto scény natáčejí sami herci. Celá zoufalost nad rodinou tragédií vyhřezne do tragédie jednotlivce. Tak, jak to u filmů tohoto režiséra bývá. Bláznovství, fyzická a psychická bolest jsou jeho tématem číslo jedna. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů MFF v Cannes vynesl Charlotte Gainsbourgové Cenu za nejlepší ženský herecký výkon.

Rodinné tragédie stíhají další tragédie

Broken Circle Breakdown. Foto: archiv

O něco větší filmový úspěch slavil tento rok belgicko-nizozemský film Broken Circle Breakdown (snímek nemá zatím český překlad). Snímek byl tento rok nominovaný na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Stejně jako dva zmíněné filmy, i on probudí v duších diváků silně depresivní náladu, která jednoznačně patří k životu stejně jako smích. Potetovaní rodiče žijící alternativním životním stylem mají malou dcerku, která podlehne leukémii. Snímek ukazuje rozklad partnerského vztahu, který najednou objímá samota a výčitky. Poukazuje na to, že takovou tragédii můžou přežít jen ti nejsilnější jedinci a někdy ani ti ne.

Podívejte se na psychologický příběh rodičů, kteří přišli o své dítě na Prima love v sobotu ve 20:15 ve filmu Den pro mou lásku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 6. 2024

Dnes se soustředíte na své emoce, Berani, ačkoli soustředění samo o sobě bude docela náročné. Můžete se cítit jako jojo v rukou někoho jiného. Nepodléhejte viktimizaci. Postavte se za sebe, i kdyby to mělo znamenat, že se ostatní naštvou. Jste zodpovědní za své pocity a za pocity nikoho jiného.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.