Ty nejlepší slavné baletní filmy. Černá labuť i kluk s piškoty

Vražda v divadle! A ne jen jako. Toť další případ pro Sherlocka Holmese a jeho asistentku Joan Watson. Obětí je baletka, které možná na onen svět dopomohla žárlivá konkurentka. Anebo je to úplně jinak? Než to s touhle newyorskou dvojkou rozlousknete, připomeňte si nej filmy z baletního zákulisí.

Další díl seriálu Jak prosté uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.

Oscarová Natalie

Na samé hranici šílenství tančí skvělá Natalie Portman v majstrštyku Darrena Aronofského Černá labuť. Režisér Requiem za sen či Fontány divákům naservíroval znepokojivé, vizuálně opojné drama z newyorské baletní scény... A Natalie Portman si jako ctižádostivá baletka Nina posedlá životní rolí v Labutím jezeře „vytančila“ Oscara i Zlatý glóbus. Pozor, závěr vás překvapí!

Jamie tanečníkem

Velký sen má i dospívající Billy. Když ho jeho macho táta vezme na trénink boxu, aby se pochlapil, dopadne to příšerně. A zároveň poněkud nezapadajícímu klukovi svitne jiskřička naděje. Střetne se totiž s baletní přípravkou, která ho okouzlí. A světe div se, zjistí, že má talent! Nastává však otázka, zda má i dostatečné „koule“ na to vysvětlit své rodince, že tohle je pro něj ta pravá cesta.

Poetický snímek Billy Elliot už nějak tak patří k britské klasice. Posbíral tři oscarové nominace – za nejlepší režii, herečku ve vedlejší roli (pro Julii Waltersovou) a původní scénář. A ač ani jednu však neproměnil, je to prostě fajnový film. Jo a mladičký Jamie Bell stojí za to!

Mrazivá totalita

A teď půjdeme ještě dál...Zatímco pro Bella i Natalii Portman byly zmíněné role nakouknutím do světa vznešeného tanečního umění, Michail Baryšnikov je tanečníkem, co se od svého (mistrně zvládnutého) fochu naopak občas vydával do hereckých končin. V roce 1985 tak například po boku Helen Mirren a Gregoryho Hinese exceloval v mrazivém dramatu Bílé noci.

Jako tanečník Kolja, který emigroval z Ruska a nešťastnou náhodou se dostal zpátky do Sovětského svazu, řeší zapeklitý úkol: Jak zmizet zpátky za hranice? Mimochodem právě pro Helen Mirren byl snímek doslova osudový – během natáčení se totiž seznámila s režisérem snímku Taylorem Hackfordem a začali spolu žít. Vzali se v roce 1997.

Jaké drama se odehraje v seriálu Sherlock Holmes: Jak prosté?

Uvidíte ve středu od 20.15 na Prima love.

-nov

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.