Prvok, Šampón, Tečka a Karel: Proč se hvězdně obsazený film nebude líbit ženám

Sex ve městě z mužského pohledu? Hvězdné herecké kvarteto bojuje s krizí středního věku pomocí alkoholu, sexu, lehkých drog a obviňování žen za vlastní selhání.

Podle bestselleru Patrika Hartla se do kin dostává komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Jak název napovídá, sledujeme v ní osudy čtveřice mužů, kteří jsou spolužáky ze střední, ale jejich životní cesty se rozeběhly úplně jinými směry. Co však mají tito hrdinové společné (a co nepokrytě dává najevo celý Hartlův snímek), je bohužel až nepřátelský vztah k ženám ve svém okolí.

Mužský kvartet znázorňuje různé přístupy k životu i jeho jednotlivým sférám. Prvok (Martin Pechlát) je uťáplý otec tří dcer a čtvrtá je na cestě. Živí se čímkoli, co mu umožní zaplatit složenky a nakrmit hladové krky. Šampón (David Švehlík) natáčí reklamy a přisprostlé televizní seriály, zároveň se odmítá usadit a dívky se mu v posteli střídají jako herci před kamerou. Tečka (Hynek Čermák) pracuje jako policejní instruktor, nedávno se vrátil z válečné mise, ve svých 45 letech bydlí u maminky a s ženami se neumí normálně bavit. Karel (Martin Hofmann) je úspěšným podnikatelem, jehož však manažerská funkce tak úplně nenaplňuje – a navíc zjistí, že je mu manželka nevěrná.

Patrik Hartl tvrdí, že film je o kamarádství a o nutnosti zůstat věrný – ať už své partnerce, nebo sobě samému. Na vyprávění čtyř mužů středního věku však především ilustruje, jakými rozmanitými způsoby to mají muži s ženami těžké. Prvok má sice milující manželku (Zuzana Norisová), přesto nedokáže otevřeně hovořit o svých pocitech, a tak raději začne žít druhý život jako zpěvák crossdressingové kapely. Šampón musí čelit neustálému dotírání zástupu milenek v čele s jeho asistentkou (Bára Poláková) – všechny ženy ho chtějí a okamžitě mu skáčou do postele, jenže vůbec tím neberou ohledy na jeho existenciální úzkost. Překvapivě i Tečka čelí opakovanému tlaku ze strany studentek policejní akademie, svou neschopnost komunikace s opačným pohlavím si následně vylévá na těch, které si to nezaslouží. A Karel se kvůli své práci odcizil manželce (Jana Kolesárová), která mu následně byla nevěrná – to není důvod zlehčovat, ovšem na její následné snahy o vyřešení situace raději nereaguje.

Muži se od Hartla dočkali zcela odlišného zacházení nežli jejich partnerky. Zatímco ženy pořád něco chtějí, otravují, svádějí a dožadují se pozornosti, muži jsou podle tohoto filmu v jádru prostě pořád kluci, kteří chtějí mít to své jisté – škoda, že jim ty proklaté ženské nedají pokoj! Silná genderová polarita působí až příliš misogynně, protože snad za všechny trable hrdinů mohou ženy. Se sponzorem béčkové reklamy, kterou natáčí, se Šampón dokáže otevřeně pohádat, stejně tak srovná Karel své neshody se spolumajitelem své firmy; zato s ženami se normálně domluvit nedá, jak ukazují třeba opakované útěky Tečky od jeho matky (Daniela Kolářová), Šampónovo vyhazování milenek z bytu klidně i během soulože či hned úvodní úprk titulního kvarteta z třídního srazu, jemuž dominuje skupinka pozornost vyžadujících fiflen.

Jistě, jedná se pochopitelně o film, který se svým mužským pohledem netají. Jeho autorem je muž, hlavní hrdinové jsou muži – takže mužská perspektiva snad nemůže být přiznaná zřetelněji. Z této pozice je pohled na krizi středního věku a s tím spojené kamarádské hecování podán sice stereotypně, ale pochopitelně – a v řadě trefně vystižených detailů je vidět, že Hartl ze skutečného života dovedl leccos odpozorovat.

Hlavní devizou filmu je samozřejmě herecké obsazení. Všichni čtyři herci v hlavních rolích jsou typově výborně obsazeni a pokrývají tak celou paletu toho, co může divák od podobného filmu očekávat. Jejich vzájemné interakce jsou také vcelku přirozené a v kombinaci s řadou fungujících vtipů nelze říct, že by se jednalo o mizernou podívanou. Vzhledem k výběru populárních herců do hlavních rolí však zároveň není pochyb o tom, že velkou část divácké obce budou tvořit ženy; a ty by měly být připravené na to, že jako celé pokolení z tohoto snímku příliš dobře nevycházejí. Ona zmíněná misogynie, kvůli níž mužští hrdinové obviňují ženy za svá životní selhání, je však příliš do očí bijící na to, aby bylo možné film s klidným svědomím doporučit.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.