Jak vznikla znělka Chatařská pro Přístav?

Začátek seriálu Přístav vždy doprovází znělka se jménem Chatařská, kde můžete poslouchat hlas Vojty Dyka. Skladatelem znělky je však Jan Maxián. Jak taková znělka vůbec vzniká?

Od konce srpna mají televizní diváci možnost sledovat dvakrát týdně na obrazovkách televize Prima nový seriál Přístav. Seriál se odehrává v chatové osadě, na břehu řeky a rozhodně nepostrádá vtip a nadhled. Navíc se jedná o prostředí, které je celé řadě diváků důvěrně známé. Chataření je v Čechách bezpochyby velký fenomén. A právě s tím vším koresponduje a jde ruku v ruce ústřední písnička seriálu „Chatařská.“ Písničku složil Jan Maxián, otextoval Petr Kolečko a nazpíval ji Vojta Dyk.

Jak písnička vznikala a jaký je vztah Jana Maxiána k chataření? Odpovědi přináší následující rozhovor.

Úplně banální dotaz - jak se skládá ústřední písnička k seriálu? Je to Vaše prvotina co se seriálové nebo vůbec televizní a filmové muziky týká?

Tak prvotině už v dnešní době bude už spousta let, myslím, že už má asi i po maturitě. Píšu a skládám hudbu pro filmy, seriály, reklamy, divadlo... Napsal jsem již spoustu hudby pro různé filmy a seriály u nás, ale i v zahraničí. V tuhle chvíli, když nepočítám Přístav, zrovna komponuju hudbu pro další dva různé seriály, jeden film a zanedlouho se začne připravovat druhá řada seriálu mimo naši vlast, pro kterou jsem též natáčel hudbu. Díky tomu, že jsem herec a skládám hudbu, mě velmi baví kombinace těchto dvou světů dohromady právě ve filmové hudbě. Je to nádhera.

A když připravuji znělku, hledám vždy tu nejlepší cestu, jak v tom krátkém časovém úseku co nejlépe popsat atmosféru daného díla. Je to jako byste chtěli popsat jedním slovem celou povahu a život Vaší ženy. S tou znělkou je to ale přeci jen asi jednodušší.. A bezpečnější.. Ale velmi zábavné.

Jak se Vám skládala právě Chatařská?

To šlo úplně samo. Představil jsem si všechny ty chatkové skvosty, dřevěné terásky, břeh řeky, bahno, holinky, pivo v kelímku, kadibudku... a píseň byla na světě. :) Na počátku jsem měl dramaturgickou řekl bych "nalejvárnu" s dramaturgyní a režisérem projektu, abych zjistil, jaký dojem chtějí autoři dílem udělat, jaká bude atmosféra. Když jsem zjistil, že hlavními pilíři seriálu mají být právě ty věci, které znám z chatařské oblasti už od dětství, bylo jasno. A skládání šlo raz dva.

Oslovil jste jako interpreta svého dlouholetého kolegu a kamaráda Vojtu Dyka. Proč právě jeho? Mohl jste to nazpívat i sám, ne?

To mohl, ale zrovna mě nějak tuším škrábalo v krku, asi rýmička, tak jsem to nechal pro jistotu na Vojtovi :) Píseň má velký nadhled, je usměvná, ale je potřeba, aby ji člověk opravdu dobře zazpíval, aniž by se z toho ale ztratila určitá herecká zábavnost. Takže kromě Mariky Gombitové a Štefana Margity připadal v úvahu jedině Vojta.

Co Vy a chataření a vodáctví?

Vodáctví v mých žilách šplouchá už od pěti let, kdy jsem začal sjíždět každoročně Vltavu s Guru pohybových aktivit všech herců hudebníků a tanečníku v České republice, Petrem Pachlem. A jezdím dodnes. Navíc jako malý jsem pobýval u Berounky v Zadní Třebáni, kde jsme měli rodinnou chatu. Už ji tam nemáme, voda ji vzala, voli ji vypili. Sám teď silně zvažuju najít nějakou vhodnou chatičku na Slapech pro naši rodinu. Kdybyste o nějaké věděli, klidně mi dejte vědět. Tam by se muzika skládala jedna báseň.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.