Natáčení Prostřeno! ovlivní domácí drama

V přátelském Prostřeno! z Moravskoslezského kraje se o titul nejlepšího hostitele a výhru šedesát tisíc korun utkají tři stejně mladí muži a dvě ženy, které od sebe dělí třicet let.

REPRÍZA Úkolem týdne budou šneci v jakékoliv podobě. Jak se s tímto rafinovaným zadáním účastníci na severu Moravy vyrovnají? Zaleknou se ho a pokud možno ho obejdou, jak to jen půjde. Navíc se až do konce domnívají, že úkolem týdne je domácí šlehačka, které bude proto na stolech docela hodně. Některá jídla se v jídelníčcích opakují: podávají se hlavně polévkové krémy a jako příloha šťouchané brambory.

Natáčení ovlivní jedno malé domácí drama, o vítězství se pokusí i jeden ryzí kuchařský amatér, který si chce ale dokázat, že to zvládne. A od romské kuchařky Markéty se soupeři romského menu nedočkají, zato uslyší zajímavý příběh, který soupeře sblíží, stejně jako hudební zábava, ani ta nebude tento týden jediná. Sledujte Prostřeno! od pondělí do pátku.

Pondělí: Důchodkyni a šestinásobné babičce Dobromile (62) její věk nikdo nevěří

V pondělí se jako první představí vdova Dobromila, která žije v prostorném bytě, kde má dokonce i kuřárnu. Hosté jsou z této speciální místnosti trochu zaskočeni, ale paní Dobromila je pak příjemně překvapí. Je to zkušená hostitelka, která vsadí na klasickou českou kuchyni. Nebude hostům připadat moc jednoduchá? Dobromila brzy zjistí, že je u stolu nejstarší. Kromě ní se tam sejdou samí mladí a neklidní, ale aktivní důchodkyni, která si s tím hlavu neláme a se soupeři si hned potyká, přijmou bez problémů mezi sebe. Navíc si pochutnají, i když ne všichni se mohou soustředit na jídlo.

Tak třeba Michal dorazí hodně nalehko a má starosti. Svěří se s tím, že v noci zažíval takové malé soukromé drama a po hádce s partnerkou byl vyhozen na ulici. Pokud se nesmíří, kde bude vařit? Uklidní ho aspoň pondělní bašta s pikantní čertovskou pomazánkou nebo hovězí vývar s celestýnskými nudlemi? Dobromila kluky u stolu vyzkouší, jaké že to nudle vlastně jedí? A určitě je zasytí pečenou krkovicí se žampiony, sázeným vejcem a restovanou zeleninou, pro někoho je to až moc přeplácaný talíř, který ještě doprovodí šťouchané brambory. Ty se budou tento týden opakovat. Vydatný je i pečený tvarohový řez se šlehačkou. A nakonec? Hudební zábava s kytarou, během níž si společně zapívají písničky Karla Zicha.

Úterý: Honza (27) miluje vlaky a chce si dokázat, že zvládne uvařit čtyři chody pro pět lidí

Druhý večer si vezme na starost mladý ženatý vlakvedoucí Honza, pro něhož jsou vláčky vším a stanou se i předmětem zábavy. Bude ale hosty bavit sledovat z viaduktu projíždějící vlaky a výhybky? Jan se podobného pohledu asi nikdy nenabaží. Pro Honzu je účast v soutěži jednou velkou zkouškou a výzvou. Svěří se totiž s tím, že doma vlastně vůbec nevaří. Je totální začátečník. Ale chce to dokázat, vsadil proto na jednoduché menu a precizní přípravu.

Moučník – bábovku s domácí marmeládou – si už vyzkoušel, a protože se trochu štítí syrového masa, ze svého jídelníčku ho radši vynechal a zkusí si zopakovat jednoduché domácké jídlo, které kdysi uvařil pro svoji ženu. Jde o zapékané brambory se slaninou, hlavnímu chodu předchází šopský salát a „zelené tajemství šéfkuchaře“, což je vlastně obyčejná polévka z mraženého hrášku s kupovanými krutony, ta ale vzbudí velké očekávání. Honzova večeře sice není hitem moravskoslezského týdne, ale hostitel zadání, které uložil sám sobě, považuje za úspěšně splněné. Vše zvládl a dokončil bez větších problémů, jak si předsevzal. Teď už se může v kuchyni jen zlepšovat, vždyť cvičení dělá mistra.

Středa: Vdaná Romka a maminka Markéta (32) se úplně zbytečně bála, jak a jestli vůbec ji kolegové přijmou

Uprostřed týdne hosty k sobě domů pozve Markéta, která má tři syny a ještě pečuje o manželovu malou vnučku, takže se doma stará o početnou rodinu. Všichni od Markéty čekají nějakou specialitu romské kuchyně, záhy se ale dozvědí, že Markéta ji nevaří – prý i proto, že ji vlastně neumí. Markétin manžel není Rom, takže to od ní ani nevyžaduje, navíc hostitelka má s rodiči, kteří její partnerskou volbu neschvalují, napjaté vztahy. Markéta se rozpovídá o svých dvou životech; je hrdá na to, jak zapadla do manželova světa. Ale vrozený temperament v sobě nezapře, což předvede při hudební zábavě, kam si pozve bratrance hudebníka. Vystoupení zvedne ze židle i ostatní.

A jak dokáže Markéta uvařit? Rozhodla se pro inspiraci internetem, některé chody jsou premiéra. Začne těstovinovým salátem s kuřecím masem a sýrem, kam netypicky přidá trochu mléka. Její marinované špízy se sušenými švestkami a jablky úplně nesedí těm, kdo nemusí kombinaci sladkých a slaných chutí, přílohou jsou opět šťouchané brambory, ty se povedly. Kakaová roláda s krémem a jahodami neobsahuje mouku, zato je k ní dost šlehačky, která bude i ke kávě se zmrzlinou.

Čtvrtek: Bude mít malíř a lakýrník Michal (27) kde vařit? Vzala ho už partnerka na milost?

Mladý živnostník od pondělka řešil rodinné drama. Hádka se starší přítelkyní, s níž vychovává děti, je už naštěstí minulostí a Michal může uvařit v klidu doma. Aby ne, vždyť sama partnerka ho do pořadu přihlásila… Dozvíme se, co hádce předcházelo a jak probíhalo udobřování. Vše je na dobré cestě a Michal se už může soustředit na své vaření. Michalovo menu překvapí, vsadí na ryby, které má rád. To se ale bohužel nedá říct o všech ostatních, navíc se na hlavní chod dlouho čeká.

Příprava menu se poněkud zašmodrchá a hosty nijak neoslní nejen drahý candát, ale ani špenát či brokolicový krém, který je řídký a ani krémový moc není. A první „salámové dortíky“ nejsou nijak zvlášť salámové, zato milovníci česneku, kam se asi počítá i hostitel, si přijdou na své. Jako rychlovka pro návštěvy je to ale zajímavý recept. Zachrání situaci sladká tečka – domácí tvarohový krém s pečeným ovocem – nebo zábava? Michal své soupeře nechá malovat na zeď, protože jako lakýrník a malíř nemá určitě žádný problém, zeď opět úspěšně a rychle přetřít. Je ale možné, že si ty malůvky nechá jako vzpomínku na natáčení…

Pátek: Dispečer Roman (27) je velký šikula. Nový dům si postavil skoro celý sám a daří se mu i u sporáku. A to není všechno…

Po různých návštěvách v panelákových bytech se ve finále podíváme do nového a prostorného rodinného domu, kde žije příjemný hostitel. Michal je šikovný mladý muž, který toho stihne opravdu hodně: kromě budování svého rodinného sídla a zaměstnání se ještě stihne otáčet na farmě, protože miluje zvířata. A prý kdyby vyhrál, zachránil by nějakého staršího koně, kterého by koupil na farmu na dožití. Chvályhodný úmysl…

Poslední kuchař se rozhodl pro lehčí moderní menu, které je povedeným zakončením přátelského týdne. Začne lehčím předkrmem v italském stylu – mozzarellky v rajčeti s parmskou šunkou vypadají lákavě a obejdou se bez tepelné přípravy. Následuje poslední krémová polévka, tentokrát je to pro změnu dýňový krém. K hlavnímu chodu jsou opět brambory, a protože je Roman milovník steaků, podává kuřecí plátky s čerstvou zeleninou. A lákavou sladkou tečkou jsou poslední tvarohové dortíky s lesním ovocem. A co je velká legrace? Šneky, i když vlastně omylem, nakonec upeče právě Roman. Do úkolu týdne se strefil, protože si ráno pro sebe upekl šneky z lístkového těsta, aby neměl při vaření hlad a neuždiboval z menu. Takže žádná šlehačka, zato úkol splněn! A kdo dopadne nejlépe při plnění hostitelova úkolu – hádání předmětů? Dívejte se…

Jak celý moravskoslezský týden nakonec dopadne? Kdo vyhraje? Zvítězí dobré jídlo, nebo taktika? Sledujte Prostřeno! každý všední den.

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě. SLEDUJTE PROSTŘENO! ON-LINE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.