Seriály a filmy

17. května 2022 07:00

petra.jarosevska@iprima.cz

Připravujeme Chorvatský speciál Prostřeno!

V Prostřeno! tentokrát budou předvádět své umění tři ženy a dva muži. Ovšem úkol týdne na ně čeká luxusní… Mazaná pomazánka s vůní Chorvatska. Kdo se mu věnovat bude, kdo se na něj vykašle a kdo ho jako první odhalí? Podávaná menu budou plná dobrot sluncem zalité kuchyně, kořenit se bude jaderskou pohodou. Kdo si představení v kuchyni užije, a komu se moc dařit nebude?

Zradí někoho potraviny, ruce nebo snad skladba menu, které nebude možné v časovém limitu stihnout? A dají se správné potraviny vůbec sehnat v české kotlině?

Soutěžící bojují jako již tradičně o hlavní výhru 60 tisíc korun a také o diváckou přízeň, která jim může vynést deset tisíc navíc. Ze stejné částky se pak bude těšit i jeden z diváků, pokud ovšem bude mít trochu štěstí. Sledujte proto Prostřeno!, hlasujte – a třeba to budete právě vy!

Jako první se do kuchyně postaví Nikola. V České republice žije čtyřicet let a má české občanství. Jeho syn žije s rodinou v Německu a dcera v Karlových Varech. Celý život pracoval a podnikal ve strojírenství. Nyní je v důchodu. Chorvatsko podle něj zůstává stále více konzervativní zemí s konzervativními křesťanskými hodnotami, kdy je rodina vždy na první místě a žije v soudržnosti. Co bude podávat? 1) dalmatinské překvapení, 2) medimurská zeleninová juha, 3) kachní prsa na dalmatinský způsob, opékaný brambor, zeleninový salát, 4) medimurská pochoutka.

Úterní večer bude patřit Irince. Žije s manželem, se kterým tvoří pár již 50 let. Má dvě děti a pět vnoučat. Ve volném čase ráda vyšívá, tvoří a zdobí – má ráda kreativní činnost. Navštěvuje výstavy obrazů, baví ji čtení a sledování filmů a dokumentů. Sama o sobě tvrdí, že je veselá, pohostinná a komunikativní. Ráda připravuje polévky, rizoto, lečo a sarmu (masem plněný zelný list). Má ráda vše – není v jídle vybíravá. Podávat se v její den bude: 1) banketky, 2) kruty, 3) sarma, rajská omáčka, domácí chléb, 4) záviny.

Středeční večer bude patřit Milanovi. Chorvatsko doslova miluje – má rád přírodu i místní lidi. V neposlední řadě mu chutnají chorvatské speciality a víno. V Chorvatsku byl Milan minimálně dvacetkrát. Miluje výlety s bratrem na katamaránu, kdy společně obeplouvají ostrovy a různá města. Vždy se někde zastaví a ochutnávají místní kuchyni a zároveň Milan čerpá inspiraci na nové recepty a vinné snoubení. Podávat se bude: 1) šafránové rizoto s mušlemi sv. Jakuba, 2) krevetový krém s lanýži, 3) pečená mořská ryba s grilovanými plody moře, mangold s vařeným bramborem, 4) bajadera.

Ve čtvrtek předvede, co v kuchyni dovede, Renáta. Ve dvaceti letech se přestěhovala do Chorvatska za manželem, kterého potkala během dovolené. V Chorvatsku pronajímá apartmány, s rodinou pěstuje olivy a dělá olivový olej. Má pole, kde pěstuje zeleninu. Mají loď a rybaří. Její rodinu živí turismus a pronájem apartmánů. Je třináct let vdova, má dva syny – 32 let a 30 let – a dvě vnoučata. Co bude podávat? 1) zelená pasta sa škampima, 2) juha od rajčice, 3) pašticada sa njokima, 4) dubrovačka rožata.

Jako poslední soutěžící tohoto týdne se předvede Blanka. V osmnácti letech se zamilovala do rybářské vesnice na poloostrově Pelješac a potom do písní slavného zpěváka Olivera Dragojeviće, se kterým měla tu možnost se spřátelit. On jí dal tří úkoly – aby se naučila chorvatsky, našla si kluka Chorvata a dovedla ho na jeho příští koncert. To se vše do písmene splnilo. S tímto „klukem“ žije Blanka už skoro dvanáct let a vychovává tři děti. Blanka píše humoristické romány, které jsou inspirované jejich životem v Dalmácii. V uplynulých letech vyšla trilogie o Jadranské snoubence. Její manžel Tonći je původní profesí číšník, pak akordeonista a momentálně je kapitánem motorové jachty v Dubrovníku. Co bude Blanka podávat? 1) riblja pašteta neboli rybí paštika, 2) hobotnica na salatu neboli salát z chobotnice, 3) brodet od liganja neboli hustá polévka s olihněmi, 4) friška riba na gradelama neboli čerstvá mořská ryba na grilu, 5) výběr z dalmatských pochoutek ke kávě.

Sledujte Prostřeno! on-line v našem archivu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 9. 2023

Berani, nějaký příjem navíc by vám mohl přinést počítač nebo jiná technologie. Měli byste mít náročný den, ale to, co děláte, vás bude bavit a vyhlídka na peníze navíc vás nadchne. I když o tom teď možná nepřemýšlíte, to, co děláte, by se mohlo rozvinout v lukrativní podnikání, což vás nakonec přivede k otázce, co vlastně chcete v životě dělat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.