Prostřeno!: Týden plný brambor, kde tři soutěžící jsou již babičkami

Prostřeno! se tentokrát odehraje v Olomouckém kraji, kde budou ženy v převaze – čtyři ku jedinému mladému muži. Tři dámy jsou už babičkami.

Čeká nás bramborový týden, na jídelníčku bude také hodně masa, vepřová panenka, dvakrát pepřová omáčka, dvě zelňačky, dva vývary nebo poháry, které si jsou docela podobné. Úkolem týdne by měla být hanácká specialita, rolička nabídne hned několik tipů, ale paní Marie upeče bavorské šátečky. A legrace bude během olomouckého týdne více, potečou však i slzičky.

Podívejte se na exkluzivní upoutávku:

O vzrušení se postará svérázná důchodkyně Zdeňka, která říká vše na rovinu. Nejstarší hostitelka objíždí karetní turnaje a jako své poslední zaměstnání řídila autobus! Také je třikrát rozvedená, prý „kdo by s ní vydržel…“ Zdeňka se prostě nebojí kritizovat ani zeptat a zajímá ji též sexuální orientace recepčního Vládi. Dočká se odpovědi? Jak už to v oblíbené show bývá, opět nahlédneme do lidských příbytků, osudů, kuchyní a uvidíme, kdo za svoji večeři dostane nejvyšší počet bodů a zvítězí v boji o výhru 60 tisíc korun a hostitelskou čest k tomu. Sledujte další Prostřeno! a opět nezapomeňte hlasovat!

Pondělí: Menu recepčního Vládi (31) zní vznešeně, bude to u něj doma také na patřičně vysoké úrovni?

Jak si jediný muž týdne poradí s babincem, který se mu sejde u stolu? Vladimír je z toho trochu překvapen, stejně jako jeho soupeřky. Ty navíc tápou při šmejdění v tom, s kým vlastně první hostitel bydlí? S přítelkyní, nebo s přítelem? Všechno špatně, Vláďa bydlí s maminkou a ve svém stále dětském pokoji má hračky. Ještě nedospěl? Vladimír pochází z velké rodiny a hračky ve svém pokoji ponechal, aby si měli jeho synovec s neteří s čím hrát, když přijdou na návštěvu. Vláďa miluje cestování, z Evropy je to hlavně Řecko, kde pracoval, poznal ale už i Thajsko, Bali, Austrálii nebo třeba Mexiko. Vaří rád už od dětství, když byla maminka v práci, tak se uměl o sebe postarat. A fakt mu to jde v kuchyni od ruky.

Dokonce si troufne i na rádoby hanácké koláče, které upeče jako úkol týdne a soupeřkám je dá jako výslužku na cestu. Úkolem týdne ale nejsou koláče, jak by si mohly dámy myslet, nýbrž nějaká hanácká pochoutka. První hostitel do svého menu zařadil světové speciality, ale i jednu od nás. Z mezinárodní kuchyně je osvěžující předkrm – lososová rolka s citronovým gelem a pomerančový salát, v kyselých chutích pokračuje staročeská zelňačka s klobásou, ta moc chutná paní Zdeňce. Hlavní „kuře po řecku se zeleninou a orestovanými bramborami s tymiánem“ je trochu zklamáním, působí prý spíš jako vařené, navíc je studené a zeleniny i koření se zdá v jídle soupeřkám prostě málo. Tiramisu s čokoládovým mousse zní také vznešeně, ale je to prostě pohár, dobrý a sytý. Večer u Vládi je takový oťukávací, jak to v pondělí bývá, a první zábava se zdá souoeřkám až příliš jednoduchá.

Úterý: Laborantka Martina (48) je už šmrncovní babičkou, měla ale smůlu na muže. Platí, že neštěstí v lásce rovná se štěstí ve hře? A uhádne někdo, kolik let je hostitelce?

Dvakrát rozvedená maminka tří dětí rozhodně nevypadá na svůj věk. Sympatické blondýnce hádal Vláďa jen něco přes třicet. Martina má šmrnc, a přesto žije sama s nejmladším synem, nějak jí to s muži nevychází. A dokonce je už i babičkou; tak tomu lze jen těžko uvěřit! Večeře u Martiny začne zábavou, vykoupenou stoupáním do schodů litovelské radniční věže. Martina je na své město, kterému se také říká hanácké Benátky, pyšná a soupeřům dopřeje pohled na Litovel z výšky i s odborným výkladem. Po návratu se pak u ní doma bude docela kritizovat. Paní Zdeňka hostitelce třeba vytkne špatně založené příbory, také se jí na menu nelíbí pro ni neznámá tarhoňa nebo krémová polévka, ty už vůbec neuznává.

Tarhoňa je v zeleninovém salátu, který je přijat spíš vlažně, tím krémem je brokolicová polévka s krutony. Vláďovi se zdá málo zelená a poradí hostitelce, jak na to. Martinu moc nešetří ani Marie, té neujde nic, co se pořádku týká, vnímá každý detail. Hlavním chodem je živáňská jehla, kam přijde maso hovězí, panenka i kuřecí, jenže kuře je prý trochu vyschlé a hovězí zase tužší, všichni si to ale nemyslí. Přílohou jsou brambory, rádoby zámecké; ty malé opravdové však hostitelka nesehnala, tak brambory jen naporcovala. Bude to někomu vadit? Dezert Amálčino pokušení vznikl podle kamarádčina receptu. Martina se z připomínek a kritických poznámek soupeřů naštěstí nehroutí a u stolu umí udržet dobrou náladu, i když některé otázky jdou docela na tělo. Zdeňka se zaměří na jediného muže skupiny a bude z něj páčit odpovědi. Včera se jich tak úplně nedočkala, dozví se v úterý konečně něco o Vláďově sexuální orientaci?

Středa: Ohledně barevnosti je Marie (50) taková hanácká Carmen, podle Vaška Vydry je to Amy Winehouse, kdyby se zpěvačka dožila padesátky

Nepřehlédnutelná manželka, maminka a babička Marie sama o sobě tvrdí, a její muž s tím souhlasí, že v první řadě je „ulítlá“ na pořádek. Uklízí neustále, ze země sbírá každé smítko nebo drobeček, prostě věčně (a dobrovolně) s hadrem v ruce. U ní doma to ale není běloskvoucí, nýbrž převládají spíše barvy pekelné: Černovlasá Marie miluje kombinaci červené a černé, sama chodí takto oblečená a svoji energii prý čerpá z červenočerných obrazů na stěně, a hlavně ze své sedačky ve stejném barevném provedení. Maruška, která se živí přípravou studeného občerstvení, jistě nebude mít problém s předkrmem. Umotá a efektně naservíruje tortillové závitky s lososem, které také všem chutnají. Ale třetí hostitelka neovládá jen studenou kuchyni, je to i dobrá a zkušená kuchařka.

Uprostřed týdne bude už podruhé zelňačka, v Mariině je hodně uzeného masa a hostům chutná, někteří jsou až nadšení. Včera byla pepřová omáčka k živáňské, bude i dnes k vepřové panence s pečenými bramborami, je tudíž možnost dalšího srovnání. Panenka je šťavnatá a Zdeňka si chvíli myslí, že i nedopečená. To se ale naštěstí brzy vysvětlí a hlavní chod má u hostů úspěch. A stejné je to i s „ananasovým pokušením hrk hrk“, tenhle piškot s krémem z ananasového kompotu a šlehačky se už v Prostřeno! nejednou vyráběl. Zdeňka, která nejí sladké, nejásá téměř nad žádným moučníkem, ale ostatním přijde k chuti. U pohostinné a společenské Marie se návštěvě líbí, i když úkol týdne je poněkud zmatený – místo hanácké speciality Maruška upeče bavorské šátečky.

Čtvrtek: Důchodkyně Zdeňka (70) si na žádné řečičky nepotrpí. Nesedí doma v papučích, ale ráda jezdí na turnaje, kde hraje mariáš a taroky

Paní Zdeňka je takový svéráz. Občas je až drsně přímá, sama na to upozorňuje, nikoho moc nešetří. Umí si ale udělat legraci i sama ze sebe. Soupeři se dozvědí, že byla třikrát vdaná, prý „kdo by s ní taky vydržel“. Soutěžní večeře je jedním z posledních dnů, které nejstarší hostitelka tráví ve svém hezkém domečku s velkou zahradou. Domek již prodala, v patře čekají zabalené krabice, bude se stěhovat do bytu, protože to prý již sama neutáhne. A to kdysi řídila i autobus! Zdeňka má děti, žije ale sama, ve volném čase hraje ráda karty, jezdí na turnaje, také se stará o svého pejska.

Čtvrtá hostitelka je ohledně jídla trochu „konzerva“, prý by i ráda ochutnala něco nového, ale sama upozorňuje na to, že zvyk je prostě železná košile. Krémové polévky se Zdeňce téměř oškliví, sladké nemusí a předkrmy až nenávidí. Sama své první „toustíky“ připravovala „poprvé a prý taky naposled“. Z polévek uznává jen klasiku a čiré vývary, jeden takový také uvaří a uválí do něj domácí nudle. Prý poctivé, jaké se dělají na Valašsku, odkud hostitelka pochází. To aby člověk věděl, že má do čeho kousnout. Polévka je chutná a také kotlety na cibuli se šťouchaným bramborem jsou dobré, jídlo by asi jen chtělo víc šťávy, ale hostitelka k masu aspoň umíchala dva dipy: česnekový a křenový. Ovocný pohár s mascarpone a ovocem připomíná pondělní Vláďovo tiramisu. Soupeři už ale stejně skoro nemohou, najedli se do sytosti. A protože Zdeňka a karty spolu ladí, i zábava bude karetní. Čertovy obrázky možná prozradí, jaký kdo je. Úkol týdne od nejstarší hostitelky jsou bramboráčky a Markéta, která si poplete i hostitelčino jméno, je ohledně zadání stále zmatenější.

Pátek: Účetní Markéta (38) do party moc nezapadla, v kuchyni zavládnou zmatky, dojde i na slzy. Vdaná dvojnásobná maminka se u plotny i u stolu pořádně zapotí…

Poslední hostitelka, hlavní účetní Markéta, pozve soupeře do bungalovu, který mladá rodina obývá čtyři roky. Dům nepůsobí dojmem, že tu Markéta s mužem bydlí už tak dlouho. Doma vaří tak napůl s manželem, kterého původně do soutěže přihlásila ona, ten to ale odmítl, tak Markéta zvedla rukavici sama. V pátek jí ale muž aspoň trochu pomůže s nákupem nebo přípravou večeře. K Markétě se netěší Zdeňka, se kterou si nepadly do noty, a včera to ještě vygradovalo – důchodkyně očekává katastrofu. Poslední hostitelka to neměla v životě lehké, dotáhla to ale až na vysokou školu, což Zdeňku překvapí, protože jí Markéta připadá dost mimo. A opravdu – v kuchyni probíhá trochu drama, kuchařce se třesou ruce, na chvilku nemůže zprovoznit mixér, vyleje se jí šlehačka na podlahu.

Jak stres a časovou tíseň Markéta zvládne? Na jídlo se dlouho čeká, labilní hostitelka se hroutí a hosté, čekající venku na dvorku, to tuší. Caesar salát bez kuřecího masa večeři zahájí, Markéta se odvolává na recept Zdeňka Pohlreicha, ale moc s tím neuspěje. Další jídlo včetně hovězí polévky by mohlo být teplejší, spolustolovníci ale ocení výborné brambory. Markéta si myslí, že kritika soupeřů je přehnaná, a je jí to tak líto, až se v kuchyni rozpláče. Satisfakcí je pochvala čokoládové pěny se šlehačkou a ovocem, i když nedůvěru poněkud budí syrová vejce v receptu. Hosté by spíš uvítali změnu, nějaký pečený moučník, když Markéta prý tak ráda peče. A asi i ráda zpívá, protože u karaoke se jí hodně zvedne nálada… A jak nejen finále, ale celý olomoucký týden dopadne? Kdo to nakonec vyhraje? Dobré jídlo, nebo zvítězí jiné pohnutky? Dívejte se, protože napínavé to bude až do konce!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO! ONLINE

Užijte si také další oblíbené pořady, seriály a filmy, které pro vás máme k přehrání ONLINE a zdarma na iPrima.cz:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.