Seriály a filmy

29. listopadu 2019 19:00

Lucie Gretzová

První hostitel z Prostřeno! se během týdne změní k nepoznání

Prostřeno! bude tentokrát v Ústeckém kraji a bude, jak velí kalendář, mikulášské.

Mikulášská nadílka je úkolem týdne. V soutěži o výhru 60 tisíc korun a hostitelskou čest k tomu budou muži v převaze – čtyři ku jediné dámě. A ta je takovým kořením týdne, pochází z Bulharska a představí některá jídla ze své domoviny i tamní mikulášské zvyky. Bude to příjemná změna, protože tentokrát se často opakují vývary, šťouchané brambory, a hlavně nepečené moučníky s ovocem.

První večer patří důchodci Milanovi, který si na začátku přeje, aby se hlavně sešla dobrá parta. A chvíli to tak i vypadá, pak je to však právě Milan, kdo začne kritizovat a taktizovat, takže úplná idyla to nebude. A to se Milan tolik zaradoval, když k němu jako poslední konečně dorazila aspoň jediná žena Bilyana, kterou pak hned na druhý den zklame. Prostě hra je hra, aspoň tak to Milan vidí, a dokonce se uchýlí k malé lsti. A co si o tom všem myslí ostatní? Komu se povede nejlepší mikulášská nadílka, maska nebo nejveselejší zábava? Sledujte mikulášský speciál a hlasujte pro nejsympatičtějšího hostitele! Vždyť deset tisíc korun můžete vyhrát i vy!

Pondělí: Důchodce Milan (64) je v pondělí příjemný a šikovný hostitel, pak se ale změní

Jako první se představí nejstarší účastník, důchodce Milan. Stále si přivydělává, v životě pracoval jako zámečník a také na šachtě. Pan Milan je podruhé ženatý, do soutěže přihlásila otce tří dětí jeho nejmladší dcera. A v jejím bytě bude také vařit, protože jeho panelákový byt je celkem malý a probíhá v něm částečná rekonstrukce. První hostitel rád rybaří a houbaří. Druhý koníček se odrazí i v jeho menu, kde nebudou houby chybět. Milana trochu zaskočí mikulášský úkol týdne, ale postaví se tomu čelem, zčásti sice zaměstná celou rodinu, aby mu dokoupili vše potřebné, a teplý nápoj s pralinkami pro Mikuláše nechyběl. Ryba taky bude, jenže z plechovky, protože na předkrm se chystá zeleninový tuňákový salát s bagetkou. Pečivo je jen rozpečené, ale hostům nevadí, že není domácí.

Hovězí polévka s domácími nudlemi a játrovými nočky je silná, i když v ní chybí zelenina, na kterou v tom stresu pan Milan prostě zapomněl. Uchýlí se proto k malé lsti a soupeřům to nepřizná. Horká polévka, byť s trošku rozvařenými nudlemi hostům chutná. Milan vše dávkuje od oka, v kuchyni jistě nestojí poprvé, i když s nějakou složitou přípravu si hlavu neláme. Používá koupený bujon i jíšku, houby do omáčky předem ani nenamočí, přesto si hosté na jeho měkkém hovězí na houbách s rýží pochutnají. Atmosféra u stolu je příjemná, Milan se snaží být pozorným hostitelem, i když třeba sekt na přípitek mu zčásti vyteče. Všichni mu to ale rádi odpustí, i když poslední chod, nepečený ovocný dortík, nestačil ideálně ztuhnout. Je ale chutný a pantomima jako Milanova zábava nejvíce pobaví jedinou ženu u stolu, Bulharku Bilyanu. A té je první hostitel velmi sympatický. Zatím…

Úterý: Jediná žena ústeckého týdne Bulharka Bilyana (38) představí kuchyni své vlasti a zklame ji Milan

Temperamentní Bilyana je u stolu jediná žena a Milana včera velmi potěšilo, když k němu dorazila alespoň jedna příslušnice něžného pohlaví. Včera se k ní choval galantně a Bilyana si u něj pochutnala, o to větší zklamání zažije v úterý, kdy sama vaří a prostírá. Hráč Milan v ní totiž tuší silnou soupeřku a nic jí nedá zadarmo. Bilyana ráda vaří a snad ještě radši nakupuje, hosty pozve do malého bytu, kde žije s přítelem. Rodinu má v Bulharsku, u nás je hlavně kvůli práci. Uvaří bulharské menu, jen dezert je mezinárodní, medovník pochází z Ruska, ale peče se po celém světě a zdomácněl i v Bulharsku.

Na první chod je slaný koláč „banica“, který se připravuje ze speciálního těsta, peče se ve vrstvách, plní balkánským sýrem, nakrájí na kostky a krásně křupe. Vzhledem k tomu, že výživnému předkrmu předcházel ještě sytý úkol týdne, smažené rybí filé se šopským salátem, hosté si musejí v bříšku nechat místo na další chody. Kuličková polévka „supa topčeta“ je bohužel vlažná a opravdu chutná snad jen nejmladšímu Dominikovi. Hlavní bulharský džuveč obsahuje vepřové maso a peče se s množstvím zeleniny včetně brambor. Pánům hlavní chod chutná, ale Milan má nějaké vlastní představy o bulharské kuchyni a vnucuje je i hostitelce. Jídlo srovnává s tím, co kdysi ochutnal na Slovensku. A hostitelku to samozřejmě netěší, i když to zatím nedává moc najevo, jen je překvapená, proč do ní Milan tak rýpe. I ostatním vadí, že medovník, na který se tak těšili, není s ořechy a je až moc sladký. Bilyana je jistě šikovná kuchařka a chtěla ze své kuchyně předvést to nejlepší, ale asi počítala s vřelejší odezvou. Zachrání její večírek taneční bulharská zábava?

Středa: Benjamínek týdne Dominik (19) uvaří soupeřům takové studentské menu

Nejmladší hostitel je počítačový grafik s maturitou a kreativními sklony a rád by pokračoval na vysoké škole studiem malby. Dominik bydlí s maminkou a sestrou a doma vaří občas, spíše když má hlad. Středeční menu bude tudíž takové studentské, na úvod budou míchaná vajíčka a jako zlatý hřeb špagety. Nad jednoduchým předkrmem se hosté trochu podivují, ale Dominik si zakládá na správné přípravě vajíček, která by měla zůstat vláčná. Na mrkvový krém se skoro nikdo netěší, Bilyana krémové polévky vůbec nemusí a Dominik polévku ochutí v asijském stylu zázvorem, na což není vůbec připravená. Milan se bude opět k jídlu vyjadřovat a dostane k tomu spoustu příležitostí. Jenže kolegové už na jeho kritické poznámky začínají být alergičtí.

Na hlavní chod Dominik připraví špagety s rajčatovou omáčkou a kuřecím masem, které se mu zdá na slavnostní večeři přece jen vhodnější než mleté. Ovšem stejně je to takové obyčejné jídlo, kterým prostě nikoho neohromí. A dost se potrápí se sladkou tečkou, což jsou palačinky s borůvkami a tvarohem, bohužel při podávání studené a z dost řídkého těsta. Dominik to přehnal s mlékem a těsto se mu při smažení trhá. Je to trochu boj a první palačinka letí do koše. Ale přiznejme si, že dost vrstevníků benjamínka ústeckého týdne by v kuchyni nesvedlo večeři o čtyř chodech ani náhodou. Napraví atmosféru večera alespoň bláznivá zábava „beer pong“? Pánové se při házení míčků do kelímku s pivem baví jako zamlada. A co Mikuláš, nepřijde uprostřed týdne u Dominika zkrátka?

Čtvrtek: Josef (49) umí vařit, ale v kuchyni docela zmatkuje, s takovým stresem tedy nepočítal

Josef, který žije sám v menším úhledném bytě docela vařit umí a jako společník je příjemný, zatím nekonfliktní. Jakým hostitelem bude muž, který se vyučil elektrikářem a vystřídal spoustu profesí? Co o sobě ve čtvrtek Pepa prozradí? Že působil v sociálních službách, kde se věnoval dětem z rodin s dost pohnutou minulostí a jejich pěstounům, až z tohoto angažmá vyhořel a psychicky se složil. Proto je rád, že dnes vykonává v Německu těžkou fyzickou práci, při které se vyčistí hlavu. Josef je rozvedený otec dvou dospělých dětí, žije sám, ale má přítelkyni. Když za ním přijede, rád jí něco dobrého uvaří. Pro soupeře si připravil pestré menu, které má asijský předkrm s jarními vietnamskými závitky, český hovězí vývar s knedlíčky a domácími nudlemi, do moderní kuchyně míří hlavní chod a studený borůvkový dezert, který zachutnal hostiteli v Itálii. Bohužel při prostírání si nevšiml, že jeho sváteční servis už je trochu zaprášený.

Čtvrteční večeři zahájí chutná mikulášská přesnídávka na topince. Josef nebyl při vaření ale první, koho zaskočil stres před kamerami. Takže ačkoliv jarní závitky s japonskou a thajskou omáčkou umí zavinout jako profík, zapomene dát dovnitř nudle, které tam patří. Přizná se k tomu, a ještě musí poslouchat Milanovy řeči, který si pár poznámek opět neodpustí. Hovězí vývar je silný, domácí nudle si Pepa uválí sám, jenže polévku osladí místo osolí! Na co se bude u stolu vymlouvat? Na sladkou mrkev? A co zapomene zabalit do své vepřové rolády s parmskou šunkou? Sušená rajčata, takže náplň tvoří především špenát: Ten sice Bilyaně nejede, ale jinak hostiteli fandí. A všichni se svorně shodnou na tom, že italský studený borůvkový dezert je výborný, navíc i lákavě vypadá. Hosty pobaví nejen lechtivé šmejdění v Josefově ložnici, ale i výroba veselých památečních triček.

Pátek: Mladý tatínek a skladník Petr (25) má na starosti finále, kam přijdou dva čerti, v největšího čerta se ale promění anděl z Bulharska

V pátek dorazí do Petrova útulného bytu v Chomutově, kde žije se svou rodinkou, Mikuláš, dva čerti a Bilyana jako anděl. Ta ale plánuje, že v závěru večera se jako největší čertice ukáže právě ona. Má plán – Milanovi nic nedarovat, hlavně pokud možno ne výhru! Chce podpořit Petra, který působí sympaticky a skromně. Páteční menu je sice podobné těm předešlým, přesto ale vypadá slibně. Úkol týdne je sice taková Petrova spolupráce s přítelkyní, ale naložená kuřecí křidélka v marinádě by mohla u soupeřů přesto zabodovat. Většina hostů se těší z jednoduchého, ale chutného předkrmu. Pod „italským tajemstvím“ se skrývá hezky naservírované caprese, Bilyana je ráda, že je na stole konečně i salát.

A jak dopadne poslední hovězí vývar? Bude v něm vše, co by tam mělo být? A projdou Petrovi kupované nudle a knedlíčky od babičky? I když hostitel polévku neosladil jako Josef, stejně je díky mrkvi sladká. Vepřová panenka na medu v pepřové krustě zůstala uprostřed růžová, což vadí Bilyaně, zato Milanovi připadá maso vyschlé. A spolustolovníci s jeho kritikou nesouhlasí. Ovšem i Milan umí překvapit: pochválí Petrovi dezert, bohatou palačinku s ovocem. Odrazí se to na Milanově hodnocení? Nebo bude taktizovat stejně jako doposud? Opravdu jde tak hodně po penězích, jak mu během výživné chvíle pravdy vyčte Bilyana? Ta si servítky rozhodně nebere a Milanovi pěkně od plic všechno vytmaví. A co na to on? Je to prostě jen hra, ve které chce zvítězit? A protože nejlepší obrana je útok, začne i Milan vyčítat své největší soupeřce zištnou motivaci a faleš. Hezky se to v pátek o té mikulášské rozjede, diváci budou jen koukat.

A jak to celé dopadne? Vyhraje Milan, jak by si přál? Komu pošlete svůj hlas? Dívejte se!

Dívejte se od pondělí do pátku od 17.50 na Primě a hlasujte. SLEDUJTE PROSTŘENO! ONLINE

Užijte si také další oblíbené pořady, seriály a filmy, které pro vás máme k přehrání ONLINE a zdarma na iPrima.cz:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.