V pondělí v Prostřeno! začínáme hned gastronomickým peklem

Jsme v Jihomoravském kraji, kteří mnozí z náš považují za nejpohodovější kout republiky, za takovou naši Provence. A v tomto duchu proběhne i další týden s pořadem Prostřeno!

Čekají nás vyrovnané soutěžní výkony, jídelníčky moderní, ambiciózní, ale i poctivě domácké a klasické, na surovinách a nápojích se nešetří. Bude to hezký týden, v klidu a v pohodě, s kultivovanými a občas i vtipnými hostiteli.

Sestava je tři ku dvěma ve prospěch žen, a i když chtějí všichni vyhrát a počítat umí, také chtějí něco předvést, pobavit své soupeře a možná se z nich stanou i kamarádi. „Myslím, že si vyměníme čísla a budeme se chtít ještě určitě vidět,“ zní většinový názor, který převládá ve finále. „Jsme dobrá skupina, nikdo si na nikoho nevymýšlí nějaké nesmysly,“ říká Martin, který má k taktizování asi nejblíže a občas zábavně provokuje.

„Zařídím sklep a doufám, že se potkáme u nás i s polovičkami a dáme tu pravou moravskou degustačku,“ slibuje zase policistka Aneta. A úkol týdne? Stále jsou to fresh recepty, což je zadání tak široké, že by každý mohl obohatit své menu něčím čerstvým a osvěžujícím. Dívejte se a nechte se inspirovat kulinářským uměním Moravanů v tom nejlepším věku.

Pondělí: Zcestovalý manažer Petr (37) vytasí moderní menu. Dokážou ho ale hosté ocenit?

Na suverénním i pohodovém Petrovi z Brna není nervozita znát, přestože zahajuje týden ve svém poměrně rozlehlém a strohém bytě ještě vonícím novotou. Asi je to tím, že v kuchyni není nováček, gastronomie ho zajímá a jako někdejší personalista má lidi přečtené. Hostům zachutná hned první chod – kachní prsa. Rajská polévka, kterou zná Petr z Izraele, má střídavý úspěch, stejně jako hlavní chod. Pro někoho kuchař málo koření a Martina zaskočí, že sýr do hlavního chodu je tavený, což se mu nezdá „ani vhodné ani na úrovni“.

Proč se mu tohle jídlo zdálo jako gastronomický úlet?

Příjemné je, že k plněným kuřecím závitkům Petr nezapomněl na šťávu, zajímavá je závěrečná sladká tečka, která je kombinací malin a dvou módních dezertů brownies a cheesecake.

Podívejte se, jak se návštěvníci k Petrovi "trousili":

Úterý: Pavla (28) podá nevyrovnaný výkon a nedokáže „prodat“ drahé suroviny ani gril

Ačkoliv má mladá maminka Pavla z Brna–Kohoutovic velké ambice, štěstí ji během vaření i večeře opustí. Možná si zvolila menu, které je nad její síly. Těsto na kobližky vzdoruje a lepí se. Dotáhne Pavla moučník do zdárného konce? Večer zahajuje světová delikatesa foie gras, které dělá hostitelka teprve podruhé v životě, a je škoda, že tak drahá surovina nevyvolá u hostů nadšení, ale spíš rozpaky. Někdo mohl být zaskočen legendou kolem ní, neznalému může připadat bizarní až nechutná. Příprava panenky na grilu raclette by mohla být společenská záležitost, což ale u Pavly neplatí. Gril zůstal na kuchyňské lince, panenka s přílohami dlouho trvala a maso přeschlo. U zábavy se hosté napili i zasmáli, bude to ale stačit? Asi nejlépe dopadla polívka s nudlemi podle babiččina receptu.

Středa: Optimistická policistka Aneta (27) ví, že v jednoduchosti je krása

„Mně se zatím ti lidé tak hrozně líbí, že si myslím, že bych tam mohla mít přítele,“ raduje se z vývoje jihomoravského týdne mladá usměvavá maminka. „Vládne tady fialová, kočka a dítě,“ charakterizuje svůj byt s nadsázkou Aneta – ostatně fialová barva je jedním z témat týdne. Kdo se ale bude uprostřed týdne smát, když vaří největší smíšek týdne? Zvládne Aneta najednou vařit a bavit hosty? Poteče uprostřed Moravského Slovácka víno proudem? Pozorná hostitelka nabízí tři druhy vína! Z hlediska fresh vaření jsou na tom asi lépe její předkrmové pomazánky z celeru a avokáda, které podává k čerstvému praskajícímu chlebu, než volské oko, jež zvolila jako povinný recept. A jak se osvědčí Anetino jednoduché menu? Je to sázka do loterie, ale šikovná kuchařka umí jídlo nejen dochutit, ale i lákavě naservírovat. A protože nejí jiné maso než vepřové, není divu, že si ho vybrala pro svůj hlavní chod. Aneta myslí na všechno, vlastnoručně ozdobené dortíky si hosté mohou odnést domů.

Čtvrtek: Učitelka Markéta (42) předvede v útulném domečku v Ivančicích cooking show české klasiky

Co hosté od nejstarší Markéty čekají? Budou se u ní cítit jako ve škole, nebo večer proběhne v pohodě? Zkušená kuchařka Markéta některé velmi příjemně překvapí. Zná fígle i kuchařské postupy, ví, že smažení na sádle je chutnější než na oleji, vyzná se v koření. Jako učitelka je zvyklá mluvit na veřejnosti a nepůsobí nervózně. Markéta si troufá: rozhodla se hned pro několik druhů těst. Ke svíčkové uvaří dva druhy knedlíků, upeče štrúdl i výborné domácí housky a najde si čas i na domácí nudle do vývaru! Typicky české menu je příjemným kontrastem k moderním jídelníčkům obou pánů. Markéta se ještě tváří, že je to snad dietní večeře. „Největší zážitek pro mě byla domácí houska,“ říká Martin, který má přesto pár výtek. A není sám. Kam se třeba ztratily nože ke hlavnímu, bohužel studenému chodu? Nebudou se hosté cítit jako ve škole? Zábava poněkud připomíná hodinu výtvarné výchovy, ale je u ní veselo a kolegové si odnesou i něco na památku. Dostane Markéta konečně tu pusu od Martina za včerejšek?

Pátek: Grafik Martin (36) jako jediný prostírá v domě a všechny napíná až do konce

Pražák Martin se do Moravan u Brna přistěhoval před třemi roky za přítelkyní, s níž má syna. Všichni jsou zvědaví, jak dopadne poslední večeře v jeho moderním domě. Aneta přijde dokonce s novou image. Hostitel se prezentuje jako zkušený kuchař, doma prý vaří hlavně on. Poslední menu se podobá menu konkurenta Petra, který vařil jako první. Kdo bude mít lepší kachní prsíčka a polévkový krém? Co jsou to filírovaná prsa? A kdo upeče lepší drůbeží závitek? Ani Markéta neví všechno, v náplni je mortadela – a to není druh sýra, jak si myslí. Pavla ví, že jde o salám, a těší se, ale zrovna na ni mortadela nezbyde. Proč cítí hosté z předkrmu místo pomerančové marmelády paštikové koření? Komu nechutná černá sůl? A kdo dostane syrové krůtí maso? Proč hostitel podává po předkrmu ještě druhou rundu? Chce snad hosty opít? A nebude batátový krém s kokosem přeslazený? A proč zábava u Martina skončí téměř dřív, než začne? Markétě to ale vůbec nevadí… Přesto je koncovka důstojnou tečkou vydařeného týdne, dezert i úkol týdne dopadnou na jedničku. Kdo vyhraje krásných 50 000 korun?

Na všechny otázky dostanete odpověď, když si nenecháte ujít další týden s pořadem Prostřeno! Od pondělí do pátku vždy v 18 hodin na Primě!

Sdílejte článek
Štítky Prostřeno!

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.