Psychologie

21. června 2017 06:00

Anna Kopečková

12 věcí, za které by se měly ženy přestat stydět

My ženy máme tendenci neustále pochybovat o tom, co děláme, nebo neděláme, co bychom měly, nebo neměly dělat... Někde uvnitř stále slyšíme hlásek, který nás nahlodává, že zase něco děláme špatně. A jen se kvůli němu cítíme provinile.

Přitom o co jde? Jsme přece lidi, ne stroje. A k lidem zkrátka nedokonalost patří. Vybrali jsme pro vás 12 situací, za které se rozhodně stydět nemusíte.

1. Nemístné chování vaší rodiny

Ať už se jedná o partnerskou hádku, kdy se partner zachová, jemně řečeno, jako blbec, nebo vaše dítě přepadne nějaký „rapl“, neviňte se z toho. Ne vždycky se dá předvídat, co vaši nejbližší udělají. A už vůbec jim to nemůžete diktovat. Vždyť děti často neposlouchají ani v pohádkách, natož pak v realitě.

2. Večerní lázeň a jiné rituály

Může se to zdát až moc přepychové nebo sobecké, ale pokud máte (nejen) malé děti, zasloužíte si přece vaši milovanou večerní koupel s olejíčkem. Nebo si třeba občas zajít na procházku bez dětí, případně si po ránu dopřát trochu klidu jenom s kávou. Nemějte výčitky, že jste krkavčí matka, vždyť i v letadle nás učí, že je v případě nouze nutné nasadit kyslíkovou masku nejprve sobě, pak můžete pomoci dětem. Co z toho vyplývá? Že jakmile se nestaráme o sebe, nemáme sílu se postarat ani o ostatní.

3. Občas vybuchnete

Některé situace je třeba vyhrotit i za cenu konfliktu. Ten je přece přirozenou součástí mezilidské komunikace. Křivda sama od sebe nezmizí. Někdy je třeba upustit páru a říct si věci na rovinu, i když se ztropí scéna. Pokud to neděláte obden, ale v situacích, kdy už to jinak nejde, nemá nikdo nárok vás označovat za hysterku, což dělají s oblibou především muži. Když budete v sobě negativní energii dusit, buď se z toho časem zblázníte, nebo se to projeví jinou nepříjemnou chorobou. Emoce tedy občas musí ven, a to bez jakéhokoliv studu.

Foto: iStock

4. Chcete víc dětí, nebo naopak žádné

Ačkoliv rodiny kolem vás mívají většinou 2 děti, vůbec neřešte, že je to nějaká norma, kterou byste se měla řídit. Pokud toužíte po početné rodině a souhlasí s tím i váš manžel, neváhejte a čiňte se. Nebo máte-li opačný „problém“, kdy děti s partnerem vůbec nechcete, je to přece vaše věc. Nikdo jiný váš život přece nežije. I v tomto případě platí: výčitky stranou.

5. Jste bez orgasmu

Bývá pro vás orgasmus vzácný jako zatmění slunce? To se tak občas přihodí. Někdy za to může emoční rozpoložení, stav hladiny hormonů, nějaké léky… zkrátka faktorů ovlivňujících schopnost vyvrcholit je hodně. Hlavně si to nezazlívejte, neznamená to, že byste byla horší než ostatní ženy.

6. Nechcete se milovat

Jsou chvíle nebo i delší období, kdy zkrátka nemáte na sex náladu ani chuť. I to se někdy stává. Přesto se vám ale do hlavy vloudil červík pochybností, kvůli němuž máte výčitky a cítíte se provinile a možná i méněcenně. Snažte se tím nestresovat, protože to většinou přejde.

7. Nemáte zrovna reprezentativní dům nebo byt

Samozřejmě by u vás neměl být neustále „bordel jako v tanku“, ale na druhou stranu sterilně čisté prostředí snad ještě nikdy nikomu neprospělo. Mějte na paměti, že mírný chaos je přece známkou života. Důkazem toho, že v domě nebo bytě někdo žije. Na to jsou experti obzvláště děti, ale přiznejme si na rovinu – občas taky odhodíme oblečení z práce na pohovku nebo poskládáme nádobí do myčky, až když se nevejde ani na linku, ani na stůl. Každopádně nejdůležitější je teplo domova, proto odhoďte výčitky z nedokonale uklizeného domečku do pomyslného koše.

8. Žijete na svůj věk

Je sice hezké se cítit a vypadat o deset let mladší, ale není potřeba se o to snažit tak vehementně, že vám to akorát ubírá energii. Tu přece můžete investovat daleko lépe než na váš vzhled. Třeba na vaši rodinu, přátele, koníčky… Nelámejte to přes koleno, vráska navíc neubírá na kvalitě a kráse vaší duše.

9. Občas říkáte „ne“

Tohle už jste asi slyšela častokrát, ale je to svatá pravda. Nebojte se nesouhlasit s tím, co je vám proti srsti. Ostatní by přece měli vědět, jaké jsou vaše názory. A pokud se vám něco nelíbí, nemějte kvůli tomu výčitky. Bylo by přece nenormální se vším souhlasit.

10. Soustředíte se na partnera místo na děti

Vaše manželství potřebuje úplně stejnou pozornost jako vaše děti. K tomu tedy patří i příležitostní noční procházky spojené s večeří, divadlem nebo kinem. A to bez ohledu na to, že se to dětem nemusí líbit. Na vztahu je potřeba pracovat, aby se z něj „nevytratila romantika“. Jestli vás vaši malí miláčkové budou citově vydírat a nebudou vás chtít nikam pouštět, nic si z toho nedělejte. To k tomu bohužel patří.

11. Upřednostňujete vaši kariéru

Jestliže se rozhodnete budovat si kariérní žebříček místo toho, abyste se ve 25 nebo 30 letech usadila a založila s partnerem rodinu, měl by v tom být háček? Absolutně ne. A pokud vám někdo podsouvá jiný názor, je to on, kdo má nějaký problém. Většina lidí má totiž neustále zaškatulkovány klasické role muže a ženy, kdy by žena měla být manželkou a matkou, zatímco chlap je ten, který rodinu živí. Co je ovšem lepší – nešťastná matka, nebo spokojená kariéristka?

12. Sníte na posezení celou čokoládu nebo pytlík brambůrků

Ať už se válíte v posteli, koukáte na televizi, čtete svou oblíbenou knížku nebo něco vytváříte s dětmi, je důležité mít pohodu. A někdy nám ji pomůže navnadit nějaká dobrota. Chutě si občas prosadí svou. Proč ne? Když to neděláte dennodenně, dopřávejte si chuťové orgasmy. Vaše duše je potřebuje. A když už na to dojde, užijte si to.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.