Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Jak se vyhnout rozvodu? Máme šest rad, díky kterým bude vaše manželství šťastné

Každé druhé manželství v Česku končí rozvodem, naše země tak patří mezi ty s nejvyšší rozvodovostí v Evropě. Začíná to pokaždé stejně: nádhernými bílými šaty, náručí květin, romantickými svatebními sliby, gratulacemi dojatých hostů. Jenomže pravděpodobnost, že to vyjde, je jedna ku dvěma.
Vydáno: 09.03.2019
Jak se vyhnout rozvodu? Máme šest rad
Autor: istock.com Jak se vyhnout rozvodu? Máme šest rad

Tak zní nemilosrdná statistika. Ale nemuselo by to tak být, kdybychom se naučili naslouchat tomu druhému, být tolerantní a nehroutit se z toho, když se na nás partner křivě podívá.

1) Nespěchejte

Hodně lidí se dnes rozvádí zbytečně, tvrdí odborníci. Tak to je vskutku alarmující. Chcete-li to vyčíslit, až sedmdesát procent rozvodů je podle psychologů zbytečných. Znamená to, že partneři se v manželství trápí, aniž si s tím dokáží poradit. Neumí společně zlepšit kvalitu vztahu a pracovat s negativními pocity. Tak jako dřív spolu manželé zůstávali kvůli dětem a žili spíš vedle sebe, než spolu, dnes se naopak rozvádějí až nesmyslně rychle.

2) Přiznejte, že máte problém

Paradoxně je pro lidi jednodušší se trápit, než si hlubokou krizi přiznat, neboť pak nutně musí následovat tvrdá práce na jejím odvrácení. Partneři často mívají strach z konfliktů, a tak může situace navenek vypadat klidně. Ten klid lze přirovnat k zdánlivě idylickému dění na výletní lodi, kdy je ovšem v podpalubí veliká díra, která již brzy způsobí katastrofu.

3) Mluvte spolu

Komunikovat spolu v hluboké krizi patří k nejtěžším úkolům, které mohou partneři dostat. Bývá složité vyhnout se výčitkám, útokům a výhrůžkám, které beznadějnou frustraci jen prohlubují.

4) Pozor na rady z okolí

Vaši nejbližší, kterých si vážíte a které obdivujete, přesto nebývají objektivní a neznají pochopitelně všechna důležitá fakta. Radám typu: Proč ho proboha nepošleš k čertu? raději příliš nenaslouchejte.

5) Podstupte párovou terapii

Rozvod lze odvrátit jenom tehdy, když i ten, který se chtěl rozvádět, získá novou naději. Cesta k takové naději není jednoduchá. Stojí mnoho další energie, únavy, bolesti a nepříjemností. Taková cesta se nedá vynutit, ani do ní nelze partnera vmanipulovat. Velice nadějná je párová terapie za pomoci odborníka, který se zcela jistě pokusí dvojici vysvětlit, že na krizi, kterou vztah prochází, lze pracovat.

6) Poslední opatření: strukturovaná separace

Jde o terapeuty připravený a naplánovaný stav, kdy partneři bydlí odděleně, jako by už rozvod absolvovali. Každý z nich chodí během tohoto opatření k jinému terapeutovi, aby se nesetkávali. Pokud selže strukturovaná separace, může pomoci alespoň s vyrovnáním se s rozpadem vztahu a oboustranným odpuštěním.

-EM-

Článek je zařazen v: rozvod, manželství, láska