Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s chodidly?

Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chodidlo je spodní část lidské nohy určená k chůzi. Můžeme ji rozdělit na plosku, nárt, zánártí, záprstí a prsty. Na rozdíl od zbytku těla není na kůži chodidel pigmentace a nachází se zde zvýšené množství potních žláz. Chodidla mají velké množství nervových zakončení a jsou extrémně citlivá na dotek, což u některých lidí způsobuje lechtivost, nebo jsou pro někoho erotogenní zónou. Chodidlo dospělého člověka má vyvinutou klenbu. Nemocí chodidel jsou například ploché nohy.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s chodidly?

Chodila z duchovního hlediska představují naše porozumění o nás samých a o životu a také o ostatních lidech kolem nás. Pokud máme potíže s chodidly, znamená to náš strach z budoucnosti a naše ustrnutí na místě.

Při bolesti paty je možné zjistit, že vše způsobuje ostruha patní kosti. Jedná se o kostní výrůstek. Pokud vás bolí pata, znamená to, že je nutné si odpočinout a dát lásku sobě. Někdy bolí pata i bez kostního výrůstku, což znamená, že je nutné více projevovat cit sami sobě a více uvažovat o životních hodnotách a stabilizovat názory. Bolest paty nám může přivodit také dlouhodobé přepínaní sil a řešení věcí druhých a s tím spojené pomluvy nebo urážky někoho druhého.

Problém mohou způsobit i puritánské názory a odsuzování ostatních lidí, což je také duchovním zdrojem bolesti paty. Dále může bolest paty způsobit nezdravé poučování a strnulost člověka v chápání sexuality, psychické a fyzické vyčerpání či smutek nebo prosazování svých mylných názorů v řešení mezilidských vztahů.

Položte si následující otázky:

Myslím si, že mám ve svých názorech vždy pravdu? Potřebuji mít ve svém životě vše pod kontrolou? Mám ve svém životě neustálý stres? Bojím se budoucnosti? Netrvám si tvrdošíjně na svém? Vyčerpávám tělo jak po fyzické, tak po psychické stránce?

Moje kamarádka řešila problémy svého nového muže. Byly to problémy spojené především s jeho rodinou a rozvedenou manželkou. Stále ji trápil jeho vztah s dětmi a to, co dělala jeho bývalá žena. Trápila se tím tak dlouho, až ji začala bolet pata. Kamarádka často a ráda běhá, tudíž ji bolest paty eliminovala. Radily jsme se o tom, co udělat, aby ji pata přestala bolet. Nakonec přestala řešit problém svého muže a přestala se zabývat jeho bývalou ženou a dětmi. Prostě ten problém pustila a bolest paty odešla. Už zase může běhat a radovat se ze života!

Jak k nám promlouvají problémy s chodidly?

Bolest paty, kulhání, ostruha patní kosti, ploché nohy, zánět nožní fascie.

Jak si vyléčit bolest paty?

Důležité je obracet svůj zájem především vůči sobě. Dávat sami sobě lásku a druhé příliš neřešit. Dát si pozor na energetické vyčerpání, které je spojeno především s partnerstvím. Zaměřte svoji pozornost hlavně sami na sebe, řešte svoje problémy a dávejte si lásku. Nepřetěžujte sami sebe jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Na fyzické úrovni choďte často naboso. Masírujte nohy válci, mějte kvalitní podporu nožní klenby, pomáhá i cvičení naboso nebo tejpování.

Afirmace pro léčbu: „Mé porozumění je čisté a jsem v bezpečí. Lehce a s radostí postupuji v životě kupředu.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.