Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chudokrevnost?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chudokrevnost neboli anémie je nedostatek radosti ze života. Pocit, že nám život utíká pod rukama, že už nic neprožijeme. Je to také strach ze života a pocit vlastní nedostatečnosti. Pokud nevidíme své úspěchy, nedokážeme si nastavit vnitřní klid. V období problémů si pouze stěžujeme, místo abychom jim čelili a řešili je. Červená složka krve znamená vitalitu, její snížení tak znamená nedostatek sil, radosti ze života a malé dispozice zvládat životní zkoušky. Tito lidé častěji potřebují oporu svého okolí a ochranu. Vnímají kolem sebe hlavně nejistoty. Lidé s anémií se tak nemohou v životě pořádně nadechnout.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s anémií?

Jak dokážete zdolávat překážky? Umíte žít přítomným okamžikem? Máte pozitivní myšlení?

Anémie z duchovního hlediska vzniká na základě malé radosti ze života. Příčinou může být mnoho povinností, vliv dominantního partnera, utlumená chuť žít, u dětí se může jednat o velké nároky rodičů. Dále je to malá psychická odolnost vůči stresu, nerozhodnost při řešení životních problémů a pocit, že okolí nám nerozumí. Pokud delší dobu nejsme spokojeni ve svém životě, nemáme žádnou oporu, může s objevit anémie.

Položte si následující otázky:

Máte důvěru ve svůj život? Radujete se ze života? Máte rádi svůj život? Bojíte se dalších dnů? Myslíte pozitivně?

S anémií jsme se setkala už před lety, ale nejvíce jsem ji začala řešit před sedmi lety. V té době jsem byla hodně unavená a nemohla jsem skoro vůbec sportovat. Vždy jsem aktivně sportovala a měla jsem i dobrou fyzičku. Najednou jsem sotva vyšla schody a často jsem byla zadýchaná. Myslela jsem si, že mám nějaký zánět v těle, což výsledky krve nepotvrdily, a tak jsem si řekla, že jsem líná a ve sportu jsem přidala. Poté jsem omdlela ráno na tréninku a za týden znovu a v té chvíli jsem si uvědomila, že něco není v pořádku. Následně se přidalo pálení jazyka. Když jsem si už nemohla ani vyčistit zuby a nic trochu aromatického jíst, začala jsem to řešit přes lékaře a léčitele. Léčitel mi řekl, že mám nějaké streptokoky a moje doktorka internistka mi okamžitě vzala krev a prohlásila, že mám nejspíš anémii.

Anémie se potvrdila a výsledky byly tak katastrofální, že mi zakázala řídit auto a jakoukoliv namáhavou činnost a ptala se, zda nechci jít na transfuzi krve. Nakonec jsem to zvládla s léky, ale od té doby jsem se jich nezbavila. Vždy po menstruaci musím odpočívat a čekat, že se aspoň trochu hladina hemoglobinu srovná a já vyjdu aspoň schody. Sport už mohu dělat jen tehdy, když si srovnám aspoň trochu hladinu železa. K normálu se mi za ty roky ještě nikdy nepodařilo dostat. Naopak, často jsou výsledky fatálně nízké.

Vím, že je nutné pracovat se svojí myslí a uvědomuji si, jak často se vnitřně trápím tím, že mi život utíká mezi prsty. Mám tolik plánů a snů a nevím, zda si je všechny ještě stihnu splnit. V poslední době jsem však na mysli intenzivně zapracovala a poprvé za šest let se moje hladinu hemoglobinu a železa dostala blízko normálu, což je pro mne velký úspěch. Mám před sebou ještě mnoho práce a dlouhou cestu, ale vím, že mi to stojí za to!

Jak k nám anémie promlouvá?

Snížením krevního barviva v krvi (hemoglobinu) a červených krvinek (erytrocytů). Objevuje se únava, dýchavičnost, dušnost, malátnost, bolesti hlavy, nevolnost, náchylnost k infekcím, hučení v uších, pálení jazyka, bělost pokožky.

Jak si vyléčit anémii?

Naučit se vidět obyčejné krásy života, nemít obavy z budoucnosti a smířit se s během času. Neotáčejte se do minulosti a nelitujte toho, co jste v životě nezvládli. Spíše naopak, snažte se každou životní překážku vzít jako výzvu a posun ve svém životě. Nesrovnávejte se s ostatními. Více se zaměřte sami na sebe a na své prožitky radosti. Myslete pozitivně.

Do jídelníčku zařaďte více brokolice, červené řepy, třešní, borůvek, švestek nebo i červeného masa. Nezapomínejte na procházky na čerstvém vzduchu a přidejte více vitamínu B, B12 a kyseliny listové.

Afirmace pro léčbu: „Je pro mne bezpečné pociťovat radost v každé oblasti mého života. Miluji život.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.