zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chudokrevnost?

Trápí vás často únava, bolesti hlavy, nevolnost, pálení jazyka nebo malátnost?
Autor: Thinkstock Trápí vás často únava, bolesti hlavy, nevolnost, pálení jazyka nebo malátnost?
anna kopečková , Vydáno: 09.09.2016
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

reklama

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chudokrevnost neboli anémie je nedostatek radosti ze života. Pocit, že nám život utíká pod rukama, že už nic neprožijeme. Je to také strach ze života a pocit vlastní nedostatečnosti. Pokud nevidíme své úspěchy, nedokážeme si nastavit vnitřní klid. V období problémů si pouze stěžujeme, místo abychom jim čelili a řešili je. Červená složka krve znamená vitalitu, její snížení tak znamená nedostatek sil, radosti ze života a malé dispozice zvládat životní zkoušky. Tito lidé častěji potřebují oporu svého okolí a ochranu. Vnímají kolem sebe hlavně nejistoty. Lidé s anémií se tak nemohou v životě pořádně nadechnout.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s anémií?

Jak dokážete zdolávat překážky? Umíte žít přítomným okamžikem? Máte pozitivní myšlení?

Anémie z duchovního hlediska vzniká na základě malé radosti ze života. Příčinou může být mnoho povinností, vliv dominantního partnera, utlumená chuť žít, u dětí se může jednat o velké nároky rodičů. Dále je to malá psychická odolnost vůči stresu, nerozhodnost při řešení životních problémů a pocit, že okolí nám nerozumí.  Pokud delší dobu nejsme spokojeni ve svém životě, nemáme žádnou oporu, může s objevit anémie.

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

 

 

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

Nepijete dost vody

Nepijete dost vody

Nedostatek tekutin způsobuje ztrátu energie. „Ale pozor, nemluvíme tu o nějakých závažných pitných deficitech, vliv má už pokles o pouhá dvě procenta oproti ideálnímu příjmu tekutin,“ vysvětluje dietoložka Amy Goodsonová. Dehydratace totiž způsobuje snížení objemu krve, její zahuštění. Srdce se pak musí více namáhat a stejně pumpuje méně efektivně, což snižuje rychlost, s jakou se kyslík a živiny dostávají do svalů a k orgánům.

 

„Existuje vzorec pro výpočet obecného příjmu tekutin, který se počítá v závislosti na váze. Svou váhu násobíme koeficientem 0,035 a výsledek označuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech,“ doporučuje Goodsonová, podle níž je třeba ještě za každých 11 kilo nadváhy připočíst k doporučenému množství tekutiny dalších 0,25 litru.

 

 

Položte si následující otázky:

Máte důvěru ve svůj život? Radujete se ze života? Máte rádi svůj život? Bojíte se dalších dnů? Myslíte pozitivně?

S anémií jsme se setkala už před lety, ale nejvíce jsem ji začala řešit před sedmi lety. V té době jsem byla hodně unavená a nemohla jsem skoro vůbec sportovat. Vždy jsem aktivně sportovala a měla jsem i dobrou fyzičku. Najednou jsem sotva vyšla schody a často jsem byla zadýchaná. Myslela jsem si, že mám nějaký zánět v těle, což výsledky krve nepotvrdily, a tak jsem si řekla, že jsem líná a ve sportu jsem přidala. Poté jsem omdlela ráno na tréninku a za týden znovu a v té chvíli jsem si uvědomila, že něco není v pořádku. Následně se přidalo pálení jazyka. Když jsem si už nemohla ani vyčistit zuby a nic trochu aromatického jíst, začala jsem to řešit přes lékaře a léčitele. Léčitel mi řekl, že mám nějaké streptokoky a moje doktorka internistka mi okamžitě vzala krev a prohlásila, že mám nejspíš anémii.

Anémie se potvrdila a výsledky byly tak katastrofální, že mi zakázala řídit auto a jakoukoliv namáhavou činnost a ptala se, zda nechci jít na transfuzi krve. Nakonec jsem to zvládla s léky, ale od té doby jsem se jich nezbavila. Vždy po menstruaci musím odpočívat a čekat, že se aspoň trochu hladina hemoglobinu srovná a já vyjdu aspoň schody. Sport už mohu dělat jen tehdy, když si srovnám aspoň trochu hladinu železa. K normálu se mi za ty roky ještě nikdy nepodařilo dostat. Naopak, často jsou výsledky fatálně nízké.

Vím, že je nutné pracovat se svojí myslí a uvědomuji si, jak často se vnitřně trápím tím, že mi život utíká mezi prsty. Mám tolik plánů a snů a nevím, zda si je všechny ještě stihnu splnit. V poslední době jsem však na mysli intenzivně zapracovala a poprvé za šest let se moje hladinu hemoglobinu a železa dostala blízko normálu, což je pro mne velký úspěch. Mám před sebou ještě mnoho práce a dlouhou cestu, ale vím, že mi to stojí za to!

 

Jak k nám anémie promlouvá?

Snížením krevního barviva v krvi (hemoglobinu) a červených krvinek (erytrocytů). Objevuje se únava, dýchavičnost, dušnost, malátnost, bolesti hlavy, nevolnost, náchylnost k infekcím, hučení v uších, pálení jazyka, bělost pokožky.

Jak si vyléčit anémii?

Naučit se vidět obyčejné krásy života, nemít obavy z budoucnosti a smířit se s během času. Neotáčejte se do minulosti a nelitujte toho, co jste v životě nezvládli. Spíše naopak, snažte se každou životní překážku vzít jako výzvu a posun ve svém životě. Nesrovnávejte se s ostatními. Více se zaměřte sami na sebe a na své prožitky radosti. Myslete pozitivně.

Do jídelníčku zařaďte více brokolice, červené řepy, třešní, borůvek, švestek nebo i červeného masa.  Nezapomínejte na procházky na čerstvém vzduchu a přidejte více vitamínu B, B12 a kyseliny listové.

 

Afirmace pro léčbu: „Je pro mne bezpečné pociťovat radost v každé oblasti mého života. Miluji život.“

 

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: řeč těla , anémie , chudokrevnost

reklama

Přečtěte si také

reklama