10 hrůzostrašných živočichů (o kterých jste ani nevěděli, že existují)
10 hrůzostrašných živočichů (o kterých jste ani nevěděli, že existují)
Většinu z nich jste v životě neviděli a buďte rádi. Tito živočichové vzbuzují přinejmenším respekt, když ne čirou hrůzu, ovšem bát by se měli spíše oni nás.
Venezuelská pudl můra (Poodle Moth)
Byla objevena v roce 2009 doktorem Arthurem Ankerem ve Venezuele a vzbudila senzaci po celém světě.
Vědci toho o ní zatím moc nevědí; jediné, co je jisté, je, že se jedná o nový živočišný druh.
Žralok kyklop (Cyclops Shark)
Výskyt jednookých žraloků je vzácný. Nejde o normální stav, ale vývojovou vadu (kyklopii), při které se nerozdělí oční důlky. Postihuje jak lidi, tak zvířata, i když u lidí je ještě vzácnější než třeba u zmíněných žraloků.
Tento exemplář byl nalezen v žaludku normálního žraloka vyloveného rybáři v Mexiku.
Krtek hvězdonosý (Star Nosed Mole)
Vypadá, jako by byl z jiné planety, ale je to jen „obyčejný“ krtek. Naštěstí se ale nemusíte bát, že na vás něco podobného vyleze na vaší zahradě. Krtci hvězdonosí žijí na východě Kanady a severovýchodě Spojených států.
A jestli se ptáte, co že to probůh má na té hlavě, pak věřte, že je to dvaadvacet malých růžových výběžků shromážděných kolem čumáčku, které mu slouží jako hmatový orgán.
Rypoš lysý neboli Nahatá krtčí krysa (Naked Mole Rat)
Je oblíbeným vědeckým „mazlíčkem“, neboť se dožívá zhruba 30 let, což je sedmkrát více než běžná krysa, a vykazuje neobvykle pevné zdraví a odolnost proti rakovině. Vědci před pár lety dokončili mapování jeho genomu a věří, že výsledky by jim mohly napovědět, proč jsou někteří lidé k nemocem náchylnější než druzí. Jejich původní domovinou je východní Afrika.
Krab palmový (Coconut Crab)
Největší žijící krab je i přes svou děsivou velikost zcela neškodný. Je pomalý a s lidmi nemá žádné nekalé úmysly, což už bohužel neplatí obráceně. V gastronomických kruzích je považován za výjimečnou lahůdku, díky čemuž je na pokraji vymření.
Sklípkan největší (Goliath Birdeater)
Tento největší pavouk na světě žije v Jižní Americe a jak jeho anglický název napovídá, je skutečně schopný pochutnat si na mláďatech ptáků. Nepohrdne ale ani drobnými hlodavci. Jeho kusadla jsou dost silná na to, aby prokousla lidskou kůži, ovšem jeho jed má na nás zhruba takový účinek, jako ten vosí.
Žralok límcový
Že vám spíš připomíná příšeru ze Zemanovy Cesty do pravěku? Nejste daleko od pravdy. Jde o primitivní hlubokomořský druh žraloka, který se nejvíc podobá dávno vyhynulým tvorům. V současnosti již nemá příbuzné a je jediným zástupcem své čeledi. Ač svým vnějškem skutečně nahání hrůzu, pro lidi je neškodný. Živí se drobnými mořskými živočichy, jako jsou korýši či ryby.
Kaloň bělobřichý (Tube Nose Fruit Bat)
Druh netopýra, který žije v subtropických a tropických lesích na Filipínách, v Austrálii, Indonésii a Nové Guinei. Díky masivnímu mýcení původní flóry se dostal až na červenou listinu ohrožených živočichů.
Larva mořského sumýše (Cthulhu Larva)
Další mimozemsky se tvářící zástupce naší fauny. Tohoto ovšem omlouvá fakt, že se na zemi ve smyslu pevniny skutečně nevyskytuje. Zárodky mořských sumýšů žijí v hloubce 1 až 4 kilometrů pod hladinou většiny oceánů a jsou naprosto neškodné. Živí se řasami a tlejícím odpadem na mořském dně a často bývají označovány za vysavače moře.
Medvídek koala
Nebo v tomto případě spíš pěkně naštvaný medvěd. Je důkazem toho, že zevnějšek může někdy klamat :-)
Michaela Kovářová