10 mouder, podle kterých stojí za to žít

10 mouder, podle kterých stojí za to žít

Bez práce nejsou koláče. Dvakrát měř, jednou řež. Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění. Poměrně často se v našem životě setkáváme s příslovími či citáty, které jsou prověřené letitými životními zkušenostmi. Nad něčím se můžeme pousmát, ale věřte, že někdy může být nějaké pořekadlo tak inspirativní, že vám změní život. Posuďte sami. Možná, že už se nějakým řídíte a ani o tom nevíte.

„Stárnutí je otrava, ale je to jediný způsob, jak se dožít vysokého věku.“ (George Bernard Shaw)

Možná trochu krutá, avšak svatá pravda. Čím jsme starší, tím více nám ubývá sil i přátel. Není to vůbec jednoduché. Proces stárnutí můžeme často ošálit naším zdravým životním stylem nebo šikovným plastickým chirurgem. Nicméně elixír věčného mládí ještě nikdo nevynalezl. Což je dobře, protože o to víc bychom si měli vážit života. Nikdy nevíme, kdy skončí. A pokud stárneme, neměli bychom to považovat za trest, ale za poctu, že si můžeme pozemské chvilky vychutnávat o něco déle.

„Smyslem života je smysluplný život.“ (Robert Byrne)

Asi jste si už párkrát ve slabé chvilce zafilozofovali nad svým životem. Proč vůbec jsem? Co tady dělám? Jaký je smysl mé přítomnosti? K jakému jste došli závěru? Uvědomte si, že na tuto otázku neexistuje špatná odpověď. Hlavní je, abyste nějaký smysl měli, ať už je to vaše rodina, práce, koníček apod. Snažte se žít tak, abyste vždycky směřovali k nějakému cíli, abyste vždycky věděli, proč jakoukoliv činnost děláte. Leckdy vám vidina smyslu dodá sílu a touhu žít. Na této myšlence postavil psycholog Viktor Emanuel Frankl, který přežil koncentrační tábor, své učení.

„Sklenka vína ti neuškodí a plnou bečku nevypiješ.“ (české přísloví)

Neberte život příliš vážně. Upusťte občas páru. Vypněte. Odreagujte se. Zasmějte se s vašimi blízkými. Každá splněná povinnost si zaslouží následnou odměnu. Nebuďte asketičtí a radujte se – ovšem ne jen díky alkoholu.

„Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.“ (Lucius Annaeus Seneca)

Vyprávěli vám rodiče před spaním pohádky, kdy dobro vždycky zvítězilo nad zlem? A k tomu přidávali výchovnou větu: Když budeš hodný a poctivý, bude se ti dařit. Jenže člověk po pár letech puberty začíná zjišťovat, že je spíše odměňována nečestnost a bezcharakternost. Nastoupíte do práce a vidíte, že kolegové, kteří jdou bezohledně za svým a jsou schopni lhát a podvádět, mají vyšší pozici, více peněz. Je to demotivující, ale na druhou stranu – měli byste ze sebe dobrý pocit, kdybyste klesli na jejich úroveň? Dokázali byste žít sami se sebou? I když je často něco „nefér“, vězte, že je ještě plno lidí, jako vy.

„Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem."(Konfucius)

Sdílejte článek
Štítky Karel Čapek Viktor Frankl Mark Twain George Bernard Shaw Eleanor Rooseveltová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.