Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

10 mouder, podle kterých stojí za to žít

1/10: „Stárnutí je otrava, ale je to jediný způsob, jak se dožít vysokého věku.“ (George Bernard Shaw)
„Stárnutí je otrava, ale je to jediný způsob, jak se dožít vysokého věku.“ (George Bernard Shaw)

Možná trochu krutá, avšak svatá pravda. Čím jsme starší, tím více nám ubývá sil i přátel. Není to vůbec jednoduché. Proces stárnutí můžeme často ošálit naším zdravým životním stylem nebo šikovným plastickým chirurgem. Nicméně elixír věčného mládí ještě nikdo nevynalezl. Což je dobře, protože o to víc bychom si měli vážit života. Nikdy nevíme, kdy skončí. A pokud stárneme, neměli bychom to považovat za trest, ale za poctu, že si můžeme pozemské chvilky vychutnávat o něco déle.

2/10: „Smyslem života je smysluplný život.“ (Robert Byrne)
„Smyslem života je smysluplný život.“ (Robert Byrne)

Asi jste si už párkrát ve slabé chvilce zafilozofovali nad svým životem. Proč vůbec jsem? Co tady dělám? Jaký je smysl mé přítomnosti? K jakému jste došli závěru? Uvědomte si, že na tuto otázku neexistuje špatná odpověď. Hlavní je, abyste nějaký smysl měli, ať už je to vaše rodina, práce, koníček apod. Snažte se žít tak, abyste vždycky směřovali k nějakému cíli, abyste vždycky věděli, proč jakoukoliv činnost děláte. Leckdy vám vidina smyslu dodá sílu a touhu žít. Na této myšlence postavil psycholog Viktor Emanuel Frankl, který přežil koncentrační tábor, své učení.

 

 

3/10: „Sklenka vína ti neuškodí a plnou bečku nevypiješ.“ (české přísloví)
„Sklenka vína ti neuškodí a plnou bečku nevypiješ.“ (české přísloví)

Neberte život příliš vážně. Upusťte občas páru. Vypněte. Odreagujte se. Zasmějte se s vašimi blízkými. Každá splněná povinnost si zaslouží následnou odměnu. Nebuďte asketičtí a radujte se – ovšem ne jen díky alkoholu.

4/10: „Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.“ (Lucius Annaeus Seneca)
„Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví.“ (Lucius Annaeus Seneca)

Vyprávěli vám rodiče před spaním pohádky, kdy dobro vždycky zvítězilo nad zlem? A k tomu přidávali výchovnou větu: Když budeš hodný a poctivý, bude se ti dařit. Jenže člověk po pár letech puberty začíná zjišťovat, že je spíše odměňována nečestnost a bezcharakternost. Nastoupíte do práce a vidíte, že kolegové, kteří jdou bezohledně za svým a jsou schopni lhát a podvádět, mají vyšší pozici, více peněz. Je to demotivující, ale na druhou stranu – měli byste ze sebe dobrý pocit, kdybyste klesli na jejich úroveň? Dokázali byste žít sami se sebou? I když je často něco „nefér“, vězte, že je ještě plno lidí, jako vy.

 

 

5/10: „Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem."(Konfucius)
„Cesta dlouhá tisíc mil začíná prvním krokem."(Konfucius)

Toto přísloví je opravdu motivační ve všech oblastech života. Nikdy nic není hned a zadarmo. Kilogramy samy nezmizí, dům se sám neopraví. Nejdůležitější je ovšem začít. A pak postupovat pomaloučku polehoučku, pěkně postupně, ale trvale. Je sice možné začít držet hladovku a zhubnout za čtrnáct dní 8 kilo, je to ale zdravé a vydrží to nadlouho? Žádný začátek není jednoduchý, ale jestliže se přinutíte a pak se zpětně ohlédnete, budete na sebe hrdí. A to za to přece stojí.

6/10: „Zkušenost je otcem moudrosti“. (anonym)
„Zkušenost je otcem moudrosti“. (anonym)

Na jednu stranu se říká, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. Na druhou stranu – nepřipadal by vám život ochuzený, pokud byste alespoň občas nevyzkoušeli něco nového? Nemusíte být hnedle střelcem, který si jde skočit bungee-jumping, proč hned zacházet do extrémů. Nebojte se dělat nové činnosti. Berte je jako výzvu, která vás někam posune, obohatí vám život. A jestliže občas ze začátku zachybujete, je to naprosto přirozené. Z přešlapu se poučíte. Nikdo není perfektní, a kdo tvrdí, že ano, není ochoten si přiznat nedostatky.

7/10: „Jednej tak, abys byl šťastný, ne aby ses šťastným jen zdál.“ (Lucius Annaeus Seneca)
„Jednej tak, abys byl šťastný, ne aby ses šťastným jen zdál.“ (Lucius Annaeus Seneca)

Jestliže se ocitnete na rozcestí a musíte se rozhodnout, kam dál, berte samozřejmě ohledy na druhé, ale myslete především na to, abyste byli vy spokojení. Nedělejte něco jen proto, že cítíte na sebe z okolí tlak, že se to od vás očekává. Když vás partner podvede a vy už s ním být nechcete, rozejděte se s ním i přesto, že ho mají rádi vaši rodiče. Nepřijímejte nějakou práci z důvodu přání partnera. Jedná se přece především o vaši životní pohodu.

8/10: „Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.“ (Karel Čapek)
„Člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí.“ (Karel Čapek)

Mluvte spolu, nedržte to v sobě, diskutujte. Možná jste si už všimli, že většina nedorozumění je důsledkem špatné komunikace. Předcházejte těmto nepříjemným situacím, a pokud máte něco na srdci, řekněte to dotyčné osobě. Sice je někdy vhodnější řídit se heslem „mlčeti zlato“, nicméně třeba během partnerských hádek je podstatnější vše si raději vyříkat. Nejenže se vám pak uleví, ale nevyřčená křivda by se mohla promítnout do vašeho zdravotního stavu, a to minimálně bolestí v krku, v němž vám „něco uvízlo“.

9/10: „Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve tvém životě.“ (Mark Twain)
„Dej každému dni příležitost, aby se mohl stát tím nejkrásnějším ve tvém životě.“ (Mark Twain)

Už jste někdy slyšeli rčení "krása je v očích toho, kdo se dívá"? Je všude tam, kde chcete vy sami, aby byla. Snažte se vnímat svět spíše pozitivně, i když je pondělí, ujela vám tramvaj před nosem a navíc jste si udělali oko na punčoše. Odpoutejte se od těchto nepříjemností a zaměřte se například na to, že pomalu začíná jaro, čeká vás příjemný večer s kamarádkou nebo že si pustíte oblíbenou písničku. Nezavrhujte den ještě předtím, než začne. Nikdy nevíte, který bude poslední.

10/10: „Nikdo vám nemůže vštípit pocit méněcennosti, pokud mu to sami nedovolíte.“ (Eleanor Roosevelt)
„Nikdo vám nemůže vštípit pocit méněcennosti, pokud mu to sami nedovolíte.“ (Eleanor Roosevelt)

Je velmi těžké ignorovat negativní slova na vaši osobu, zejména jsou-li od někoho, koho milujete. Pokud se tak ale stane, jak nejlépe zareagovat? Na kritiku, leckdy neoprávněnou, se velmi obtížně hledá odpověď. Snažte se nenechat se rozhodit a zachovat si klidnou hlavu. Řekněte, že je vám líto, že má daná osoba tento názor. Dále se zeptejte, proč je toho názoru a co přesně jí vadí. Vždycky je lepší si všechno hned vyříkat a nedusit křivdu v sobě. Nenechte druhé diktovat, jak se máte cítit.

Reklama