10 nejdivnějších novoročních zvyků: Běhání s kufry i pálení politiků a celebrit

S příchodem nového roku si lidé už po staletí dávají nejrůznější předsevzetí, ale také se k němu váže spousta zvyků a tradic. Jaké jsou ty vážně nejbláznivější?

Jak se slavil příchod nového roku u nás?

U nás se tradičně na Nový rok konaly mše, vstávalo se brzy, protože jinak byl ten, kdo dlouho vyspával, označen za lenocha. Chodilo se také koledovat, na Slovácku se zase pořádaly koláčové slavnosti, kdy velký koláč z kynutého těsta ozdobený menšími koláčky, cukrovím, perníky a sušeným ovocem dovezla omladina do určené chalupy, kde se slavnost odehrávala. Koláč se postavil na stůl a sousedé, co se sešli, tajně do jeho středu dávali peníze. Ty se potom použily na večeři a zaplacení hudebníků.

V některých regionech se konala novoroční procesí, při kterých lidé oblékali kostýmy a nosili masky nebo kukly, které měly symbolizovat vyhnání zimy. Tato tradice měla přinést ochranu a příznivý start do nového roku. Někde se pletly korálky nebo náramky, které měly chránit před nemocemi a zlými silami. Jinde bylo zvykem polévat se vodou. Tento zvyk měl symbolizovat očištění od starých energií a temných sil.

A tady už je slíbených 10 nejdivnějších zvyků, kterými lidé vítají nový rok ve světě:

Vítání cizinců

Skotský Silvestr je tradičně velice bujarý, oslavy provází příchod nového roku už po staletí. Říká se mu Hogmanay a váží se k němu rozličné zvyky. Jedním z nich je takzvaný first footing, při kterém lidé z ulice přicházejí blahopřát do skotských domácností. Mezi dveřmi je čeká pohárek whisky či sklenka jiného alkoholu. Podle stejné tradice se od nich očekává, že přinesou nějakou tu novoroční pozornost. Podle jedné z pověr měl být první host v domě v novém roce tmavovlasý švihák s nějakou dobrotou v kapse, lahví alkoholu a s palivem do domácího kotle - stačil prý i kus uhlí.

Zvířecí kostýmy

Japonci se na oslavu nového roku shromáždí v buddhistických chrámech převlečení za jedno ze zvířat zvěrokruhu. Zvony chrámů musí zazvonit celkem 108krát, což podle buddhistického náboženství symbolizuje 108 lidských hříchů. Zvonění zvonů má očistit duši od loňských hříchů.

Ponoření ledního medvěda

Stateční Kanaďané slaví příchod nového roku tím, že se vrhnou v plavkách do ledové vody. Umíte si asi představit, jaká je v Kanadě na Silvestra zima? Ponoření ledního medvěda praktikují také v části Severní Ameriky a Nizozemci mají dokonce svou vlastní verzi známou jako "Nieuwjaarsduik".

Prázdné kufry

Pokud si přejete v novém roce více cestovat, vezměte prázdný kufr a obejděte blok. Tak to aspoň dělají lidé v Jižní Americe. Na Silvestra tam lze potkat v ulicích stovky lidí, kteří krouží s prázdnými cestovními zavazadly městem a doufají, že jim nový rok přinese šanci vycestovat do vzdálených destinací.

Synchronizované pojídání hroznů

Las doce uvas de la suerte je španělská tradice také známá jako dvanáct hroznů štěstí. S odbíjením půlnoci se s každým úderem pojídá dvanáct kuliček vína, aby byl člověk šťastný a bohatý po celý rok. Dvanáct proto, že symbolizují dvanáct měsíců v roce.

Lití olova

Tuhle tradici známe i u nás, ovšem na Vánoce. Němci, Rakušané a Finové mají jeden společný zvyk i na Nový rok. Lijí do vody roztavený kov a snaží se z výsledného tvaru vyčíst budoucnost. V okamžiku, kdy má kov tvar srdce nebo kroužku, značí to, že v brzké době bude svatba. Jakékoliv tvary, které se podobají zvířatům, jsou prý signálem hojnosti.

Barevné kalhotky

Podle lidí v Jižní Americe může mít barva spodního prádla obrovský vliv na události v příštím roce. Obchody ve Venezuele, Brazílii a Ekvádoru proto začínají na podzim naskladňovat pestrobarevné kalhotky, aby byly před novým rokem dobře zásobeny. Například červené spodní prádlo přináší lásku a žluté zase peníze.

Rozbíjení talířů

Ranní probuzení do haldy střepů z rozbitého nádobí může znít dost nebezpečně, ale v Dánsku je to známka toho, že vás někdo má rád. Dánové schovávají staré a opotřebované talíře po celý rok a pak jdou a na Silvestra je hází na vchodové dveře svých přátel a sousedů. Velká hromada střepů přede dveřmi tak znamená, že máte široký okruh přátel.

Pálení politiků

Obyvatelé Panamy připravují na Silvestra figuríny znázorňující osoby z veřejného života, jako jsou politici a celebrity, a poté je pálí v ulicích. Figuríny, též nazývané Muñecos, jsou ještě před upálením vystaveny na předzahrádkách. Obyvatelé Panamy si jako předlohu vždy vybírají osobu, kterou mají nejméně rádi, takže procházka městem před půlnocí je dobrým průzkumem veřejného mínění.

Vyhazování z oken

Pokud se ocitnete na Silvestra v městečku Hillbrow v Johannesburgu, pak si naplánujte oslavu uvnitř nějaké restaurace či baru, rozhodně necourejte po ulicích. Tamní obyvatelé totiž slaví svátek vyhazováním starých elektrospotřebičů z oken. A tak vzduchem létají televizory, sporáky, pračky, ale dokonce i ledničky. Tento zvyk přidělává spoustu starostí jihoafrické policii, která má co dělat, aby uchránila všechny zvědavé cizince.

Jaký bude leden podle výkladu karet?

Zdroj: list25.com, glamour.com, České Vánoce - Petr Herynk (Grada 2008)

Sdílejte článek
Štítky Kanada tradice Brazílie Venezuela Jižní Amerika Dánsko novoroční oslavy novoroční tradice zvyky silvestr nový rok Panama slavnost nový rok ve světě

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.