Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

10 triků, jak využít mycí prostředek na nádobí

Jar, Pur, Frosch nebo jiný prostředek, který obyčejně používáte k mytí nádobí nebo dřezu, můžete využít i jinak. Jeho výkon oceníte po celém domě.
Vydáno: 12.07.2017
Zkuste ho využít i jinde než v kuchyni
Autor: iStock Zkuste ho využít i jinde než v kuchyni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Úklid patří k denním povinnostem v domácnosti. Každý den tak přijdeme do kontaktu s chemikáliemi, které nám s úklidem sice pomohou, na druhou stranu ale mohou poškozovat naše zdraví a určitě zatěžují životní prostředí. Přitom použití koncentrovaných a silných chemikálií není vždycky nutné, někdy si vystačíme s daleko šetrnějším přípravkem, jako je obyčejný prostředek k mytí nádobí.

1. Zbavte se mastných skvrn na oblečení

Ukápl vám dresink ze salátu na košili nebo potřebujete vyčistit oblečení svých dětí? Saponát na nádobí nakapejte na skvrnu z rubu, promněte prsty a opláchněte vodou. Tak ze skvrny vytáhnete mastnotu a zbytek vyperete v pračce. Přípravek na nádobí vám pomůže i zbavit se špíny kolem límce. Skvělé je, že tento prostředek neublíží žádnému typu tkaniny a využít ho lze i pro vlnu, hedvábí, které by mohly běžné prací prášky poškodit.

2. Nablýskejte své šperky

Pár kapek saponátu na nádobí rozmýchaných v minerálce – to je skvělý způsob, jak dodat nový lesk vaší bižuterii. Bubliny pomohou uvolnit nečistoty i z těch nejmenších skulinek. Nalijte minerálku do misky, přidejte saponát a v této lázni nechte šperky namočené asi pět minut. Pak ještě chvíli míchejte, abyste způsobila větší šumění bublinek. Nakonec použijte měkký kartáček, který vám pomůže zbavit se všech úporných nečistot.

octomilky Foto:                                                                                                                        Foto: iStock

 

3. Vyhubte octomilky

Tyto malé mušky se přes léto a na podzim objevují v každé domácnosti, kde se konzumuje dostatek ovoce. Nejenže octomilky napomáhají kažení jednotlivých plodů, ale navíc jsou pěkně otravné. Tak se jich prostě zbavte. Do misky, kterou postavíte blízko ovoce, nalijte ocet a do něj kápněte pár kapek saponátu. Ten sníží povrchové napětí octa, takže mouchy budou klesat ke dnu a utopí se.

4. Vyčistěte hřebeny

Česání a kartáčování způsobí, že se vám mastnota z vlasů usadí na hřebenech. Proto je potřeba i tyto pomůcky občas vyčistit. Namočte je do teplé vody smíchané s několika kapkami saponátu na nádobí a budou zase jako nové.

5. Vytřete podlahy

Potřebujete vytřít? Nejlepší je, když to děláte jen čistou vodou, ale pokud jsou vaše podlahy příliš špinavé a čistá voda nestačí, použijte prostředek na nádobí. Do kbelíku teplé vody přidejte dvě polévkové lžíce kuchyňského saponátu. Roztok můžete použít na vinylové podlahy, lina, plovoucí podlahy a dlažby. Vyhněte se ale podlahám dřevěným, mohlo by dojít k jejich zprohýbání.

zahradní nábytek Foto:                                                                                                                           Foto: iStock

 

6. Umyjte zahradní nábytek

O něco silnější roztok než v předchozím případě si udělejte, pokud potřebujete důkladně umýt zahradní nábytek. Přípravek na nádobí totiž skvěle funguje proti usazenému prachu a nečistotám. Pak stačí stůl a židle jen omýt čistou vodou a utřít do sucha.

7. Odstraňte skvrny na koberci

Jednu polévkovou lžíci kuchyňského saponátu rozpusťte ve dvou šálcích horké vody a vyčistěte skvrnu čistým bavlněným hadříkem namočeným do roztoku. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí z koberce. Pak koberec očistěte ještě houbou se studenou vodou a osušte čistým hadříkem.

8. Otřete kuchyňské linky

Linka se při přípravě jídla zašpiní stejně jako kuchyňské náčiní, takže je také občas potřeba umýt ji víc, než jen obyčejnou vodou. Opět vám skvěle poslouží přípravek na nádobí. Nejlépe uděláte, když do nádobky s rozprašovačem dáte teplou vodu a do ní přidáte pár kapek saponátu. Promíchejte, nastříkejte na zašpiněná místa a po chvíli setřete hadříkem. Stejný roztok můžete též použít na dlaždice v koupelně a na toaletě a na zrcadla.

9. Vyperte si

Došel vám prací prášek? V nouzi můžete použít i jar. Přidejte jednu lžíci a vyperte obvyklým způsobem. Přípravek na nádobí se hodí zejména na jemné prádlo.

10. Zbavte se fleků v garáži

Objevili jste v garáži skvrnu od oleje a logicky byste se jí chtěli zbavit? Není to zas až takový problém. Zasypejte skvrnu jedlou sodou a poté na ni ještě nalijte trošku saponátu. Kartáčem směs zapracujte do podlahy a nechte několik hodin působit. Pak opláchněte a případně postup zopakujte, dokud skvna zcela nezmizí.

A koneckonců, se saponátem si můžete užít i spoustu legrace...

166621058 Foto:

                                                                                                                   Foto: Thinkstock

Lucie Kořistová

Mohlo by vás také zajímat:

Citron: 10 rad, jak ho v domácnosti skvěle využít

Zbavte se bolesti v krku

Citron s medem

Rozřízněte citron na dvě poloviny, položte je na plech s papírem na pečení a ve vyhřáté troubě je upečte hezky dozlatova. Nechte je vychladnout, pak z nich vymačkejte šťávu a smíchejte ji se dvěma lžičkami medu – máte skvělou medicínu proti bolesti v krku.

Je jen málo věcí, na které by se tea tree olej nehodil

11 překvapivých praktických tipů, jak využít tea tree olej

Coca-Cola: 7 neuvěřitelných způsobů, jak ji využít v domácnosti

Každý ji zná, spousta lidí ji miluje a pravidelně pije. A spousta lidí už také přišla na to, že cola se dá využít i jinak než k pití. Na internetu najdete spoustu tipů od úklidu domácnosti až po péči o zahradu. Některé fungují spolehlivě, některé méně. Máte-li odvahu, můžete něco vyzkoušet.

Skvělý přípravek na vlasy

cola přípravek na vlasy

Už se vám někdy do vlasů přilepila žvýkačka? Dostat ji pryč je dost náročné a nepříjemné. Přitom stačí vlasy ponořit do misky s colou a počkat několik minut. Žvýkačka se sama oddělí. Cola dokáže udělat divy i s barvou vašich vlasů. Odstraní z nich starou barvu a navrátí jim krásný přirozený vhled. Jednoduše nalijte colu na vlasy, nechte chvilku působit a pak důkladně opláchněte.

10 neobvyklých způsobů, jak doma využít jedlou sodu

Věřte nebo ne, jedlá soda je malý zázrak a dokáže neuvěřitelné věci. Bývá používána do kypřicích prášků do pečiva, ale zároveň se jedná o dokonalý čisticí prostředek. Hádejte, čím se čistily vnitřní měděné prostory Sochy svobody při její rekonstrukci v roce 1986? Ano, jedlou sodou! V domácnosti nebývá čištění soch příliš častým úkonem, nabízí se však velké množství dalších použití.

Vyčistí litinu i nerez

Vyčistí litinu i nerez

Lámete si hlavu, jak odstranit zaschlé skvrny z litinového nádobí či nerezové oceli? Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Skvrny na nerez oceli zase odstraníte čtyřmi lžičkami jedlé sody rozpuštěnými v litru vody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem.

10 rad, jak v domácnosti chytře využít novinový papír

Noviny výborně absorbují všechny druhy vlhkosti i pachů, a to i v případě obuvi či přihrádek se zeleninou ve spíži nebo v lednici. Máme pro vás deset netradičních způsobů použití novinového papíru. Vyzkoušejte je a uvidíte, že noviny už nebudete házet rovnou do sběru.

Zbavte potravinové nádoby nepříjemného pachu

Krabička na potraviny

Umístěte zmačkaný novinový papír do obědového boxu či termosky, neprodyšně uzavřete a nechte působit přes noc.

Článek je zařazen v: skvrny, úklid, JAR, prostředek na nádobí, octomilky, pur, frosch, jak odstranit skvrny, jak vyčistit šperky, saponát
Reklama