Prima maminka

12. července 2017 06:00

Anna Kopečková

10 triků, jak využít mycí prostředek na nádobí

Jar, Pur, Frosch nebo jiný prostředek, který obyčejně používáte k mytí nádobí nebo dřezu, můžete využít i jinak. Jeho výkon oceníte po celém domě.

Úklid patří k denním povinnostem v domácnosti. Každý den tak přijdeme do kontaktu s chemikáliemi, které nám s úklidem sice pomohou, na druhou stranu ale mohou poškozovat naše zdraví a určitě zatěžují životní prostředí. Přitom použití koncentrovaných a silných chemikálií není vždycky nutné, někdy si vystačíme s daleko šetrnějším přípravkem, jako je obyčejný prostředek k mytí nádobí.

1. Zbavte se mastných skvrn na oblečení

Ukápl vám dresink ze salátu na košili nebo potřebujete vyčistit oblečení svých dětí? Saponát na nádobí nakapejte na skvrnu z rubu, promněte prsty a opláchněte vodou. Tak ze skvrny vytáhnete mastnotu a zbytek vyperete v pračce. Přípravek na nádobí vám pomůže i zbavit se špíny kolem límce. Skvělé je, že tento prostředek neublíží žádnému typu tkaniny a využít ho lze i pro vlnu, hedvábí, které by mohly běžné prací prášky poškodit.

2. Nablýskejte své šperky

Pár kapek saponátu na nádobí rozmýchaných v minerálce – to je skvělý způsob, jak dodat nový lesk vaší bižuterii. Bubliny pomohou uvolnit nečistoty i z těch nejmenších skulinek. Nalijte minerálku do misky, přidejte saponát a v této lázni nechte šperky namočené asi pět minut. Pak ještě chvíli míchejte, abyste způsobila větší šumění bublinek. Nakonec použijte měkký kartáček, který vám pomůže zbavit se všech úporných nečistot.

Foto: iStock

3. Vyhubte octomilky

Tyto malé mušky se přes léto a na podzim objevují v každé domácnosti, kde se konzumuje dostatek ovoce. Nejenže octomilky napomáhají kažení jednotlivých plodů, ale navíc jsou pěkně otravné. Tak se jich prostě zbavte. Do misky, kterou postavíte blízko ovoce, nalijte ocet a do něj kápněte pár kapek saponátu. Ten sníží povrchové napětí octa, takže mouchy budou klesat ke dnu a utopí se.

4. Vyčistěte hřebeny

Česání a kartáčování způsobí, že se vám mastnota z vlasů usadí na hřebenech. Proto je potřeba i tyto pomůcky občas vyčistit. Namočte je do teplé vody smíchané s několika kapkami saponátu na nádobí a budou zase jako nové.

5. Vytřete podlahy

Potřebujete vytřít? Nejlepší je, když to děláte jen čistou vodou, ale pokud jsou vaše podlahy příliš špinavé a čistá voda nestačí, použijte prostředek na nádobí. Do kbelíku teplé vody přidejte dvě polévkové lžíce kuchyňského saponátu. Roztok můžete použít na vinylové podlahy, lina, plovoucí podlahy a dlažby. Vyhněte se ale podlahám dřevěným, mohlo by dojít k jejich zprohýbání.

Foto: iStock

6. Umyjte zahradní nábytek

O něco silnější roztok než v předchozím případě si udělejte, pokud potřebujete důkladně umýt zahradní nábytek. Přípravek na nádobí totiž skvěle funguje proti usazenému prachu a nečistotám. Pak stačí stůl a židle jen omýt čistou vodou a utřít do sucha.

7. Odstraňte skvrny na koberci

Jednu polévkovou lžíci kuchyňského saponátu rozpusťte ve dvou šálcích horké vody a vyčistěte skvrnu čistým bavlněným hadříkem namočeným do roztoku. Postup opakujte, dokud skvrna nezmizí z koberce. Pak koberec očistěte ještě houbou se studenou vodou a osušte čistým hadříkem.

8. Otřete kuchyňské linky

Linka se při přípravě jídla zašpiní stejně jako kuchyňské náčiní, takže je také občas potřeba umýt ji víc, než jen obyčejnou vodou. Opět vám skvěle poslouží přípravek na nádobí. Nejlépe uděláte, když do nádobky s rozprašovačem dáte teplou vodu a do ní přidáte pár kapek saponátu. Promíchejte, nastříkejte na zašpiněná místa a po chvíli setřete hadříkem. Stejný roztok můžete též použít na dlaždice v koupelně a na toaletě a na zrcadla.

9. Vyperte si

Došel vám prací prášek? V nouzi můžete použít i jar. Přidejte jednu lžíci a vyperte obvyklým způsobem. Přípravek na nádobí se hodí zejména na jemné prádlo.

10. Zbavte se fleků v garáži

Objevili jste v garáži skvrnu od oleje a logicky byste se jí chtěli zbavit? Není to zas až takový problém. Zasypejte skvrnu jedlou sodou a poté na ni ještě nalijte trošku saponátu. Kartáčem směs zapracujte do podlahy a nechte několik hodin působit. Pak opláchněte a případně postup zopakujte, dokud skvna zcela nezmizí.

A koneckonců, se saponátem si můžete užít i spoustu legrace...

Foto: Thinkstock

Lucie Kořistová

Mohlo by vás také zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.