Prima maminka

14. května 2017 07:30

Anna Kopečková

11 překvapivých praktických tipů, jak využít tea tree olej

Elixír mnoha možností – tak bychom mohli velmi stručně popsat nenápadnou lahvičku s doslova zázračným obsahem, olejem získávaným z listů australského kajeputu střídavolistého, neboli tea tree olejem.

Je známý pro své antiseptické vlastnosti a navíc několik klinických studií prokázalo, že má tento esenciální olej antimikrobiální, antivirové a protizánětlivé účinky. Tím ovšem jeho využití zdaleka nekončí.

1. Odstraní lupy

Lupy nejsou žádná tragédie, ale vůbec nevypadá hezky, když vám z vlasů „sněží“. Máme pro vás fígl s využitím tea tree oleje. Přidejte zhruba 10 kapek do lahvičky se šamponem (cca 200-250 ml) a protřeste. Olej představuje přirozenou cestu, jak oživit pokožku hlavy, a zároveň pomáhá bojovat s infekcemi, plísněmi a bakteriemi.

2. Osvěží oblečení

Zkuste inovovat vaši běžnou prací rutinu a přidejte do pracího prostředku přibližně 3 kapky tea tree oleje. Je to jednoduché a ekologické řešení, jak odstranit pachy způsobené hromaděním bakterií v pračce.

3. Čistí vzduch

Přidání několika kapek tea tree oleje do olejového difuzéru přirozeně odstraňuje zápach a současně pročišťuje vzduch. Pomůžete tím k eliminaci bakterií, virů, plísní a dalších choroboplodných zárodků z domácího ovzduší. Navíc mohou aromaterapii s tea tree olejem využívat jako doplňkovou léčbu pacienti s rakovinou. Aromaterpaie totiž napomáhá ke snížení úzkosti a zlepšení kvality spánku.

4. Víceúčelový čistící sprej

Chcete-li si podomácku vyrobit univerzální dezinfekční sprej, smíchejte dva šálky horké vody a půl hrnku bílého octa a přidejte 10 kapek tea tree oleje. Pozor, tento přípravek nepoužívejte na čištění žulových nebo mramorových povrchů, na které je moc kyselý a mohlo by dojít k jejich poškození.

5. Zklidňuje infekce nosních dutin

Dejte několik kapek tea tree oleje do hrnce s vroucí vodou, vezměte si ručník, přikryjte se jím a nakloňte se nad hrnec. Začněte inhalovat, tedy vdechovat výpary, a to pod dobu 5-10 minut. Uvidíte, že se vám pak bude lépe dýchat.

6. Dezinfekce podložky na jógu a dalších cvičebních pomůcek

Neutrácejte za předražené čisticí prostředky na „jógamatku“. Zkuste si vyrobit svůj vlastní antibakteriální sprej s využitím tea tree oleje (10 kapek), eukalyptového olejíčku (5 kapek), vilínové vody (necelá čtvrtina lahve) a obyčejné vody (tři čtvrtiny lahve).

7. Pomáhá odstranit klíšťata

Tento tip není vědecky nijak podložený, jedná se tedy spíše o babskou radu ozkoušenou mnoha lidmi. Ti se shodnou, že jim pár kapek tea tree oleje na místo na kůži, kde se drží klíště, pomohlo snadněji nepříjemného parazita odstranit.

8. Bojuje proti akné

Naneste malé množstvi olejíčku na vatový tampónek a do inkriminovaného místa ho jemně vklepejte.. Nejprve se ovšem ujistěte, že je pokožka čistá. Olejíček můžete použít ve spojení s kyselinou glykolovou, která působí jako peeling, zatímco tea tree olej pomáhá ničit bakterie, jež mohou způsobovat akné.

9. Můžete mít vlastní čistič na koupelnu

Vytvořte si vlastní přípravek, kterým vygruntujete vaši koupelnu. Jak na to? Stačí smíchat 10-15 kapek tea tree oleje, vodu (1 lžíce), jedlou sodu (3/4 hrnku) a kastilské mýdlo (1/4 hrnku). Nejenže tahle směs skvěle odstraňuje nečistoty, ale díky tea tree oleji je i přírodním nepřítelem plísní.

10. Léčí i plísně na nehtech u nohou

Stoprocentně čistý tea tree olej vám pomůže zbavit se nevábné plísňové infekce na nehtech u nohou. Aplikujte ho na postižená místa 2x denně po dobu šesti měsíců. Uvádí se, že po této proceduře došlo ke zlepšení vzhledu nehtů a příznaků plísně u 60 % pacientů, 18 % se dokonce vyléčilo úplně.

11. Odvrátí útok vší

Pokud se objevily ve škole vašich dětí vši, není nic jednoduššího než si připravit pořádnou dávku jejich „odstrašovače“. Povařte 10 kousků hřebíčku ve vodě (stačí dva hrnky), pak ji slijte a nalejte ji do lahve s rozprašovačem. Přidejte do ní 20 kapek tea tree oleje a mátového olejíčku a zatřeste. Nechte vychladnout. Vždy předtím, než budete někoho nastříkávat, zatřeste lahvičkou, aby se voda s olejíčky promíchaly. A pozor na oči!

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.