Zdraví a nemoci

6. května 2017 14:00

Anna Kopečková

Esenciální oleje: 6 situací, kdy byste je rozhodně neměli používat

Olejíčky na přírodní bázi se v posledních letech stávají jakousi alternativou k nepříliš bezpečným syntetickým vonným látkám. Jsou sice velmi příjemné a mohou nám pomoci s některými zdravotními i psychickými problémy, ale existují situace, kdy je třeba na ně zapomenout, protože nám mohou uškodit.

Co si vůbec pod pojmem esenciální nebo éterický olej představit? Jedná se o100% rostlinný extrakt, což znamená, že jsou tyto oleje velmi koncentrované. Některé výzkumy uvádějí, že je pro výrobu jedné libry – tedy necelého půl kilogramu - levandulového esenciálního oleje zapotřebí téměř sto kilogramů květů z levandulí.

Lidé mají tendenci si myslet, že přírodní původ esenciálních olejů zaručuje jejich bezpečnost. Jenže právě kvůli jejich neuvěřitelně silné koncentraci mohou být nejen velmi účinné, ale dokonce i poměrně škodlivé.

V následujících situacích byste se proto těmto olejům měli vyhnout:

1. Ve většině případů, kdy se neředí

Vzhledem k tomu, že jsou esenciální oleje tak vysoce koncentrované, vám mohou způsobit kožní problémy (vyrážky) a někdy i dokonce popáleniny. Nestačí je naředit pouhou vodou, protože ze zkušenosti víme, že smíchání vody a oleje nefunguje. Představa horké vany s pár kapkami éterického olejíčku s vůní levandulí je sice velmi příjemná, ale místo dokonalé relaxace vám způsobí spíše nepříjemnosti. Pokožka se totiž v horké lázni může velmi rychle podráždit a zrudnout.

Chcete-li bezpečně používat éterické oleje na kůži, je třeba je nejprve zředit s nějakým základním olejem (např. jojobovým, avokádovým nebo hroznovým), které neobsahují koncentrované aroma. Ideální poměr je 3-5 kapek esenciálního oleje na jednu čajovou lžičku základního oleje. Esenciální oleje jsou zároveň bezpečné i tehdy, pokud je přidáte do domácích mýdel a šamponů.

I tady ovšem existují výjimky a jsou případy, kdy lze použít éterický olej přímo na kůži v neředěné podobě. Například je možné nanášet levandulový olej na včelí bodnutí. Vždy je ale dobré to předem probrat s lékařem.

2. Aplikace na sliznice

V předchozím bodě jsme zmiňovali, proč není vhodné používat čisté éterické oleje rovnou na pokožku. Ale pozor, tato informace je tisíckrát důležitější! Určitě zabraňte přímému kontaktu esenciálního olejíčku s vašimi sliznicemi, tedy tkáněmi lemujícími tělní dutiny (ústa, hrdlo, vagína). Lékaři zmiňují odstrašující příklad, kdy jedna pacientka někde zaslechla, že může být olej tea tree použit k léčbě kvasinkové infekce. Proto do něj před aplikací namočila tampon. Nejenže jí infekce nezmizela, ale navíc si způsobila bolestivý zánět vulvy.

Je ovšem pravda, že to tak úplně zcestný nápad nebyl, protože se na kvasinkovou infekci mohou použít přípravky, které tea tree olej obsahují. Ovšem v mnohem nižší koncentraci.

3. Vnitřně bez přechozí domluvy s lékařem

Tobolky s esenciálním olejem jsou víceméně běžně dostupné v obchodech se zdravou výživou nebo v lékárnách. Přestože si je můžete koupit bez lékařského předpisu, nepodceňujte jejich užívání. Nikdy totiž nevíte, jak na vás budou působit. Mohou mít stejně silné účinky jako tradiční léky, například antibiotika.

Studie totiž zjistily, že éterické oleje na bázi oregana a tymiánu dokáží proti infekcím (způsobeným parazity, bakteriemi a houbami) fungovat stejně dobře jako tradiční antibiotika. Na jednu stranu je to skvělá zpráva, protože se bakterie stávají vůči antibiotikům čím dál více odolné. Zmiňované éterické oleje redukují ve střevech přemnožené bakterie, ale bohužel nejen ty, co nám škodí, ale i ty, co nám jsou prospěšné. Někteří lidé dokonce konzumují tobolky s esenciálním olejem jenom coby prevenci právě proti nezdravým střevním bakteriím, čímž si ale poškozují střevní mikrobiotu.

Je důležité zmínit, že tobolky jsou jedinou formou esenciálních olejů, kterou můžete užívat vnitřně. Jestliže chcete být zdraví, rozhodně nezkoušejte, jak chutná éterický olej v kapalné podobě.

4. V péči o pleť, pokud ji máte světlou

Některé druhy éterických olejů, zejména citrusové vůně, jsou fototoxické. To znamená, že přivodí vaší pleti vyšší citlivost na sluneční paprsky, kvůli čemuž byste mohli mít těžké popáleniny způsobené sluncem.

Pokud se chystáte trávit čas venku, kdy hrozí velké riziko, že si můžete na sluníčku spálit obličej, raději se předtím vyhněte užívání citrusových esenciálních olejů v běžné péči o pleť. To se týká především lidí, kteří mají méně pigmentu, tedy světlejší pokožku.

5. Jste-li alergičtí

Jestliže máte alergie na nějaké vůně, buďte s užitím esenciálních olejů ve střehu. Je sice nejspíš pravda, že lidé, kteří jsou alergičtí na syntetické vonné látky, mohou leckdy dobře snášet éterické oleje, protože jsou vyrobeny z rostlin, jež s lidmi koexistovaly po celá staletí - na rozdíl od syntetických materiálů. Přesto vás ale mohou některé esenciální oleje podráždit.

Vždycky je proto dobré vyzkoušet nový éterický olej – samozřejmě zředěný základním olejem – na kousíčku kůže, třeba na vnitřní části paže. Pokud se neobjeví vyrážka, můžete ho použít na celé tělo. V opačném případě víte, že je třeba najít jiný druh, který vás nebude dráždit.

6. Během těhotenství

Tahle informace vás nejspíše nepřekvapí – vždycky je na lahvičce s éterickým olejem uváděna velkými písmeny. Proč se to ale zakazuje? Opět kvůli silné koncentraci. Nikdy totiž nevíme, jak na náš organismus zapůsobí. A kdo by chtěl riskovat? Proto byste se mu měla vyhnout během těhotenství, nicméně použití pleťové vody, mýdla nebo šamponu, kde je vlastně éterický olej silně naředěn, je obecně bezpečné.

V těhotenství se vyhněte hlavně těmto éterickým olejům: myrha, rozmarýn, šalvěj, tymián, pelyněk, hřebíček a sladký fenykl. Mezi druhy, které by naopak nemusely uškodit a nacházejí se především ve výše jmenovaných kosmetických přípravcích, patří růže, heřmánek a levandule.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 7. 11. 2024

Romantika pro vás není ideální. V této oblasti mohou být věci poněkud nejasné. Dnes se mohou objevit události, které vám znemožní tento problém déle ignorovat. Komunikace je klíčem k tomu, aby vám pomohla vyřešit pocity spojené s těmito záležitostmi. Nebuďte ve svém přístupu příliš odsuzující.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.