Léčba vůněmi: 10 esenciálních olejů, které prospějí vašemu zdraví i kráse
Aromaterapie je dnes módní, a tak se mnoho kosmetických produktů chlubí léčivými účinky. Jenomže sprchový gel či svíčka s vůní levandule mají k léčivým vonným silicím dost daleko.
Aromaterapie je mnohem víc než jen hraní si s krásnými vůněmi. Je to umění, kdy se přirozeně extrahované, aromatické výtažky rostlin a éterických olejů používají pro léčebné účely, jako je odbourání stresu, odstranění drobných bolestí či vyvážení zdraví těla, mysli a ducha.
Esenciální oleje jsou extrahovány z kořenů, stonků, větví, kůry, listů, plodů či květů různých rostlin a díky tomu mají léčivé vlastnosti. Pokud se tedy chcete skutečně léčit aromaterapií, musíte si vybrat vysoce kvalitní přírodní esenciální oleje právě pro terapeutické použití.
Jak je používat
Kromě aromaterapeutických masáží, při kterých se esenciálních olejů využívá, existuje několik dalších způsobů, jak aromaterapii vyzkoušet. Můžete si vetřít pár kapek zředěné silice na spánky, použít difuzér a nechat si provonět celou místnost, přidat pár kapek oleje do koupele nebo jednoduše nakapat dvě až čtyři kapky esenciálního oleje na vatový tampon nebo čistý kapesník a položit vedle sebe.
Vybrali jsme 10 éterických olejů, které poskytují fantastickou přírodní alternativu na léčbu běžných onemocnění. Díky velkému množství použití těchto olejů je může vyzkoušet každý, a tak využít jejich úžasných vlastností.
Proč chodit do lékárny, když léčit se vůní může být tak příjemné?
Tea tree
Esenciální tea tree olej je jedním z nejužitečnějších éterických olejů vůbec, a tak se vyplatí mít ho vždy po ruce. Má antimikrobiální, antimykotické a antivirové účinky, je účinným přírodním antiseptikem a lze jej například použít místo jódu na rány a odřeniny. Smíchaný s levandulovým olejem poskytuje úlevu od bolesti. Přidejte několik kapek tea tree do šamponu či kondicionéru a zbavíte se problémů s lupy. Při aplikaci na kůži by tento éterický olej měl být vždy zředěný, ve směsi s nosnými oleji, jako je mandlový, jojobový nebo kokosový.
Léčí: akné, dermatitidu, ekzémy, opary, plísně nehtů, kvasinkové infekce, kousnutí hmyzem, bradavice, lupy, hemoroidy
Tip: Doma můžete použít tea tree jako organický dezinfekční sprej. Jednoduše přidejte lžičku do rozprašovače s vodou a roztokem dezinfikujte. Několik kapek neředěného oleje zase uchrání pelech vašeho domácího mazlíčka před blechami a jinými parazity.
Citron
Citronový esenciální olej má neuvěřitelné vlastnosti, kterými prospějete svému tělu a duši. Nedávná studie totiž ukázala, že citronový esenciální olej je velmi účinným přírodním lékem proti kvasinkovým infekcím. Přidejte každé ráno dvě kapky do vody a podpoříte svůj metabolismus a urychlíte hubnutí. Můžete jej používat i místo chemických čisticích prostředků, 2 až 10 kapek na 3 deci vody vytvoří skvělý čistící prostředek, který můžete použít na kuchyňskou linku, prkénka i dřezy.
Léčí: Kvasinková onemocnění, lupy, stres a úzkost, špatný dech, stimuluje lymfodrenáž, podporuje hubnutí a trávení
Tip: Několik kapek citronového esenciálního oleje smíchaného s olivovým vytvoří perfektní leštidlo na nábytek. Chcete-li olej inhalovat, nakapejte několik kapek do difuzéru, budete se cítit šťastnější.
Máta
Mátové silice jsou po staletí používány k léčbě poruch trávení, zmírnění koliky, plynatosti, pálení žáhy a bolestí hlavy. Je to vynikající stimulant mozku, přináší jasnost a bdělost. Pokud se cítíte unaveni při řízení, nakapejte pár kapek na vatový tampon a umístěte jej v autě poblíž sebe – zaručeně neusnete. Máta má také odpuzující účinek na hmyz, takže udrží nejen komáry a mouchy, ale také šváby a pavouky dál od vašeho domu. Přidáte-li si několik kapek do tělového mléka, vytvoříte si účinný repelent proti komárům. Pokud nemáte rádi mátový čaj, dejte si pár kapek esenciálního mátového oleje smíchaných s medem, pomáhá to proti pálení žáhy.
Léčí: špatné trávení, pálení žáhy, bolesti hlavy, nevolnost, únavu, deprese, kašel, bolest v krku, kousnutí hmyzem, snižuje chuť k jídlu
Tip: Nakapejte několik kapek do základního oleje (mandlového, olivového, kokosového...) a jemně vmasírujte do pokožky – zmírňuje to žaludeční křeče. Před odstraněním klíštěte jej pokapejte kapkou či dvěma, hmyz se pustí a půjde snáz vytáhnout.
Levandule
Jedním z nejpopulárnějších a nejznámějších esenciálních olejů je levandulový olej. Nepomáhá však jen dobrému spánku, také zklidňuje onemocnění dýchacích cest a pomáhá proti bolesti. Vzhledem ke svým přirozeným protizánětlivým účinkům je velmi efektivní na léčbu menších popálenin – urychluje hojení ran a zmírňuje zjizvení. Ke snížení stresu u pacientů lze potírat chodidla touto vůní.
Léčí: bolesti, popáleniny, rány, onemocnění dýchacích cest, poruchy spánku, bolesti svalů, bolesti hlavy, akné, hmyzí štípnutí, kožní vyrážky
Tip: Pro dobrou noc si nakapejte pár kapek levandulového oleje na polštář. Levanduli lze použít i v kuchyni, kde zvýrazňuje chuť mnoha jídel.
Oregano
Před použitím na kůži musí být esenciální olej z této rostliny vždy zředěný nosnými oleji, jako je olivový nebo mandlový. Kromě toho, že je to skvělé koření do kuchyně, má oregano protizánětlivé, protiplísňové, antiparazitní, antimikrobiální a antiseptické účinky. Oregano může zastavit růst bakterií, jako je E. coli, pseudomonas aeruginosa a próteus, které způsobují infekce močových cest. Je to také silný antioxidant. K léčbě parazitů stačí přidat několik kapek do sklenice džusu nebo mléka, k léčbě plísňové infekce nehtů přidejte několik kapek do teplé vody a do této lázně ponořte nohy každý den po dobu 10 minut. Těhotné a kojící ženy by však tento olej používat neměly. Nevhodný je i pro děti do šesti let.
Léčí: plísňové infekce, bolest, otoky nosních dutin a bolesti v krku, zlepšuje trávení, pomáhá od tresu a nervozity, poradí si s modřinami, herpesy, bradavicemi, cystami, pomáhá s chronickým únavovým syndromem
Tip: K léčbě infekcí dutin a nachlazení nakapejte čtyři až pět kapek esenciálního oleje z oregana do hrnce horké vody a inhalujte páru alespoň dvakrát denně.
Kadidlo
Už od starověku je tento olej používaný k navázání duchovního spojení, proto je na Středním východě považován za svatý olej a bylo jím pomazáno tělo Krista. Olej však také podporuje zdravý imunitní systém a je to přísada mnoha produktů péče o pleť, protože pomáhá uzdravovat pokožku. Stejně tak podporuje celkovou duševní pohodu. Přidejte pár kapek do svého tělového mléka či mýdla, napomáhá to léčbě akné.
Léčí: akné, jizvy, popáleniny, řezné rány a odřeniny, bodnutí hmyzem, stres, úzkost, záchvaty paniky, deprese, nespavost, astma, alergie
Tip: Smíchejte kadidlo s kokosovým olejem nebo jiným základním olejem a pravidelně vtírejte do chodidel, podpoříte imunitní systém svůj či svých blízkých.
Heřmánek
I heřmánek se používá již od starověku, je dobře známý pro své uklidňující účinky. Olej z něj má antiseptické, antibiotické, protizánětlivé a antidepresivní účinky. Ano, podle vědců je velmi účinný v boji proti depresím, napomáhá odstraňovat pocity smutku a přináší dobrou náladu. Olej z heřmánku má skvělé relaxační schopnosti, zejména pokud jde o nervový a trávicí systém. Pomáhá zmírnit bolestivý menstruační cyklus.
Léčí: PMS a další menstruační problémy, potíže v menopauze, deprese, stres, kožní problémy, vysoký krevní tlak, rány, poruchy trávení, artritidu, bolesti svalů
Tipy: Velký efekt má při léčbě dětí, kdy se olejem masírují nohy či bříško. Posiluje dětský imunitní systém.
Skořice
Olej destilovaný z kůry tropických jehličnanů původem ze Srí Lanky je silným lékem na mnoho neduhů. Je vysoce antimikrobiální a antibakteriální, odstraňuje mnoho forem patogenních organismů. Inhalování zlepšuje funkce mozku a mozkovou činnost a také pomáhá v boji proti stresu, úzkosti a ztrátě paměti.
Léčí: bolesti, poruchy trávení, infekci močového měchýře, stres, úzkost, kožní onemocnění, akné, vnitřní a vnější infekce, diabetes, zlepšuje krevní oběh
Tipy: Tři mililitry skořicového oleje denně chrání před srdečním infarktem a regulují hladinu cukru v krvi.
Hřebíček
Hřebíčková silice je zřejmě nejsilnější antioxidantem a má také velmi silné antibakteriální vlastnosti, proto je hřebíček účinný proti celému spektru mikrobů. Už po staletí je to jeden z nejlepších přírodních způsobů léčby bolesti zubů, onemocnění dásní, oparů a vředů. Vždy by se však měl používat ředěný a nikdy přímo na kůži.
Léčí: kazy, onemocnění dásní, opary, vředy, rány a řezy, plísňové infekce, bolesti uší, pomáhá od parazitů v trávicím systému
Tipy: Bolí-li vás ucho, namočte kousek bavlněného kapesníku do ředěného hřebíčkového oleje a zastrčte jej do zvukovodu. Bolí-li vás zuby, žvýkejte kousek hřebíčku co nejblíž bolavého zubu. V obou případech bolest odezní.
Eukalyptus
Olej z eukalyptu je používán po staletí pro své antiseptické vlastnosti. Olej se destiluje ze sušených listů eukalyptu a je to tradiční lék australských domorodců na bolest hlavy, horečku a zánět horních cest dýchacích. Jeden z nejlepších způsobů použití je nakapat dvě až tři kapky do koupele, olej však lze použít i do difuzérů či jako repelent.
Léčí: záněty horních cest dýchacích, nachlazení, astma, artritidu, bolesti hlavy, únavu, bolesti svalů
Tipy: Pro své dezinfekční vlastnosti je ideální k použití v kuchyni a koupelně, protože eliminuje pachy a bakterie.
Zmíněné léčivé oleje snadno seženete v obchodech (drogeriích, lékárnách, bylinkářstvích...) nebo ve specializovaných e-shopech.
-lk-/foto: iStock
Mohlo by vás taky zajímat: