Prima maminka

30. května 2017 07:30

Anna Kopečková

10 věcí, které se učte od své babičky!

“Ale babi!” řeknete shovívavě a možná dáte v duchu oči v sloup. Pokud máte to štěstí, že je vaše babička ještě na světě, zkuste na chvíli zapudit tu moderní uspěchanou ženu v sobě a naslouchejte. Ta stará dáma, která vám možná připadá už hodně mimo dnešní trendy, si totiž vaši pozornost zaslouží.

A o jejích radách to platí dvojnásob! Jsou totiž léty prověřené a fungují.

1. Krása je uvnitř!

I když si na obličej namažete tunu anti-age krémů, stejně vás zub času jednou dožene. Jak to ta babička dělá, že se směje, i když má tolik vrásek a šedé vlasy? Protože je moudrá a život ji naučil, že čas nezastaví. A tak si ho užívá. Každou minutu, kterou má. Ví, že není čas řešit malichernosti a brečet nad povislou kůží na krku. Krása ženy je opravdu ukrytá uvnitř, v její síle a dobré náladě.

2. Mažte se!

Kdykoli měla babička prsty od sádla nebo od oleje, utřela si je do obličeje. Každý večer vytáhla Indulonu a poctivě si natřela obličej, lokty, paty a upracované ruce. Převezměte tento zvyk a berte ho za svůj. Babičky dobře vědí, že kůže potřebuje péči, ale krém za tisíce to být zrovna nemusí. Hlavní je pravidelnost a rutina!

3. Uvařte svému muži!

Jestli je něco pravda, tak že láska (nebo minimálně domácí pohoda) prochází žaludkem! Prostě přijde čas, kdy už váš partner více než krajková tanga ocení dobrý guláš. Není na tom nic ponižujícího ani neemancipovaného, je to prosté a jasné vyjádření lásky: mám tě ráda a proto se o tebe starám. Nikdo po vás nechce, abyste strávila život u plotny a dřezu, ale občasná výroba domácího jídla vás nezabije a muž vás za to bude zbožňovat. Žádný chlap při smyslech neprchá od ženy, která s láskou uvaří.

4. Žehlete!

“Nežehlim!” prohlásila pohrdavě sestřenice Simona a její tchyně kontrovala: “To je přece vidět, drahoušku.” Výjimečně jsme jí dali za pravdu. Nikdo vás nepomluví, když půlku prádla, která si tu dřinu nezaslouží, prostě hezky složíte a šoupnete do skříně. Ale i ty nejkrásnější šaty od Valentina budou vypadat jako hadr, když se o ně nepostaráte. Babičky měly zlomek našich zásob oblečení a staraly se o ně. Vydrželo jim krásné na dlouho, vážily si ho. Zkuste přestat plenit výprodeje a raději se o své šaty s péčí postarejte.

5. Našetřete si!

Babičky měly vždy koruny na horší časy. Asi proto, že je zažily, asi proto, že peněz nebylo nazbyt. I když se můžete pyšnit opravdu dobrým platem, zkuste celou výplatu neprohýřit na e-shopech a v restauracích. Jeden měsíc si schovávejte účtenky za vše, co jste koupila, a uvidíte, kam mizí vaše peníze. Možná se zastydíte, kolik zbytečností jste pořídila. Babička by vám poradila, že myslet na zadní kolečka není ostuda, ale životem nabytá moudrost. Vaše bezstarostná jízda totiž může najednou skončit, a co pak?

6. Milujte své děti!

To je přece jasné, říkáte si. Platíte jim kroužky, angličtinu, jezdíte k moři a na hory, co by si mohly více přát? Ani nový tablet ani pravidelný výlet do Dubaje jim ale nenahradí vaši pozornost a čas. Máte snad něco vzácnějšího než je? Babička by vám možná poradila, abyste s nimi občas vařila, naučila je skákat panáka nebo plít zahradu. Abyste byli jen spolu doma a hráli si. Abyste jim každý večer četla pohádku. Jako to dělala ona vašim rodičům a vám.

7. Starejte se o druhé!

“Už zase?” šílíte, když babička chce na hřbitov nebo se stavit za vzdálenými příbuznými. Její péče vám možná připadá přehnaná. Krmí všechna zvířata v okolí, hlídá sousedům děti a navštěvuje kamarádky ve špitálech. Máte tolik práce a ona je v důchodu a vymýšlí si. Také tam však jednou budete. Zkuste si uvědomit, že má jiné priority než vy, že se celý život o někoho starala a teď prostě nemůže přestat. A že je to od ní vlastně strašně moc hezké!

8. Dodržujte tradice!

Nenávidíte Vánoce, Velikonoce a všechny další povinné svátky? Nerada pečete, smažíte, uklízíte a chystáte něco, co je stejně jen společenský konstrukt (jak bychom to moderně nazvali) a za chvíli je po všem? I vaše babička to dělala a dělala to pro vás. Pro rodinu. Svátky a tradice jsou přesně ty momenty, které nám utvářejí cenné vzpomínky, ukazují nám, kam patříme a co jsme. A že je vše na vás… Máte něco důležitějšího na práci než potěšit své milované? Hecněte se a udělejte to. Jednou, až budete v teplých bačkorách vy, to třeba někdo udělá pro vás.

9. Dělejte alba

Opravdu je máloco tak otravné než strávit hodinu nad cizím fotoalbem. Jenže! I když to nesnášíte, myslete na sebe a SVOJE fotky. Možná máte v počítači hromady neroztříděných fotek dětí, dovolených a silvestrů. Babičky vědí, že čas nevrátíte a své fotky si hýčkají. Jsou to svědci jejich života a budou i vašeho. Až jednou budete mít děti na výletě a bude hodně pršet, pusťte se do toho. Za dvacet, třicet let budou vaše děti dospělé a vy budete tomu deštivému dni vděčná.

10. Odpouštějte

Babičky vědí, že žít se zlobou a pomstou v srdci je ta nejotravnější věc. „Pepa mi byl tehdy nevěrný, ale nakonec se vrátil,” sdělila s mírným úsměvem babička kamarádce Míše. Ta valila oči. „No, tehdy se každý k rozvodu nehrnul.” Posoudit svou životní situaci samozřejmě musíte sama a rozhodnout o ní také. Ale babička by vám vysvětlila, že lidi jsou jen lidi a ne roboti a že život je na zlobu příliš krátký.

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Velikonoce láska babička Dubaj Vánoce

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.