Největší přání vašich dětí? Asi vás překvapí, co to je!
Superdrahá hračka s miliony tlačítek a různobarevnými světýlky, která umí vyrobit čokoládu nebo gumové medvídky – zní to sice lákavě, ale na vrcholu seznamu dětských přání se nevyskytuje. To, po čem vaše dítě opravdu touží, nestojí ani halíř.
Pokud tedy neberete doslova tvrzení „čas jsou peníze“, protože vaši potomci si nejvíce přejí váš volný čas. Chtějí, abyste se jim věnovali. Touží po vaší pozornosti a péči. Nic je nepotěší tolik, jako když s nimi trávíte společné chvilky.
Většina dospělých děti strašně podceňuje. Myslí si, že to jsou malé bytosti, které ještě nemají z ničeho rozum. Přitom leckdy jsou mnohem vnímavější než dospělí, kteří ztratili svůj dětský náhled a kteří jsou spoutaní konvencemi.
Foto: Thinkstock
Žádný rodič si nepřeje, aby jeho dítě bylo nešťastné. Jak tomu zabránit? Věnujte se mu! Poslední výzkumy totiž prokázaly, že děti mají tendenci mít šťastnější a spokojenější život tehdy, když jsou schopny komunikovat se svými rodiči. Mluvte s nimi, naslouchejte jim, reagujte na ně. Samozřejmě je důležité vymezit nějakou hranici, aby z miminka nevyrostl rozmazlený „spratek“, který si myslí, že ho všichni budou pořád poslouchat. To by ovšem byla jiná kapitola.
Udělejte si na své děti čas
Je smutné, že jsou dospělí často vyždímáni svou prací a na děti už jim pak nezbývají síly. Někdy sice může být trávení času s vašimi dětmi velmi vyčerpávající a nervy drásající (např. období „a proč?“ – známe, že), ale věřte, že přijdou chvilky, kdy vám bude jejich pozornost chybět. Proto pro vás máme pár tipů, jak se dětem více věnovat. Stačí se jenom zamyslet a poupravit maličko vaše zvyky:
1. Dostaňte se ze své zóny pohodlí
Když přijdete z práce domů, máte to nejspíš spojeno s tím, že se rozvalíte na gauči a budete odpočívat nebo se hned vrhnete na úklid a vaření. Zkuste změnu. Jděte se s dětmi třeba projít do parku. Rozhodně ale nechte doma telefon nebo ho alespoň mějte co nejdál od sebe. Nejnáročnější okamžik je se obléct a vyrazit, to stojí hodně přemáhání. Nicméně pak vám bude mnohem lépe.
2. Zapojte do domácích prací i děti
Můžete začít například s napsáním seznamu potravin, které je třeba dokoupit. Jestli dítě ještě neumí psát, může třeba kreslit. Prcek se může mrknout do lednice a napíše nebo nakreslí, co chybí a o čem si myslí, že by bylo potřeba doplnit. Jestli už umí počítat, můžete mu udělat praktickou slovní úlohu: kolik je potřeba koupit jablek, jestliže každý z nás sní denně jedno a chceme je mít po celý týden? Dalším tipem je třídit špinavé prádlo na barevné a bílé. Pohrajte si s vymýšlením úkolů. Udělejte si z nich takové vaše společné rodinné rituály, na které se děti budou ve finále těšit.
3. Vyřiďte si pochůzky během pauzy na oběd
Pokud je to možné, naplánujte si lékaře, nákup, návštěvu autoservisu a podobně během pauzy na oběd nebo ještě před prací, abyste to nemuseli řešit až po pracovní době. Takhle vám zbyde více času i energie na vaše ratolesti.
4. Přijměte skutečnost, že nebydlíte v naleštěném království
Možná máte po práci nutkání otřít ulepená madla v kuchyni nebo setřít prach na knihovně. Aby se to nestřetávalo s potřebami vašich dětí, máte dvě možnosti – buď je do toho taky zapojíte, nebo menší nedostatky přehlédnete a skousnete, že nemáte dokonale naklizeno. Je sice fajn mít doma čisto, ale teplo domova v podobě spokojených dětí je nesrovnatelné.
5. Dělejte si věci sami, ale v jedné místnosti s dětmi
I když dětem nevěnujete celou pozornost, věřte, že jim alespoň stačí, když jste s nimi v pokoji. Vezměte si oblíbený časopis a lehněte si s ním na koberec, kde si děti staví něco z lega. Občas se vám se svým výtvorem pochlubí, ale víceméně jsou šťastné, že cítí váš dech a vaši přítomnost, což je příjemně konejší.
6. Zapojte se do jejich aktivit
V tomto případě musíte mít velkou odvahu a být tzv. akčním rodičem, abyste se stali součástí mimoškolních aktivit vašich dětí. Můžete třeba vypomáhat coby vedoucí ve skautském či turistickém oddílu nebo společně s ostatními rodiči organizovat různé výlety a akce na vlastní pěst. Toto vaše zapojení vám umožní být přítomni u mnoha nezapomenutelných zážitků a událostí.
7. Zarezervujte si čas na rodinu v kalendáři
Do diáře si nejspíše poznamenáváte návštěvy lékaře, pracovní schůzky a mnoho dalších povinností, na které byste neměla zapomenout. Zkuste si tam připsat i čas, který věnujete rodině. Zní to možná divně, ale berte to tak, že konečně budete mít v kalendáři vyznačeno i něco příjemného. A je úplně jedno, zda to bude jednou týdně dvě hodiny hraní deskových her nebo třeba jednou za měsíc nějaký víkendový výlet do zoo či do muzea.
-šp-