Děti, které dělají domácí práce, jsou v životě úspěšnější

Pomáhají vám potomci s úklidem, mytím nádobí a vynáší koš? Pokud ne, přesvědčte je k tomu. V životě to dotáhnou mnohem dál.

Chcete, aby vaše děti byly úspěšné, až vyrostou? Ať pomáhají s domácími pracemi. Když budou odmítat (a pravděpodobně budou), můžete jim říct, že vědecký výzkum vás podporuje. Zní to skvěle a je to pravda - je tu však jeden háček.

Ve velké studii vědců z Harvardu, která trvala od roku 1938 do současnosti, výzkumníci zkoumali dvě věci, které lidé potřebují, aby byli šťastní a úspěšní: lásku a pracovní morálku. A jaký je nejlepší způsob, jak vybudovat pracovní morálku u mladých lidí? Na základě zkušeností 724 studentů, kteří byli do studie zapojeni (včetně lidí jako byl John Fitzgerald Kennedy či Ben Bradlee, který se proslavil jako slavný novinář aféry Watergate) se přišlo na to, že zde existuje shoda mezi profesionálním úspěchem v životě a domácími pracemi.

„Čím dříve s nimi tedy začnete, tím lépe. Vyhrňte si rukávy, ze začátku to bude složité. Ale důležité je nastavit u dítěte způsob myšlení, který ho naučí, že nepříjemné věci se musí udělat, i když se mu do nich nechce. Ale i v budoucnu to bude právě myšlení, které ho nebude nutit vyhýbat se překážkám,“ vysvětluje výsledky studie Julie Lythcott-Haimsová, bývalá děkanka na Stanfordově univerzitě a autorka knih o výchově dětí.

Je v tom jeden háček

Celý plán má však jeden velký háček. Děti jen těžko pochopí, že je nutíte uklízet, mýt nádobí, luxovat a podobně pro jejich vlastní dobro. „Výzkum dává smysl, ale máte představu, kolik úsilí stojí rodiče, aby děti splnily svoje povinnosti?“, ptá se jedna z maminek Valerie Williiamsová.

„Slavila jsem dnes vítězství, když si obě moje děti vyčistily zuby a nezabily se při tom. Pokud bych je požádala, aby pomohly s domácími pracemi, strašně by fňukaly. A svou práci by odbyly. Už jste viděli ty výsledky, když dítě zametá podlahu? Neznám žádnou mámu, které to úsilí za to stojí,“ dodává.

Foto: iStock

Naučte dítě pomáhat. Teď hned!

Jenomže ono to není tak těžké, jak se na první pohled zdá. Prvním důležitým úkolem pro vás je přenést se přes skutečnost, že úklid nebude tak dokonalý, jako kdybyste ho dělali sami. No a? Je jasné, že když dětem budete stát za zády a každý jejich pohyb kritizovat, s radostí vám pomáhat nebudou. Když oceníte jejich snahu, možná se dočkáte pomoci i příště.

Důležité je začít zapojovat děti do práce v domácnosti co nejdříve. Ve třech letech budou pomáhat s nadšením, i když jim to nepůjde. V tomhle věku děti vyloženě láká všechno, co dělají dospělí. Je pravda, že vás dítě bude spíš zdržovat. Je pomalé, dělá chyby... Vydržte to. Pokud dítě už tehdy budete okřikovat a opravovat, brzy ho to nadšení přejde. A pokud budete čekat, dokud nebude mít váš potomek „rozum“ na to, aby mohl zametat či mýt nádobí, jak vy chcete, taky se nemusíte nikdy dočkat. A když se něco nepovede, napravte to společně. Máte ideální šanci posilovat váš vztah, tak to zbytečně nekazte.

Dalším klíčem k úspěchu je pravidelnost a řád, dětem to svědčí. Navíc se cítí důležité, rozvíjí se u nich pocit sounáležitosti s rodinou, zodpovědnost, schopnost plánovat čas. Proto se domluvte, jaké povinnosti a kdy bude dítě vykonávat a na nich trvejte.

Také vás štve, že vaši práci doma bere zbytek rodiny jako samozřejmost? Nedělejte to svým dětem. Nemusíte je bohatě odměňovat, stačí slůvko „děkuji“ a laskavý úsměv. Budete se divit, ale dělá to zázraky.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.