23. července 2015 04:30
Lucie Průchová12 tipů, jak se vypořádat s dětskými záchvaty vzteku
Máte doma největšího vzteklouna na světě? Projevy jeho zuřivosti jsou už opravdu na hraně? Bojíte se s ním chodit do společnosti, aby zase někde neztropil scénu? Zde je každá rada drahá.
Obzvlášť tehdy, když vás kamarádky s dítky jako andílky neustále chlácholí, že to bude dobré, že to chce jen čas, on z toho vyroste, vztek je přece přirozená emoce, která jednou odezní. To je sice hezké, ale máte se do té doby zbláznit? I když jste už pro zklidnění vašeho prcka vyzkoušeli možné i nemožné, třeba vás něco bude inspirovat.
1) Zachovejte chladnou hlavu
Rada nad zlato obzvlášť tehdy, když už jste ze všech výlevů vašeho kdysi nejhodnějšího miminka totálně na zhroucení. Nicméně je logické, že děti po svém záchvatu potřebují od někoho uklidnit. Pokud je neuchlácholíte, budou ve svém „hysteráku“ pokračovat.
2) Věnujte pozornost potřebám vašeho dítěte
Někdy může být důvodem záchvatu vzteku nejmladších členů rodiny touha přilákat vaši pozornost. Popřemýšlejte, zda si na ně najdete vždycky čas, když potřebují, nebo zda nemáte kvůli dalším povinnostem sílu se jim věnovat. Není nutné a dokonce ani žádoucí splnit úplně všechno, co si přejí, ale zacházejte s nimi s úctou. Dejte jim prostor nechat je vysvětlit, co se jim nelíbí a co naopak chtějí.
3) Dejte mu jasné vysvětlení
Jestliže dítěti občas něco zakážete, což je zcela přirozené, objasněte mu vaše rozhodnutí. Nezabíhejte příliš do detailů, mluvte racionálně a věcně. Rozhodně ale malé lidské bytosti nepodceňujte. Zaslouží si vědět, proč nemohou plavat doprostřed rybníku nebo přecházet na červenou.
4) Umožněte mu volbu
Jedním z nejlepších způsobů, jak zvládat dětský vztek, je nabízet jim v dané situaci ze dvou alternativ. Co si chce vzít na sebe (džíny nebo sukýnku), jakou si dát svačinu (jablko či pomeranč). Dítě pak má pocit, že je pánem situace, že má svobodu rozhodování. Zároveň ho můžete pochválit, jak si správně vybralo.
5) Dodržujte pravidla
Jestli jste si ještě s vašimi dětmi nenastavili pár základních pravidel, je načase. Pro inspiraci např. nelhat, chodit včas domů, mýt si ruce po toaletě, plně respektovat odpověď „ne“. Zároveň si stanovte, jaká bude sankce za jejich porušení (zákaz vycházek, absence sladkostí aj.). Tento systém se snažte důsledně dodržovat. Jakmile svého potomka za jeho prohřešek nepotrestáte, je to pro něj znamením, že si může dělat, co chce.
6) Zabraňte zranění
Někdy může vztek přerůst až v krkolomný záchvat, kdy dítě doslova ztratí pud sebezáchovy a je mu v té chvíli jedno, co se s ním děje. Hlavně, aby dosáhlo svého. Odstraňte z jeho dosahu předměty, o něž by se mohlo zranit.
7) Ukažte mu lásku
Zachovejte se v dané situaci doslova paradoxně a udělejte něco, co v tu chvíli váš miláček nečeká. Obejměte ho, dejte mu pusu, pohlaďte ho. Uvidíte, jak na to zareaguje.
8) Uložte ho na klidné místo
Pokud vašeho prcka nepřepadl vztek mimo domov, dopřejte vašemu dítěti více prostoru a nechte ho na jeho oblíbeném místě, které ho uklidňuje.
9) Promluvte si s ním
Je váš „nerváček“ už trochu starší? Popovídejte si s ním, ale až jeho záchvat odezní. Proberte společně, co se vlastně stalo, co ho nejvíc rozčílilo, proč tak přehnaně reagoval. Můžete tak dojít k zajímavým závěrům. Vyzkoušejte i výměnu rolí. Nastiňte mu situaci, že by on byl rodič a vy rozčílené dítě. Co by na vašem místě udělal on? Potrestal by vás? Jak? Cítil by se nepříjemně?
10) Dávejte pozor na příznaky nadměrného stresu
Jestliže vám připadá, že projevy vzteku vaší dcery nebo syna už překračují míru „normálnosti“ – jsou velmi časté a nepřiměřené – vyhledejte raději pomoc odborníka. Můžete se poptat vašeho pediatra nebo známých na nějaké doporučení.
11) Napodobte ho
Jestliže pořádně nic nezabírá a jste už opravdu zoufalí, pokuste se vaše dítě imitovat. Když se zase rozzlobí, rozohněte se taky a vřískejte, házejte rukama a dupejte jako on. Třeba budete jeho reakcí překvapeni. Minimálně z toho bude zaražené, ale možná se tomu pak společně zasmějete.
12) Snažte se vzteku předcházet
V prvé řadě myslete na prevenci. Popište dětem, co se bude v následujících chvilkách dít, co je čeká, aby se na to stihly psychicky připravit. Např. půjdeme z návštěvy domů tehdy, až dojíme koláč. Dospělí, ale stejně tak i děti, potřebují nějakou jistotu, která je uklidňuje. Proto se snažte je o všem informovat.
-šp