Prima maminka

14. prosince 2015 04:15

Lucie Průchová

10 zvyků, které úspěšní lidé dělají před spaním

10 zvyků, které úspěšní lidé dělají před spaním

Jak je možné, že někteří lidé jsou v životě úspěšní a jiní ne? Možná je to jen náhoda, možná za to mohou dobré zvyky, které si ti lidé vytvořili.

Nejúspěšnější lidé mají určité návyky, které patří k jejich každodenní rutině. Ty zvyky přispívají k jejich úspěchu. Lidé, kteří něčeho dosáhli, totiž chápou několik zásadních věcí, nad kterými ostatní tolik nepřemýšlejí. Úspěšní lidé si uvědomují, že dobré výsledky začínají i končí zdravím, a to jak duševním, tak fyzickým.

Ale nestačí si jít jen včas lehnout. Den každého člověka má 24 hodin a ti šikovnější dokážou úspěšně využít každou minutu. Částečně také proto, že před spaním zhodnotí svůj den a důkladně naplánují den příští. A co ještě dělají úspěšní před spaním?

Zapisují si své myšlenky

Super produktivní a úspěšní lidé zapisují své myšlenky, pocity a emoce a snaží se analyzovat, kdy se děly věci správně, kdy naopak ne a proč. Psaní zlepšuje komunikační i vůdcovské dovednosti. Tím, že si budete věci zapisovat, zostřujete své myšlení, vyčistíte svou mysl, zbavíte se negativních pocitů a zjistíte, jaká byla ten konkrétní den vaše nejsilnější emoce. Psaním deníku zjistíte hodně o sobě a svém životě. Je to samoočistný proces, protože se ze všeho negativního vypíšete a můžete si pamatovat jen to nejlepší. Lidé jako Theodore Roosevelt, Thomase Jefferson, Charlese Darwin, Benjamin Franklin i Winston Churchill si vedli deník, tak proč mu nedáte šanci i vy?

Čtou

Velcí vůdci jsou také velkými čtenáři. Čtou alespoň 10 až 20 minut před spaním každý den a učí se z toho, o čem píší jiní. Rozšiřují si tak své know-how, aby byli připraveni lépe vést, motivovat svůj tým a budovat své multimilionářské podnikání. Například miliardář Bill Gates je vášnivým čtenářem a každý večer před spaním tráví až hodinu čtením knih na různá témata. Další velkou výhodou je, že čtení zlepšuje dlouhodobé zdraví mozku.

Zhodnotí svůj den

Steve Jobs byl silným zastáncem tvrzení, že život se má žít naplno každý den. Úžasně vysvětlil tento koncept, když řekl: „Nechci být nejbohatším člověkem na hřbitově. Chci jít večer postele a říct si, že jsem zažil nebo udělal něco úžasného. To je to, na čem mi záleží.“ Všichni úspěšní a bohatí lidé před spaním přemýšlejí, jestli to, co dělají, má smysl. Na konci každého dne přemýšlejí o tom, jak pozitivně přispěli světu, a zkoumají, zda dosažené cíle jsou v souladu s jejich celkovou vizí. Plánují, sledují vývoj jednotlivých věcí a dělají si poznámky, aby věděli, co se ještě dá zlepšit.

Takže dnes před spaním zkontrolujte svůj den. To vás donutí uvědomit si, co chcete, a bude vás to motivovat k tomu, abyste přijali opatření vedoucí k vašim cílům.

Stanoví si priority pro další den

V té spoustě každodenních povinností je opravdu snadné ztratit soustředění na cíl. To je důvod, proč před spaním úspěšní lidé vytvářejí plány na další den. Sepíší seznam všeho, co mají dělat, a stanoví si priority. To jim umožní vstoupit do dalšího pracovního dne lépe připravení, jistější a bez stresu. Naučte se i vy zahrnout do své každodenní rutiny plánování dalšího dne. Nemusí jít o nějak složité plány, stačí stanovit 3 až 5 nejdůležitějších úkolů, které potřebujete další den udělat. Zvlášť pokud je z nějakého důvodu udělat nechcete, měla by to být ráno ta první věc, na kterou se vrhnete. Ten pocit, když to zvládnete, je totiž k nezaplacení. A pamatujte, každá minuta strávená plánováním ušetří 10 minut při realizaci.

Tráví čas s rodinou kvalitně

„Člověk by nikdy neměl zanedbávat svou rodinu kvůli podnikání,“ prohlásil Walt Disney a měl úplnou pravdu. Život je opravdu hektický a každý podnikatel i zaměstnanec má vždy pocit, že existuje milion věcí, které je třeba udělat, a čas utíká příliš rychle. Ale je to opravdu důležité chápat čas strávený s rodinou jako prioritu. Vypněte televizi a popovídejte si se svými dětmi, partnerem nebo rodiči. Není až tolik důležité, kolik času spolu strávíte, musí však jít o čas, který vás i blízké obohatí.

Dopřávají si digitální detox

Ať se vám to líbí, nebo ne, faktem je, že moderní technologie narušují spánek. Pokud se hroutíte z vyčerpání a nedostatku spánku, naučte se večer před spaním odložit svůj telefon do vedlejší místnosti, vypnout televizi a strávit čas nějakou činností, která vás skutečně baví. Doslova ucítíte, jak se vám dobíjejí baterky a jak se zlepšuje vaše psychická kondice. Jen ten, kdo se umí starat o své tělo i psychiku, může totiž být úspěšný v dnešním světě.

Tráví čas v přírodě

I když máte hektický kariérní život, neznamená to, že se musíte odstřihnout od toho, co vás v životě nejvíc baví. Pokud je to pobyt v přírodě, tím lépe, protože pobyt v přírodě způsobí, že se budete se cítit svěží a připraveni na všechno. Nevadí, že nemůžete plavat v křišťálově čisté vodě někde v Karibiku, i procházka českým lesem může být perfektní způsob, jak si vyčistit hlavu, přemýšlet o věcech, které vás baví, nebo jen užít si ticho a relaxovat. Zvykněte si tedy na pravidelné procházky a uvidíte, že vaše výkonnost mimoděk stoupne.

Meditují

Russell Simmons, Tim Ferriss či například Oprah Winfreyová – všichni ráno a večer před spaním meditují, což jim pomáhá využít svůj plný potenciál. Když je lidská mysl uvolněná, lidé jsou vnímavější k myšlenkám a lépe se soustředí na frustrující úkoly. Každý den před spaním věnujte 10 minut meditaci a nechte své myšlenky plynout přirozeně. Další den budete mít více energie, budete soustředěnější a produktivnější.

Představují si svou budoucnost

Mnoho úspěšných lidí stráví několik minut před spaním představováním si pozitivních výsledků těch projektů, na kterých momentálně pracují. Oprah Winfreyová patří k lidem, kteří techniku vizualizace používají a vůbec se za to nestydí. Představí si zítřejší den a to, jak a co se musí stát, aby byl úspěšný. Pak si představí problémy, překážky na cestě a způsob, jakým je překoná. Vyzkoušejte to i vy, pomůže vám to motivovat se, budete chtít, aby se to stalo, protože už jste to viděli ve své mysli.

Odvádějí svou práci

Super produktivní lidé používají své dovednosti, talent, energii a znalosti v maximální možné míře. Dělají nejen věci, které je zajímají, ale i ty, které je třeba udělat. Jsou ochotni tvrdě pracovat a plní úkoly, které je třeba daný den vykonat. Všichni máme každý den 24 hodin a musíme využívat svůj čas moudře. Ti úspěšní vymáčknou ze svých 24 hodin vše, co se dá.

-lk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.