5 způsobů, jak při pečení nahradit vejce

5 způsobů, jak při pečení nahradit vejce

Ať už jste se rozhodli ze svého jídelníčku úplně vyřadit vejce, nebo se vám občas stává, že chcete něco upéct a zjistíte, že v lednici není už ani jedno vajíčko, určitě se vám bude hodit pár tipů, jak se dá tahle potravina nahradit. Je to jednoduché. A mnohdy i zdravější!

Banán

Rozmačkaný banán místo vajec můžete použít v receptech na muffiny, dortové korpusy nebo třeba sladké chlebíčky. Zkrátka všude tam, kde se jinak vejce mají postarat o to, abyste neupekli takzvanou dusivku, ale těsto bylo hezky vláčné. Je jen potřeba počítat s tím, že díky banánu moučník získá lehce banánovou příchuť. Což mnohdy vůbec není špatné. Na jedno vejce počítejte 1/4 hrnku rozmačkaného banánu, což je asi půlka banánu.

Jablečné pyré

Stejně jako banány, i jablečné pyré dodává těstu vláčnost a vlhkost. Na jedno vejce počítejte 1/3 hrnku (asi 80 ml) neslazeného pyré. Pokud nechcete mít moučník moc hutný, použijte místo jednoho vejce 1/4 hrnku pyré smíchaného s půlkou lžičky kypřicího prášku do pečiva. Slazené pyré se dá samozřejmě použít také, ale pak snižte celkové množství cukru v receptu.

Na rozdíl od rozmačkaných banánů jablka tolik neovlivní výslednou chuť, hlavně pokud jablečné pyré použijete do čokoládových moučníků.

Jablečné pyré se dá dokonce použít v řadě sladkých receptů i jako náhrada oleje nebo másla.

Lněná nebo chia semínka

Věřte tomu nebo ne, ale i tyhle dvě superzdravé potraviny mohou skvěle nahradit vejce v receptech, kde vejce plní především úlohu pojiva. U lněných semínek je třeba počítat s tím, že lehce ovlivní výslednou chuť (dodají oříškový nádech), díky chia semínkům zase moučníky získají trochu tmavší barvu než obvykle. Na druhou stranu budou mnohem zdravější.

Jako náhradu za jedno vejce smíchejte jednu lžíci jemně mletých lněných nebo chia semínek (umelte je nejlépe v mlýnku na kávu nebo koření) a tři lžíce vody. Směs nechte stát 30 minut, až nabobtná, a pak ji přimíchejte do těsta. Pokud vejce v receptu plní i úlohu kypřidla, přimíchejte k semínkům ještě 1/4 lžičky prášku do pečiva.

Kypřicí prášek nebo soda

V receptech, kde vejce plní úlohu kypřidla (poznáte to podle toho, že se musí hodně našlehat), vám jako náhrada postačí prášek do pečiva (moučník bude světlý a nadýchaný) nebo jedlá soda (moučník bude mít zlatavou barvu) v kombinaci s olejem a vodou nebo s octem.

Místo 1 vejce použijte:

– 2 lžíce vody vyšlehané s 1 lžičkou rostlinného oleje a 2 lžičkami prášku do pečiva

– 1 lžíci octa vyšlehanou s 1 lžičkou jedlé sody

Rostlinný olej

Jedno vejce se dá nahradit i 60 ml rostlinného oleje (například slunečnicového). Tento způsob je ideální v případě, že potřebujete nahradit jen jedno vejce. Pokud by vám jich chybělo víc, zkuste raději jinou variantu, protože kdybyste přidali hodně oleje, byl by výsledek vašeho pečení zbytečně mastný a nemusel by se vůbec povést.

-ak-

Sdílejte článek
Štítky vejce pečení pyré

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.