Prima maminka

22. listopadu 2016 08:00

Anna Kopečková

7 škodlivých věcí, které rodiče dělají při výchově svých dětí

Rodiče se chovají k dětem, jak jsou zvyklí a jak si myslí, že je to správné. Všichni rodiče ani děti nejsou stejní, ale i tak může být dobré se zamyslet nad naším způsobem výchovy.

Znáte to. Díváte se na jiné matky a otce a často zjistíte, že takhle své děti vychovávat nechcete. A díky tomu nebudete dělat stejné chyby jako oni.

Přečtěte si zkušenosti několika rodičů. Zamyslete se, jestli náhodou taky neděláte některou z následujících chyb, aniž si to uvědomujete:

1. Svému dítěti se dost nevěnujete

„Kluci odvedle jsou přehnaně přátelští. Až tak moc, že nemají ostych před nikým cizím. Nedávno potkali paní, která se nám starala o kočky, když jsme byli na dovolené. A rovnou ji chtěli objímat. Zastavila je a vysvětlila jim, proč není správné se dotýkat cizích lidí. Ty děti nejsou zlé, zajímá je všechno, co děláte, snaží se zapříst rozhovor, kdykoli na vás narazí. Z toho, jak se chovají, je zjevné, jak málo pozornosti se jim doma dostává.“ (Jana)

2. Zamrzli jste v minulosti

„Chybou je uvíznout v minulosti, nepochopit, že vaše děti rostou. Možná je to instinkt, který nám velí uchovat si dobu, kdy byly děti celé naše. Ale ony rostou a mění se jejich schopnosti, naděje, obavy i osobnost. Pokud k nim rodiče pořád přistupují jako ke čtyřletým, vztahu to rozhodně neprospěje. Mohou se rodičům odcizit, pokud pro ně zůstanou stále malými dětmi. Takže si dobře zapamatujte: děti rostou, a pokud se přímo nemění, stávají se komplexnějšími osobnostmi. Nečekejte, že o nich budete vědět všechno, ale buďte si vědomi jejich věku.“ (Sylva)

Foto: Thinkstock

3. Nejste autorita

„Někteří rodiče neučí své děti je respektovat a poslouchat. A to může být nebezpečné. Znám dítě, které skoro vběhlo do silnice, ale okamžitě se zastavilo, když na něj matka zakřičela. Spousta lidí se bojí být pro své dítě autoritou. Pokud ho skutečně milujete, musíte být autorita. Ze spousty dětí vyrostou nevychovanci, kteří nejsou dost dospělí na to, aby šli na školu a máma jim u toho nemusela měnit plíny. (Jiří)

4. Nikdy se neomlouváte

„Prostě se nikdy neomluvíte, i když byste měli. Přitom se vaše autorita nesníží, když občas přiznáte, že jste něco přehnali. Někde uvnitř mám malou kuličku hořkosti za každou situaci, když jsem si zasloužila omluvu, ale nedostalo se mi jí. A myslím, že to tak má spousta lidí. (Petra)

5. Dobré chování si nezaslouží vaši pozornost

"Ignorujete jejich správné chování. Dítě v klidu sedí, čte si, uklidí nebo je zdvořilé. Všechno je v pořádku, tak proč se do toho vkládat? Je to stejná situace, jako když za vámi šéf chodí jen s věcmi, které je potřeba zlepšit, a nikdy nepochválí to, co děláte dobře.“ (David)

Foto: Thinkstock

6. Odměňujete talent, ne úsilí

„Existuje spousta průzkumů, které potvrzují, že když budete dítě chválit za jeho talent, začne se vyhýbat věcem, které by odhalily, že není tak chytré a talentované, místo aby bylo ochotné zkoušet nové věci, které ho rozvinou. Na dětech bychom měli ocenit, že se snaží, že se pustí do práce znovu, když se jim něco nepodaří, a ne, že něco udělaly hned na první pokus." (Kateřina)

7. Spoléháte na stud jako trest

„Když se dítě nechová na veřejnosti správně a rodiče prohlásí, že se na něj ten cizí pán nebo paní bude zlobit, vzdávají se tím vlastně svého rodičovského působení. Navíc tím mohou způsobit, že se děti budou zbytečně bát ostatních lidí. Zakládají u nich na problémy, jako jsou různé sociální úzkosti, které mohou vést až k osamělosti v pozdějším životě.“ (Denisa)

-az-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.