Prima maminka

27. října 2015 04:30

Anna Kopečková

8 jednoduchých tipů, jak mít „zelenější“ domácnost

8 jednoduchých tipů, jak mít „zelenější“ domácnost

Když chcete žít ekologicky, nemusí to být obtížné nebo finančně nákladné. Někdy stačí opravdu málo, abyste vytvořili domov, za který vám bude příroda vděčná.

Vegetariánské pondělky

Může se to zdát bez většího efektu, ale ve skutečnosti zařazení jednoho bezmasého jídla týdně do jídelníčku čtyřčlenné rodiny má na přírodu stejný pozitivní dopad, jako kdyby jezdila hybridním autem. Jde o omezení drastické uhlíkové stopy, kterou za sebou zanechává živočišná výroba.

Podívejte se na recepty na večeře bez masa.

Kávová sedlina jako hnojivo

Využijte lógr jako hnojivo na své pokojové i venkovní rostliny. Díky němu se obejdete zcela bez umělých hnojiv u rostlin, které mají rády kyselejší půdu, jako jsou azalky nebo rododendrony.

Myčka je luxus, který šetří

Kdykoliv je to možné, myjte nádobí v myčce. Mějte dostatek kusů nádobí, abyste nemuseli nic oplachovat v ruce. Již dávno bylo jasně spočítáno, že myčka spotřebuje až o polovinu méně vody a energie, než ruční mytí. Pokud máte novější myčku, měla by zvládnout i silně znečištěné nádobí bez předchozího oplachování. Určitě si to otestujte, jde o další úsporu vody.

Pěstujte stromy strategicky

Budete překvapeni, kolik peněz ušetříte každé léto za klimatizaci, pokud si vysadíte stromy na ty správné strany svého domu. Zastínění stěn, které vytvoří stromy okolo jižní a západní strany domu, způsobí značné ochlazení stavby a tím menší potřebu zapínat klimatizaci.

Vyměňte bežné žárovky za LED technologii

Klasické žárovky by se klidně mohly jmenovat topné koule – žárovka hřeje, a to nemálo. Z celkového objemu spotřebované energie přemění asi 92 procent na teplo, jen 8 procent je využito na svícení. LED žárovka naopak téměř žádné teplo nevyzařuje. Zde je asi úspora zcela jasná.

Pořiďte si pořádný vysavač

Pokud luxujete starým vysavačem, u kterého dobře víte, že jeho sací schopnost je špatná, trávíte vysáváním mnohem víc času, než je nutné, ve snaze udělat to pořádně. Jakmile však víte, že vysavač pracuje kvalitně, brzy si zvyknete, že nemusíte jeho hubicí přejíždět po podlaze zbytečně dlouho. Úspora energie je jasná, nehledě na to, že dobré vysavače bez sáčku (např. Dyson, Electrolux, Philips) disponují kvalitními filtry, které pomáhají k čistšímu ovzduší vašeho bytu.

Darujte oblečení, ochráníte ovzduší

Říkáte si, jak souvisí oblečení s ovzduším? Překvapivě velmi jasně. Každý kus oblečení, který místo na smetiště putuje do „druhé ruky“, znamená o jeden kus méně ve výrobě dalších oděvů. Tím je ovzduší ušetřeno dalších uhlíkových emisí.

Venkovní žaluzie ušetří teplo

Zejména exteriérové žaluzie sníží únik tepla v zimním období. Při využití stínící techniky může být úspora spotřeby energie opravdu značná (například u stínící techniky Isotra se udává úspora v rozmezí 20 - 25%).

Sdílejte článek
Štítky teplo vzduch žárovka Philips Electrolux ISOTRA

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.