Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Adventní Salzburg: Vydejte se za Ježíškem, čerty i pečeným pivem!

Kdo chce během adventu zažít něco nevídaného, měl by navštívit rakouský Salzburg. Tamější Christkindlmarkt neboli Ježíškův trh patří mezi vůbec nejkrásnější na světě. Unikátní zážitky navíc umocní pochody děsivých čertů zvaných Krampusové, ze kterých běhá mráz po zádech.
Vydáno: 07.12.2017
Trh u zámku Hellbrunn
Autor: archiv autora Trh u zámku Hellbrunn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pivo, co se peče?

Jen v málokterém městě je předvánoční atmosféra tak silná a především různorodá, jako právě v metropoli Solnohradska. Adventní trhy tady mají tradici už od pozdního 15. století, kdy se začal pravidelně konat tak zvaný Tandlmarkt na náměstí před Salzburským dómem. Postupem staletí jich přibývalo, dnes prakticky v každém dvoře v centru města i jeho okolí najdete větší nebo menší adventní trh – každý jinak vyzdobený a nabízející rozdílný sortiment. Své vlastní organizují i některé pivovary, jichž je ve městě a okolí deset. V tom, který se otvírá na dvoře pivovaru Stiegel, si můžete dát proslulé „pečené“ pivo. Je teplé, nasládlé a chutná výtečně.

Na trhu pivovaru Stiegl můžete ochutnat pečené pivo Foto: Na trhu pivovaru Stiegl můžete ochutnat pečené pivo                                          Foto: archiv autora

Do centra na Mozartovy koule

Umělá hvězdná obloha vytvořená ze stovek světel a obrovský vánoční strom září na Ježíškově trhu v centru už od 23. listopadu (do 26. prosince), takže Salzburčané mají letos na rozdíl od nás advent o týden delší. V desítkách stánků najdete jen to nejlepší stylové a tradiční vánoční zboží – od řemeslných výrobků až po lahůdky od solnohradských sedláků. Mezi Rezidenčním a Chrámovým náměstím lze ve stylové kavárně koupit světově známou lahůdku – Mozartovy koule. Jedině tady ale seženete skutečné, ručně vyráběné originály. Poznají se podle toho, že jsou dražší a zabalené do stříbrno–modrého staniolu. Novinkou je v centru i jedinečná sbírka vánočních ozdob z celé Evropy.

Obří kalendář

Trochu jinou, možná ještě romantičtější atmosféru má další proslulý adventní trh u zámku Hellbrunn. Je proslulý tím, že na stromech na nádvoří je rozvěšeno přes deset tisíc červených vánočních koulí a hlavně – visí tu největší adventní kalendář v Evropě. Zámek má na průčelí čtyřiadvacet oken a každý den se jedno z nich, krásně vyzdobené, otevře. Raritou jsou i malé dřevěné hrací domečky pro děti a také překrásně nasvícené vodní hrátky v zámeckém parku.

Trh v Hellbrunnu Foto: Trh v Hellbrunnu                                                                                             Foto: profimedia.cz

S čerty tu nejsou žerty

Vyhlášený je i takzvaný pochod Krampusů, alpských čertů. Letos už je nestihnete, protože chodí po ulicích města většinou v předvečer svatého Mikuláše, ale můžete celý rok sbírat odvahu a jet se na ně podívat příští Vánoce. S našimi dobráckými čerty doprovázejícími Mikuláše nemají tyto děs budící příšery moc společného. Jsou to chlupaté bytosti s hrůzostrašnými hlavami a satanskými tvářemi, řvou a tvrdě šlehají každého, kdo se jim dostane pod ruku. Vzhledem k tomu, že rozkurážení mladíci se dřív pod anonymními maskami skrývali, byli skutečně příliš agresivní a modřiny byly na denním pořádku, byla před lety přijata přísnější bezpečnostní opatření. Čerti nesmějí před pochodem pít alkohol a na jejich řádění dohlíží policie a pořádková služba. Ale ani tak nejste v bezpečí a děti na tuhle podívanou raději vůbec neberte.

Krampusové Foto: Krampusové                                                                                                Foto: profimedia.cz

Návštěva Ježíška

Tomu, kdo neodolá vábení a vydá se sem, doporučujeme pořídit si Salzburg Karte. Na den stojí 24 euro a lze s ní jezdit MHD zdarma. Díky ní budete mít i výrazně nižší cenu za vstup do památek, muzeí či lanovku na pevnost Hohensalzburg. V infocentru mívají program trhů i v češtině – je dobré ho mít, abyste měli přehled kdy a kde začínají doprovodné akce, například sborové zpěvy (úterý od 18.20 hod.), koncerty tradičních trubačů (ve čtvrtek a v sobotu od 18.30 hod.), návštěva Ježíška a andělů (každou sobotu od 15.30 hod.).

Trhy jsou letos otevřené od 23. listopadu do 26. prosince od 10 do 21.15 hodin. Takže pokud si s dětmi chcete udělat hezký výlet, neváhejte...

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:

Advent je tu: 5 nejkrásnějších vánočních trhů, které stojí za to vidět

Praha

adventní trhy praha

Žádným jiným městem snad ani nelze začít. Pražské vánoční trhy jsou vyhlášené po celém světě, a pokud na vás Vánoce nedolehnou v centru Prahy, tak už asi nikde. Na Václavském, Staroměstském, Tylově a také na náměstí Republiky a Míru se otevřou v sobotu 26. listopadu vánoční trhy, které budou návštěvníky lákat až do 1. ledna.

 

Při návštěvě Prahy určitě nevynechejte procházku adventní vesničkou s typickými červenými střechami, s dětmi zavítejte do Staroměstské dětské dílničky a nezapomeňte ochutnat tradiční svařák, který si můžete koupit ve speciálním hrníčku, který si potom jako vzpomínku odnesete domů.

Víte, že advent je dobou půstu a zákazu tance a zpěvu?

Víte, že advent je dobou půstu a zákazu tance a zpěvu?


Článek je zařazen v: Vánoce, Ježíšek, čert, adventní trhy, Salzburk, Salzburg, Hellbrunn, pečené pivo
Reklama