Prima maminka

7. prosince 2017 10:00

Anna Kopečková

Adventní Salzburg: Vydejte se za Ježíškem, čerty i pečeným pivem!

Kdo chce během adventu zažít něco nevídaného, měl by navštívit rakouský Salzburg. Tamější Christkindlmarkt neboli Ježíškův trh patří mezi vůbec nejkrásnější na světě. Unikátní zážitky navíc umocní pochody děsivých čertů zvaných Krampusové, ze kterých běhá mráz po zádech.

Pivo, co se peče?

Jen v málokterém městě je předvánoční atmosféra tak silná a především různorodá, jako právě v metropoli Solnohradska. Adventní trhy tady mají tradici už od pozdního 15. století, kdy se začal pravidelně konat tak zvaný Tandlmarkt na náměstí před Salzburským dómem. Postupem staletí jich přibývalo, dnes prakticky v každém dvoře v centru města i jeho okolí najdete větší nebo menší adventní trh – každý jinak vyzdobený a nabízející rozdílný sortiment. Své vlastní organizují i některé pivovary, jichž je ve městě a okolí deset. V tom, který se otvírá na dvoře pivovaru Stiegel, si můžete dát proslulé „pečené“ pivo. Je teplé, nasládlé a chutná výtečně.

Na trhu pivovaru Stiegl můžete ochutnat pečené pivo Foto: archiv autora

Do centra na Mozartovy koule

Umělá hvězdná obloha vytvořená ze stovek světel a obrovský vánoční strom září na Ježíškově trhu v centru už od 23. listopadu (do 26. prosince), takže Salzburčané mají letos na rozdíl od nás advent o týden delší. V desítkách stánků najdete jen to nejlepší stylové a tradiční vánoční zboží – od řemeslných výrobků až po lahůdky od solnohradských sedláků. Mezi Rezidenčním a Chrámovým náměstím lze ve stylové kavárně koupit světově známou lahůdku – Mozartovy koule. Jedině tady ale seženete skutečné, ručně vyráběné originály. Poznají se podle toho, že jsou dražší a zabalené do stříbrno–modrého staniolu. Novinkou je v centru i jedinečná sbírka vánočních ozdob z celé Evropy.

Obří kalendář

Trochu jinou, možná ještě romantičtější atmosféru má další proslulý adventní trh u zámku Hellbrunn. Je proslulý tím, že na stromech na nádvoří je rozvěšeno přes deset tisíc červených vánočních koulí a hlavně – visí tu největší adventní kalendář v Evropě. Zámek má na průčelí čtyřiadvacet oken a každý den se jedno z nich, krásně vyzdobené, otevře. Raritou jsou i malé dřevěné hrací domečky pro děti a také překrásně nasvícené vodní hrátky v zámeckém parku.

Trh v Hellbrunnu Foto: profimedia.cz

S čerty tu nejsou žerty

Vyhlášený je i takzvaný pochod Krampusů, alpských čertů. Letos už je nestihnete, protože chodí po ulicích města většinou v předvečer svatého Mikuláše, ale můžete celý rok sbírat odvahu a jet se na ně podívat příští Vánoce. S našimi dobráckými čerty doprovázejícími Mikuláše nemají tyto děs budící příšery moc společného. Jsou to chlupaté bytosti s hrůzostrašnými hlavami a satanskými tvářemi, řvou a tvrdě šlehají každého, kdo se jim dostane pod ruku. Vzhledem k tomu, že rozkurážení mladíci se dřív pod anonymními maskami skrývali, byli skutečně příliš agresivní a modřiny byly na denním pořádku, byla před lety přijata přísnější bezpečnostní opatření. Čerti nesmějí před pochodem pít alkohol a na jejich řádění dohlíží policie a pořádková služba. Ale ani tak nejste v bezpečí a děti na tuhle podívanou raději vůbec neberte.

Krampusové Foto: profimedia.cz

Návštěva Ježíška

Tomu, kdo neodolá vábení a vydá se sem, doporučujeme pořídit si Salzburg Karte. Na den stojí 24 euro a lze s ní jezdit MHD zdarma. Díky ní budete mít i výrazně nižší cenu za vstup do památek, muzeí či lanovku na pevnost Hohensalzburg. V infocentru mívají program trhů i v češtině – je dobré ho mít, abyste měli přehled kdy a kde začínají doprovodné akce, například sborové zpěvy (úterý od 18.20 hod.), koncerty tradičních trubačů (ve čtvrtek a v sobotu od 18.30 hod.), návštěva Ježíška a andělů (každou sobotu od 15.30 hod.).

Trhy jsou letos otevřené od 23. listopadu do 26. prosince od 10 do 21.15 hodin. Takže pokud si s dětmi chcete udělat hezký výlet, neváhejte...

Jan Janula

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.