Prima maminka

5. prosince 2017 06:00

Martina Čerňanská

Víte, že advent je dobou půstu a zákazu tance a zpěvu?

Nejhezčí období v roce je už zase tady! Čas tiše se snášejících sněhových vloček a ozdobených vánočních stromečků, které září na náměstích i v oknech domů, všichni milujeme. Ne každý však ví, že naši předkové vnímali tento předvánoční čas jako nejvhodnější pro tiché rozjímání a půst.

Nazývá se advent z latinského adventus, což znamená příchod, v tomto případě příchod spasitele na svět. Začíná čtvrtou nedělí před Štědrým dnem, vždy se jedná o neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Předvánoční čas ovšem naši předkové nevnímali jako zábavu a čas setkávání se. Nepořádaly se žádné taneční zábavy, žádné lidové veselice. Ale nutno podotknout, že byli i tací, kteří zákaz zpěvu a tance nedodržovali.

Adventní věnec

Advent měl za úkol věřící povzbuzovat v nelehkém životě a vést je k mírnosti a pokoře. Je časem zklidnění a odpočinku. Zatímco od jara do podzimu byli naši předkové nuceni vykonávat náročné zemědělské práce na poli, předvánoční čas jim umožnil zvolnit tempo a v teple u kamen si povídat a přitom šít, příst, tkát či drát peří. Tradičním adventním symbolem je adventní věnec, u nás zpravidla se čtyřmi svíčkami, třemi temně fialovými a čtvrtou růžovou, symbolizující radost. Každá z nedělí má své lidové označení: železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Inspirujte se adventními věnci:

Strašidelné Lucky

Adventní zvyky jsou spjaté hlavně se jmény tří světců: svaté Barbory, svatého Mikuláše a svaté Lucie. Ke svátku svaté Barbory se váže zvyk, kdy se utrhne třešňová větvička a dá do vázy. Jakmile o Štědrý den rozkvete, je to dobré znamení: v domě bude brzy svatba. Svatý Mikuláš býval dobrým a štědrým biskupem, žil ve 4. století našeho letopočtu, přičinil se o nejeden zázrak. Na jeho počest dodnes děti dostávají v předvečer jeho svátku dárečky a sladkosti. Velmi významný a také strašidelný býval svátek svaté Lucie. Temný svátek, kdy ožívaly zlé síly. Večer před ním chodívaly po vesnicích Lucky, děsivé, bíle oblečené ženy. Děti se jich bály, protože Lucky vyhrožovaly, že kdo se nepostí, tomu rozpářou nožem břicho.

Líbejte se pod jmelím

V době adventu si lidé odedávna zdobili příbytky jmelím, údajně to dělali už Keltové, podle nichž větvička jmelí přináší do domu plodnost. Políbení pod jmelím má zajistit vzájemnou lásku až do příštích Vánoc. V některých zemích s keltskou tradicí se vedle jmelí používá také cesmína a břečťan, jejichž úkolem je uchránit domov před nájezdy čarodějnic a zlých duchů, kterými se to v adventní době všude jen hemží. Cukroví se rovněž peklo odnepaměti, v pohanských dobách spíše na počest zimního slunovratu. Vánoční perníčky připravovali naši předkové prokazatelně už v jedenáctém století. Do vánočky se dříve zapékala mince, která předpovídala svému nálezci zdraví a bohatství po celý příští rok. Popraskaná a nepovedená vánočka znamenala neštěstí.

Víte, proč je dobré se během adventu políbit pod jmelím?, Foto: istock.com

autor: Eva Michorová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.