Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

Ke svátku svaté Lucie, který si připomínáme 13. prosince, se váže opravdu hrůzostrašná pověst, kterou snad ani nelze vyprávět dětem.
Vydáno: 13.12.2017
Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?
Autor: istock.com Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Lucie byla dcerou bohatých rodičů, žila na přelomu druhého a třetího století našeho letopočtu v sicilských Syrakusách. Byla velmi krásná a velmi ctnostná, rozhodla se žít životem panny, všechny nápadníky odmítla a majetek rozdala chudým. Zklamaný zamilovaný mladík ji udal, že je křesťanka, a dívka byla tudíž odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráž, která ji tam měla odvést, s ní však nedokázala pohnout, ctnostná panna byla najednou jako z kamene. Nakonec ji sťali mečem, a tak Lucie zemřela mučednickou smrtí. Je patronkou švadlen, sklenářů a kočích. Pomáhá při krčních chorobách. Na obrazech ji poznáte podle meče a svítilny. Také bývá zobrazována s miskou, na které jsou oči, protože se podle legendy sama připravila o zrak, aby odradila ctitele.

Hororový svátek

Všichni známe pranostiku: svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Ač notoricky známá, paradoxní je, že vlastně už dávno neplatí. Platívala za juliánského kalendáře, kdy zimní slunovrat připadal právě na 13. prosince. Od šestnáctého století, kdy platí přesnější kalendář gregoriánský, se nám slunovrat „přestěhoval“ trošku jinam, ale půvabná pranostika se zachovala. Vzhledem k legendě o svaté Lucii je celkem pochopitelné, že se k tomuto dni váže celá spousta lidových zvyků, některé s hororovým nádechem. Zapomeňte na nedávný idylický svátek dobromyslného svatého Mikuláše. Svátek svaté Lucie je nepopsatelně strašidelnější.

Ženy v bílém

Už to dávno není pravda, ale kdysi chodívaly v tento adventní den po vesnicích Lucky. Byly to mohutné ženy, oblečené do bílého plátna. Na obličej si nasadily masku s čapím zobákem anebo si tvář navlhčily a posypaly mouku. Vypadaly opravdu hrozivě. Děti se jich bály, protože Lucky byly zlé. Pobíhaly kolem chalup s nožem a vyhrožovaly, že dětem, které se o adventu nepostí, rozpárají břicha a naplní je kroupami. Byly však kupodivu i relativně hodnější Lucky, které dávaly vzorným dětem dárečky, těm zlobivým „jen“ hrozily metlou.

Pracovat zakázáno

Lucie je považována za symbol panenství a čistoty, čímž také chrání stavení před čarodějnicemi. Tento svátek patřil především ženám a přikazoval jim odpočívat. Bylo zakázáno prát, příst i drát peří, ženy někdy vynášely kolovrátky na půdu, aby tím daly najevo, že svátek skutečně slaví. Což kontrolovaly opět Lucky. A můžete vzít jed na to, že se chovaly nekompromisně. Dívku, kterou přistihly při draní peří, potrestaly tak, že pírka rozfoukaly po celé světnici. A pokud některá předla, potrhaly jí nitě.

Mohlo by vás také zajímat:

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Oslavte svatou Lucii: Upečte si Luciiny kočičky

Advent je tady v celé své kráse

Advent je tady v celé své kráse: Tipy, jak si ho užít co nejlépe

8 vánočních dekorací aneb Co si taky můžete vyrobit

Spousta hezkých dekorací se dá koupit v obchodech, ale hodně si jich můžete vyrobit doma. Máme pro vás pár jednoduchých, a přitom efektních nápadů.

Paletový stromeček

Stromeček z palety? Proč ne!

Dřevěné palety se hodí na spoustu věcí. Třeba když nechcete mít doma ani živý ani umělý stromeček, ale něco naprosto originálního. Tak vezměte paletu (stačí sehnat nějakou starší, nemusí být nová) a natřete ji řidší bílou barvou nebo nastříkejte sprejem. Pokud chcete, aby stromeček vypadal věrohodně, sežeňte si ještě hezké kratší polínko, nejlépe z borovice, na vrchu do něj udělejte zářez, zasuňte do něj paletu a přitlučte ji ještě hřebíky, aby držela. A teď můžete vytvořit stromeček. Připevněte na paletu svítící řetěz – odshora směrem dolů cik cak. Stačí vám na to hřebíčky, které zatlučete do palety a ohnete pomocí kladívka kolem řetězu (pozor, abyste neporušili drát uvnitř řetězu). Pak na řetěz zavěste pomocí háčků různé ozdoby – stejně jako na vánoční stromeček. Nahoru umístěte hvězdu. A pak už stačí stromeček jen rozsvítit.

Autor: EM 

Článek je zařazen v: pranostika, svatá Lucie
Reklama