zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?
Autor: istock.com Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?
Eva Michorová , Vydáno: 12.12.2020
Ke svátku svaté Lucie, který si připomínáme 13. prosince, se váže opravdu hrůzostrašná pověst, kterou snad ani nelze vyprávět dětem.

reklama

Lucie byla dcerou bohatých rodičů, žila na přelomu druhého a třetího století našeho letopočtu v sicilských Syrakusách. Byla velmi krásná a velmi ctnostná, rozhodla se žít životem panny, všechny nápadníky odmítla a majetek rozdala chudým. Zklamaný zamilovaný mladík ji udal, že je křesťanka, a dívka byla tudíž odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráž, která ji tam měla odvést, s ní však nedokázala pohnout, ctnostná panna byla najednou jako z kamene. Nakonec ji sťali mečem, a tak Lucie zemřela mučednickou smrtí. Je patronkou švadlen, sklenářů a kočích. Pomáhá při krčních chorobách. Na obrazech ji poznáte podle meče a svítilny. Také bývá zobrazována s miskou, na které jsou oči, protože se podle legendy sama připravila o zrak, aby odradila ctitele.

Hororový svátek svaté Lucie

Všichni známe pranostiku: svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Ač je notoricky známá, paradoxní je, že vlastně už dávno neplatí. Platívala za juliánského kalendáře, kdy zimní slunovrat připadal právě na 13. prosince. Od šestnáctého století, kdy platí přesnější kalendář gregoriánský, se nám slunovrat „přestěhoval“ trošku jinam, ale půvabná pranostika se zachovala. Vzhledem k legendě o svaté Lucii je celkem pochopitelné, že se k tomuto dni váže celá spousta lidových zvyků, některé s hororovým nádechem. Zapomeňte na nedávný idylický svátek dobromyslného svatého Mikuláše. Dokonce ani svatá Barbora nebudí hrůzu, ačkoli její příběh je taky tragický. Svátek svaté Lucie je nepopsatelně strašidelnější.

Ženy v bílém

Už to dávno není pravda, ale kdysi chodívaly v tento adventní den po vesnicích Lucky. Byly to mohutné ženy, oblečené do bílého plátna. Na obličej si nasadily masku s čapím zobákem anebo si tvář navlhčily a posypaly moukou. Vypadaly opravdu hrozivě. Děti se jich bály, protože Lucky byly zlé. Pobíhaly kolem chalup s nožem a vyhrožovaly, že dětem, které se o adventu nepostí, rozpárají břicha a naplní je kroupami. Byly však kupodivu i relativně hodnější Lucky, které dávaly vzorným dětem dárečky, těm zlobivým „jen“ hrozily metlou.

Pracovat zakázáno

Lucie je považována za symbol panenství a čistoty, čímž také chrání stavení před čarodějnicemi. Tento svátek patřil především ženám a přikazoval jim odpočívat. Bylo zakázáno prát, příst i drát peří, ženy někdy vynášely kolovrátky na půdu, aby tím daly najevo, že svátek skutečně slaví. Což kontrolovaly opět Lucky. A můžete vzít jed na to, že se chovaly nekompromisně. Dívku, kterou přistihly při draní peří, potrestaly tak, že pírka rozfoukaly po celé světnici. A pokud některá předla, potrhaly jí nitě.

 

reklama

Související témata: svatá Lucie , svátek Lucie , Lucie legenda , zimní slunovrat , pranostiky

reklama

Přečtěte si také

reklama