zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mikuláš, anděl a čert: Víte, kde se vzali?

Mnozí dnešní Mikulášové vypadají opravdu honosně
Autor: kudyznudy.cz Mnozí dnešní Mikulášové vypadají opravdu honosně
anna kopečková , Vydáno: 05.12.2019
Pravidelně zdobí naše ulice v podvečer 5. prosince. Řeč je o Mikuláši, který spolu s čertem a andělem navštěvuje domácnosti, aby štědře podaroval naše nejmenší a hrůzu nahánějící zástupce pekla navíc neposedy srovnal do latě. Odkud se tato tradice vzala?

reklama

Mikuláš byl dobrák

Svatý Mikuláš působil ve městě Myra (dnes Demre na území dnešního Turecka) a byl synonymem dobra. Byl to bohatý biskup, který si ovšem své bohatství nenechával jen pro sebe a pro svoji srdečnost a dobrotu bojoval za lepší budoucnost všech, které tížila chudoba, nespravedlnost a zlo. S jeho dobrotou naplněnými skutky se však váže i nespočet pověr, báchorek a lidových povídaček. Jedna z nich vypráví o tom, že Mikuláš zachránil život třech dívek před prostitucí, ke které byly nuceny vlastním otcem, a to vhozením zlata do komínu jejich domu.

A proč čert s andělem?

Mikulášské procesí si dnes nedokážeme představit bez anděla a čerta. Proč je tomu tak? Nasnadě je hned několik verzí, ale otázkou je, která bude ta správná. Někdo tvrdí, že Mikuláše na svých cestách doprovázel černošský přítel (dnešní podoba čerta). Ostatní se shodují v tom, že dobrotu Mikuláše musela vykompenzovat obava z potrestání nekalých činů, a tak ke své pouti biskup povolal posla z říše pekel. Bez rovnováhy by to ale nešlo, na scénu proto přichází anděl, který se na zem spustil na zlaté niti.

Jak to chodí jinde

Mikulášské radovánky si neužíváme jen u nás. Velkou tradici mají třeba v Nizozemí, kde se slaví vlastně již od listopadu, kdy Mikuláš druhou listopadovou sobotu slavnostně přijíždí na své lodi ze Španělska, kde přebývá přes léto. Dárky naděluje večer 5. prosince a svou štědrostí se vyrovnají těm od Ježíška. V Polsku chodí Mikolaj, který navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim "schovává" pod polštář, případně do velké ponožky. V Rakousku se po Mikulášově boku objevuje i jeho strašidelnější obdoba zvaná Krampus (toho znají i v Bavorsku, Chorvatsku nebo Maďarsku), doprovází ho také anděl a někde nechybí takzvaný guatseltrager, tedy nosič sladkostí. Mnohé děti v Rakousku jsou také zvyklé stavět před dveře vysoké boty, aby je Mikuláš do rána naplnil sladkostmi a jinými dobrotami.

S čerty nejsou žerty! Pozor, aby z nich vaše dítě nezačalo koktat

S čerty nejsou žerty! Pozor, aby z nich vaše dítě nezačalo koktat

 

Udělejte dětem skvělý mikulášský den

V případě, že jste se doma rozhodli nepřipravit děti o zážitky, pozvěte Mikuláše i k vám domů. Klidně se domluvte s partou přátel převlečenou za mikulášskou trojici, ať zazvoní i u vašich dveří. Předem je upozorněte na fakt, že žádné čertoviny nebudou na místě. Nejde vám přece o to, abyste děti vystresovali, ale nechcete je ochudit o tuto tradici žádající si říkanku a následné obdarování.

Tip: Máte obavu, aby k vám Mikuláš nepřišel v podroušeném stavu? Není od věci zkontrolovat ho telefonátem buď napřímo, nebo zavolejte známým, od nichž se Mikuláš přesouvá k vám.

A jestli doma návštěvu Mikuláše nechcete nebo jste ho nestihli pozvat, nevadí. Jděte se s dětmi podívat ven, kde určitě nějakého Mikuláše s jeho družinou potkáte. A mezitím připravte dětem za okno balíček se sladkostmi, a pokud zlobily, nezapomeňte na bramboru, uhlí nebo čertův dopis. Na papír, jehož boční strany můžete opálit, aby vypadal opradu věrohodně, napište černým uhlem nebo tužkou na oči úsměvné čertovské varování. Naopak vzkaz, který napíšete na sněhobílý papír, na nějž můžete třeba ještě nalepit pár peříček nebo papírových vloček, bude představovat zprávu z nebes. Přípravy sice budou o kapku náročnější, ale určitě budou stát za to.

A nezapomeňte, že dárky na Mikuláše nemusí dostat jen děti. Obdarovat můžete i dospělé. „U nás v rodině podaruji na Mikuláše nejen děti, ale i babičku s dědou, kterým za hlídání našich ratolestí naložím lahvinku červeného," říká maminka Marta, 33 let.

len

reklama

Související témata: Mikuláš , mikulášská nadílka , vánoční tradice , kdo byl svatý Mikuláš , vánoční čerti

reklama

Přečtěte si také

reklama