Prima maminka

5. prosince 2016 10:00

Anna Kopečková

S čerty nejsou žerty! Pozor, aby z nich vaše dítě nezačalo koktat

5. prosinec a s ním příchod Mikuláše, anděla a jednoho nebo více čertů. Někdo se na tento den těší, jiný by ho naopak nejraději vyřadil z kalendáře. Rodiče, ruku na srdce, kolikrát jste své dítě strašili příchodem čerta?

„Ještě se párkrát vyspíš a je tady čert s Mikulášem. A jestli jsi zlobil, tak si tě odnese do pekla!" Blíží se ten den a vám se honí hlavou, že je to skvělý moment, jak to své dítko donutit k poslušnosti? A sotva čerti zmizí z dohledu, už se hlásí o slovo Ježíšek a s ním spojená varovná věta: Nevím, nevím, jestli ti něco přinese...

Zastánci strašení a sadisti

Děti strašíme, místo abychom jim zajistili báječný prožitek. Příznivci strašení jsou dvojího druhu. První jsou zastánci strašení. Ti chtějí dítě přinutit, aby něco dělalo jinak nebo nedělalo. Nejde jim o samotnou návštěvu čerta, ale spíše o dobu před čertem a po čertech. Obvyklá je věta: „Tohle viděl čert." Čert je pro rodiče skvělým nástrojem, jak s dítětem manipulovat.

Druhá skupina rodičů jsou takzvaní sadisti. Mají radost z toho, jak se děti bojí. Ty se křečovitě drží rodičů kolem krku a po návštěvě čerta se začnou třeba pomočovat nebo zadrhávat v řeči. Nevěříte? U dětí, které k tomu mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat.

Čertem ke koktavosti

Koktavost (též zejména odborně balbutismus, balbuties) je postižení, které zabraňuje pacientovi v plynulé řeči. Nejčastějším projevem je opakování první slabiky slova, méně často pak slova celého. Tento jev je často taktéž doprovázen nejrůznějšími pohyby, jako například pohyby hlavou, křečovitým sevřením obličeje a podobně. Řeč je v některých případech proložena neúmyslnými pauzami, kdy koktavý člověk není schopen vydat žádný zvuk (tzv. řečové bloky). Vyskytuje se asi u 1 % populace (v Čechách je však uváděno postižení až 4 % populace). Není známa příčina koktavosti, ale jako jedna z příčin je považován šok či vystrašení.

Co se taky stalo

Setkání s čertem může být pro děti stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku. „Dříve jsem také s tímto problémem bojovala a znám několik jedinců, u kterých byl spouštěčem koktavosti právě příchod čerta," říká Jana Vlasáková, která měla problémy s koktavostí už od dětství. „Seznámila jsem se s nimi v září minulého roku v Třinci na kurzu takzvané Nové mluvy. Je to prozatím u nás jediná osvědčená metoda, jak nad koktavostí vyhrát a zbavit se jí už navždy," vysvětluje Jana. Díky této metodě se život lidí trpících koktavostí může obrátit o 180 stupňů. „Nebojíme se telefonovat, oslovit cizího člověka, koupit si lístek... Pro někoho možná naprosto obyčejné přirozené věci, ale pro nás to dříve byly velmi trapné a stresující okamžiky, kdy jsme zčervenali, byli středem pozornosti a buď ze sebe nevydali ani hlásku nebo několikrát slovo či slabiku zopakovali. Mladá, temperamentní slečna, která se mnou procházela terapií, obrečela, když si poprvé koupila jízdenku v autobuse. Dříve chodila s papírkem, kde měla napsáno, kam chce jet, aby nemusela mluvit. Další je šťastný, že si konečně našel dívku. Bál se jakoukoli oslovit, že ji svým mluveným projevem ihned odradí. Teď mluví plynule a je šťastný. A já? Již mám nadosah vystudovat pedagogickou školu, na kterou jsem se stěží dostala kvůli mé poruše řeči a mohu si splnit svůj sen – stát se paní učitelkou," vypráví Jana Vlasáková.

Čert není monstrum

Rodiče si často neuvědomují, jak jediný okamžik může změnit jejím dětem celý život. Lepší a trvalejší způsob je pomoci dítěti, aby nám bylo partnerem a vůbec nepotřebovalo být zastrašeno. Letošní čert a Mikuláš může odstartovat novou éru. Jak to udělat? Nestrašte je, těšte se na ně. Mluvte o čertech a jejich návštěvě, mluvte s dětmi, čeho se bojí na čertech. Najednou se stane, že čert pro děti nebude tajemné monstrum, ale kouzelná bytost. Řekněte dětem: „Nevím o nikom, koho by čert kdy do pekla odnesl. Jiní rodiče to dělají, protože chtějí, aby byly jejich děti hodné, to já dělat nechci, protože my se spolu domluvíme, viď?" Říkejte pravdu, když se vás dítě zeptá, zda věříte na čerty. Klidně odpovězte: Ne, a ty? Ono se možná bude ptát starších kamarádů a ti mu řeknou něco jiného. Nemusíte říkat pravdu, jak to je. Jen to, co si myslíte: „Myslím si, že čert neexistuje."

Nejlepší je prožít Mikuláše bez stresu a s dárky, jako je ovoce a malá sladkost. Ideální je vyvolat pozitivní vjemy, ne strach. Buďte v té situaci parťáci svých dětí, buďte jim oporou. Když se budou bát, obejměte je a chraňte. Uvidíte, že zážitky s čertem a Mikulášem budou mnohem lepší a hlavně bez trvalých následků!

-hm-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.