Mikuláš u nás i ve světě: V Holandsku děti vyhlíží loď, v Rakousku potřebují velké boty
Pravidelně zdobí naše ulice v podvečer 5. prosince. Řeč je o Mikuláši, který spolu s čertem a andělem navštěvuje domácnosti, aby štědře podaroval naše nejmenší a hrůzu nahánějící zástupce pekla navíc neposedy srovnal do latě. Odkud se tato tradice vzala?
Mikuláš byl dobrák
Svatý Mikuláš působil ve městě Myra (dnes Demre na území dnešního Turecka) a byl synonymem dobra. Byl to bohatý biskup, který si ovšem své bohatství nenechával jen pro sebe a pro svoji srdečnost a dobrotu bojoval za lepší budoucnost všech, které tížila chudoba, nespravedlnost a zlo. S jeho dobrotou naplněnými skutky se však váže i nespočet pověr, báchorek a lidových povídaček. Jedna z nich vypráví o tom, že Mikuláš zachránil život třech dívek před prostitucí, ke které byly nuceny vlastním otcem, a to vhozením zlata do komínu jejich domu.
A proč čert s andělem?
Mikulášské procesí si dnes nedokážeme představit bez anděla a čerta. Proč je tomu tak? Nasnadě je hned několik verzí, ale otázkou je, která bude ta správná. Někdo tvrdí, že Mikuláše na svých cestách doprovázel černošský přítel (dnešní podoba čerta). Ostatní se shodují v tom, že dobrotu Mikuláše musela vykompenzovat obava z potrestání nekalých činů, a tak ke své pouti biskup povolal posla z říše pekel. Bez rovnováhy by to ale nešlo, na scénu proto přichází anděl, který se na zem spustil na zlaté niti.
V dobách dávno minulých...
Ve středověku se pořádaly velkolepé průvody, které pořádali kantoři a jejich žáci a představovali biskupa a jeho družinu. Později se masky obměnily, na scéně se oblevuje Mikuláš, čert, anděl, ale také nejrůznější masky zvířat. Takový průvod si v ničem nezadal s průvodem masopustním. Lidé si mohli prohlédnout nejen veselé a strašidelné masky, ale také útržky z divadelních her. O zábavu rozhodně nebyla nouze.
Jak to chodí jinde
Mikulášské radovánky si neužíváme jen u nás. Velkou tradici mají třeba v Nizozemí, kde se slaví vlastně již od listopadu, kdy Mikuláš druhou listopadovou sobotu slavnostně přijíždí na své lodi ze Španělska, kde přebývá přes léto. Dárky naděluje večer 5. prosince a svou štědrostí se vyrovnají těm od Ježíška.
V Polsku chodí Mikolaj, který navštěvuje děti v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim "schovává" pod polštář, případně do velké ponožky.
V Rakousku se po Mikulášově boku objevuje i jeho strašidelnější obdoba zvaná Krampus (toho znají i v Bavorsku, Chorvatsku nebo Maďarsku), doprovází ho také anděl a někde nechybí takzvaný guatseltrager, tedy nosič sladkostí. Mnohé děti v Rakousku jsou také zvyklé stavět před dveře vysoké boty, aby je Mikuláš do rána naplnil sladkostmi a jinými dobrotami.
Kouzlo proti strachu a nočním můrám
Pokud je vaše dítko z čertovského reje pořádně vyděšené, trápí ho zlé sny nebo noční můry, pak mu dejte na noční stolek kámen Avanturín. Používá se pro uklidnění a navození harmonie. Poradí si s hněvem i nervozitou a je to ideální kámen pro klidný spánek. Dříve si lidé proti nočním můrám obmotávali postel červenou a bílou nití.
Jaký bude prosinec podle tarotových karet, si poslechněte ve videu:
Zdroj: České Vánoce - Petr Herynek (Grada 2008), wikipedia.org