zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Svatá Barbora a její tradice: Co věští větvičky ve váze a kdo byly Barborky?

Svatá Barbora a její tradice: Co věští větvičky ve váze a kdo byly Barborky?
Autor: iStock Svatá Barbora a její tradice: Co věští větvičky ve váze a kdo byly Barborky?
Anna Kopečková , Vydáno: 03.12.2021
4. prosinec, kdy mají svátek všechny Barbory a Barborky, máme spojený s řezáním třešňových větviček, které si pak dáváme do vázy. Svátek jedné z křesťanských mučednic byl pro naše předky spojený s dívčí nevinností, věštbami, strašením a nadělováním.

reklama

Kdo byla svatá Barbora? 

Barbora žila na přelomu 3. a 4. století v Nikomédii, byla dcerou velmi bohatého kupce Dioskura, zapřisáhlého odpůrce křesťanů. Barbora se však zaslíbila Kristu, byla tajně pokřtěna a odmítla se provdat za ženicha, kterého jí otec vybral. Když zjistil, že z jeho dcery je křesťanka a odmítá se podvolit jeho vůli, udal ji soudci a ten ji nechal mučit a zabít. Dnes je sv. Barbora patronkou mnoha profesí, především horníků, kteří například nechávali svítit ve štolách přes noc takzvané Barbořino světlo, ale také pokrývačů, stavebních dělníků, tesařů, architektů, kuchařů nebo řezníků. Podle legendy je svatá Barbora také patronkou týraných a opuštěných dětí. 

Svatá Barbora
Autor: Wikipedia commons Svatá Barbora

Svatá Barbora byla uctívána jako přímluvkyně za dobrou smrt, tj. smrt, na kterou se člověk může připravit po přijetí svátostí a rozloučení se s pozemským světem. Modlitba k ní měla zabránit nečekaným nebo tragickým úmrtím.

Nadílka ob Barborek

Až do 19. století byl na venkově udržován zvyk chodit se svatou Barborou. V den svaté Barbory nebo v předvečer tohoto svátku chodívaly svobodné nebo i vdané ženy ustrojené za Barborky. Obcházely od domu k domu, kde se ohlašovaly zabušením metličky na okno. Nosívaly převážně bílé šaty, často mívaly závoj a věneček na hlavě. Pro hodné a poslušné děti, které se modlily, přinášely v košíčcích malé dárky – hrušky, jablka, sušené ovoce, cukrová srdíčka... Naopak zlobivé děti dostaly výplatu metličkou. Později Barbory přestaly chodit po vsích, ale jejich tradice nadělování dětem zůstala. Děti si večer 3. prosince daly za okno talířek, na kterém našly druhý den nadílku od Barbory. Dnes už Barbory nechodí. Nahradil je o dva dny pozdější Mikuláš a na Barbořino nadělování se bohužel skoro zapomnělo.

Barborky ve váze

Velmi starou tradicí je řezání třešňových větviček 4. prosince. Dříve si do vázy s vodou trhala větvičky svobodná děvčata, která pomýšlela na vdavky. Komu do Vánoc vykvete, ten se v příštím roce vdá, tak praví stará pověra. Aby květům dívky pomohly, kladívkem narušily konce větviček a ratolesti tak  mohly lépe přijímat vláhu. 

V některých krajích dívky věšely na větvičky pentle se jmény chlapců. A podle větvičky, která vykvetla jako první, se údajně poznalo jméno vyvoleného.

Utrhněte si také pro sebe větvičku, která dětem zkrátí čekání na Vánoce a ozdobí sváteční stůl. Bude nejen krásná, ale i příslibem nového jara. S dětmi můžete pozorovat ten malý zázrak, jak se každým dnem větvička mění, a těšit se na její květ i vůni. 

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

Svatá Lucie noci upije aneb Kdo byly Lucky?

Mnozí dnešní Mikulášové vypadají opravdu honosně

Mikuláš, anděl a čert: Víte, kde se vzali?

reklama

Související témata: svatá Barbora , adventní zvyky , staročeské vánoční zvyky , aby třešňové větvičky vykvetly , Svatý Mikuláš , svatá Lucie , barborky , advent

reklama

Přečtěte si také

reklama