Prima maminka

23. listopadu 2019 07:30

Lucie Průchová

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci

Už máte letošní adventní věnec? Můžete si ho samozřejmě koupit, ale pokud jste alespoň trošku zruční, vyrobte si ho sami. Budete z něj mít mnohem větší radost.

Některé z nás si věnce vyrábějí doma a některé méně zručné ženy nebo ty, které nemají čas, si ho raději koupí. Musíme popravdě říct, že většina žen z naší redakce si věnec vyrábí, i když přiznáváme, že mnohdy na poslední chvíli. Konec roku zkrátka bývá často trochu hektický. Možná také v tomto okamžiku souhlasně pokyvujete hlavou a určitě víte, o čem je řeč…

Takže se vzmužme, nechme starosti alespoň chvíli za dveřmi a pojďme si vytvořit krásný adventní věnec, ze kterého nebudeme mít radost jen my, ale určitě celá rodina. Děti přiloží ruku k dílu a manžel bude určitě hrdý na to, jakou má šikovnou ženu.

Připravili jsme pro vás galerii věnců, třeba vás některý z nich inspiruje a vy se letos rozhodnete pro variantu, kterou jste dosud nezkoušela...

Adventní věnec a jeho historie

Adventní věnec je tradiční symbol západní církve sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného 4 svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček může být ale i více, v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček, které jsou také nazývány adventní věnce, se používají k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (počátek 21. století) je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

Jména svící na adventním věnci

V katolické církvi jsou nejoblíbenější barvy svíček fialová a růžová. Historicky je podle křesťanské liturgie hlavní barva adventu fialová, je to barva pokání a půstu. Na první neděli adventní je rozsvícena první svíce, fialová. Nazývá se obvykle „svíce proroků“ na památku proroků, hlavně Izaiáše, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Představuje naději a očekávání – především příchodu Mesiáše. Každý další týden v neděli se zapaluje další svíčka. Ta, která přichází na řadu druhou neděli adventní, bývá také fialová a obvykle reprezentuje lásku. Některé tradice ji označují jako „svíci betlémskou“ – symbolizuje Kristovy jesle. Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena růžová nebo růžově svítící barevná svíčka. Obvykle se nazývá „pastýřská“ a představuje radost. Čtvrtá, poslední fialová svíčka, se jmenuje „andělská“ a je symbolem míru a pokoje. Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní.

Někdy je adventní věnec se svíčkami ve čtyřech barvách – fialové, červené, růžové a bílé. Zapalují se v tomto pořadí. Svíčky jsou také spojené se jmény odpovídajícími liturgii adventu každou neděli: Izaiášova, Janova, Pastýřská a Mariina svíčka.

Lucie P.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.