Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci

Ano, už je to tady… Tento týden je opravdu první adventní neděle. Už máte svůj adventní věnec, abyste doma zapálili první svíčku?
Vydáno: 25.11.2015
Adventní věnce patří k vánoční pohodě...
Autor: profimedia.cz Adventní věnce patří k vánoční pohodě...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Některé z nás si věnce vyrábějí doma a některé, méně zručné ženy, nebo ty, které nemají čas, si ho raději koupí. Musíme popravdě říct, že většina žen z naší redakce si věnec vyrábí, ale když jsme zjistily, že by se první svíčka měla zapálit již tuto neděli, hrůzou jsme se opotily. Také opět nějak nestíháme, a ač si každým rokem říkáme, že začneme s přípravami na Vánoce dříve než loni, dopadá to pořád stejně, ne-li hůř :-)

Myslím, že většina žen v tomto okamžiku souhlasně pokyvuje hlavou a určitě ví, o čem je řeč…

Adventní věnce patří k vánoční pohodě - Obrázek 1 Foto:

Takže se vzmužme, nechme starosti alespoň chvíli za dveřmi a pojďme si vytvořit krásný adventní věnec, ze kterého nebudeme mít radost jen my, ale určitě celá rodina. Děti přiloží ruku k dílu a manžel bude určitě hrdý na to, jakou má šikovnou ženu.

Připravili jsme pro vás galerii věnců, třeba vás některý z nich inspiruje a vy se letos rozhodnete pro variantu, kterou jste dosud nezkoušela...

 

A pokud vás zajímá něco více o adventním věnci a jeho historii…

Adventní věnec je tradiční symbol západní církve sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného 4 svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček může být ale i více, v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček, které jsou také nazývány adventní věnce, se používají k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (počátek 21. století) je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

Jména svící na adventním věnci

Na první neděli adventní je rozsvícena první fialová svíce. Nazývá se obvykle „svíce proroků“ na památku proroků, hlavně Izaiáše, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Představuje naději a očekávání – především příchodu Mesiáše. Každý další týden v neděli se zapaluje další svíčka. Fialová, která přichází na řadu druhou neděli adventní, obvykle reprezentuje lásku. Některé tradice ji označují jako „svíci betlémskou“ – symbolizuje Kristovy jesle. Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena růžová nebo růžově svítící barevná svíčka. Obvykle se nazývá „pastýřská“ a představuje radost. Čtvrtá, poslední fialová svíčka, se jmenuje „andělská“ a je symbolem míru a pokoje. Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní.

Někdy je adventní věnec se svíčkami ve čtyřech barvách – fialové, červené, růžové a bílé. Zapalují se v tomto pořadí. Svíčky jsou také spojené se jmény odpovídajícími liturgii adventu každou neděli: Izaiášova, Janova, Pastýřská a Mariina svíčka.

Zdroj: Wikipedie

Reklama