zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci

GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci
Autor: profimedia.cz GALERIE: Krásné adventní věnce pro inspiraci
pruchol , Vydáno: 23.11.2019
Už máte letošní adventní věnec? Můžete si ho samozřejmě koupit, ale pokud jste alespoň trošku zruční, vyrobte si ho sami. Budete z něj mít mnohem větší radost.

reklama

Některé z nás si věnce vyrábějí doma a některé méně zručné ženy nebo ty, které nemají čas, si ho raději koupí. Musíme popravdě říct, že většina žen z naší redakce si věnec vyrábí, i když přiznáváme, že mnohdy na poslední chvíli. Konec roku zkrátka bývá často trochu hektický. Možná také v tomto okamžiku souhlasně pokyvujete hlavou a určitě víte, o čem je řeč…

Adventní věnce patří k vánoční pohodě - Obrázek 1 Foto:

Takže se vzmužme, nechme starosti alespoň chvíli za dveřmi a pojďme si vytvořit krásný adventní věnec, ze kterého nebudeme mít radost jen my, ale určitě celá rodina. Děti přiloží ruku k dílu a manžel bude určitě hrdý na to, jakou má šikovnou ženu.

Připravili jsme pro vás galerii věnců, třeba vás některý z nich inspiruje a vy se letos rozhodnete pro variantu, kterou jste dosud nezkoušela...

 

Adventní věnec a jeho historie

Adventní věnec je tradiční symbol západní církve sloužící k symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu. Obvykle má podobu věnce z jehličnatých větví ozdobeného 4 svícemi. Každou adventní neděli se zapaluje další svíčka. Svíček může být ale i více, v závislosti na zvyklostech a trendech. Svíce mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky nebo asymetricky rozmístěné. Zdobené věnce bez svíček, které jsou také nazývány adventní věnce, se používají k ozdobení vchodových dveří. Klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (počátek 21. století) je nahradily věnce, které se kladou přímo na svátečně upravený stůl. Advent má v křesťanské symbolice zvláštní význam, zahajuje nový liturgický rok.

Jména svící na adventním věnci

V katolické církvi jsou nejoblíbenější barvy svíček fialová a růžová. Historicky je podle křesťanské liturgie hlavní barva adventu fialová, je to barva pokání a půstu. Na první neděli adventní je rozsvícena první svíce, fialová. Nazývá se obvykle „svíce proroků“ na památku proroků, hlavně Izaiáše, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Představuje naději a očekávání – především příchodu Mesiáše. Každý další týden v neděli se zapaluje další svíčka. Ta, která přichází na řadu druhou neděli adventní, bývá také fialová a obvykle reprezentuje lásku. Některé tradice ji označují jako „svíci betlémskou“ – symbolizuje Kristovy jesle. Na třetí adventní neděli Gaudete (radostná) je zapálena růžová nebo růžově svítící barevná svíčka. Obvykle se nazývá „pastýřská“ a představuje radost. Čtvrtá, poslední fialová svíčka, se jmenuje „andělská“ a je symbolem míru a pokoje. Je rozsvícena na čtvrtou neděli adventní.

Někdy je adventní věnec se svíčkami ve čtyřech barvách – fialové, červené, růžové a bílé. Zapalují se v tomto pořadí. Svíčky jsou také spojené se jmény odpovídajícími liturgii adventu každou neděli: Izaiášova, Janova, Pastýřská a Mariina svíčka.

Lucie P.

reklama

Související témata: adventní věnec , vánoční věnec , návod na výrobu věnce , jak vyrobit vánoční věnec , historie adventního věnce , svíčky na adventním věnci

reklama

Přečtěte si také

reklama