Prima maminka

29. listopadu 2022 17:00

Anna Kopečková

Vánoční věnec bez chvojí a větviček. 7 tipů, jak ho vyrobit z netradičních materiálů

Věnec z korkových špuntů

Věnec je jednou z nejtradičnějších dekorací spojených s Vánocemi. Pokud nemáte jeden stálý, který vždy v příhodnou dobu vytáhnete, ale každý rok si raději vyhrajete s novým, inspirujte se našimi tipy. Nikde totiž není psáno, že vánoční věnec musí být z chvojí nebo jiných zelených větviček a barevných kouliček.

V předvánočním období mají samozřejmě hlavní slovo věnce adventní se čtyřmi svíčkami. Můžete si ale vyrobit i věnec ryze dekorační, který si pověsíte na dveře, na stěnu nebo jen tak položíte na stůl. Díky absenci svíček navíc nabízí mnohem více možností, jak a z čeho ho vyrobit. Pokud netrváte na klasických materiálech, jako je chvojí a vánoční ozdoby, zkuste něco méně tradičního. Vánoční věnec se totiž dá vyrobit téměř z čehokoliv. A jsou materiály, které by vás možná ani nenapadlo použít, třeba vatové tampony nebo klubíčka. Našli jsme pro vás pár nápadů pro inspiraci.

Měkký filcový

Filc je ideální materiál, protože se s ním pracuje velmi snadno. Na výrobu věnce v klasických vánočních barvách budete potřebovat tenčí zelený filc (ideálně ve dvou odstínech), pěnový věnec, špendlíky, tavnou pistoli, nůžky a červené kuličky. Mohou být také z filcu nebo třeba dřevěné, případně můžete použít větší korálky.

Vystřihněte z filcu tvary lístků (měly by být přibližně stejně velké), každý přehněte podélně napůl a připevněte pomocí špendlíku na pěnový základ věnce. Pokračujte s dalšími lístky, až zaplníte celý věnec. Nakonec přilepte pomocí tavné pistole červené kuličky, a pokud chcete věnec zavěsit, připevněte ze zadní strany stužku nebo provázek.

Z korkových zátek

Korkové zátky jsou materiál, který je zadarmo, tak proč je nevyužít, jestli jich doma máte dost. Základem jsou dva kruhy ze silnějšího kartonu – jeden větší a jeden menší, spojené k sobě provázkem a nastříkané zlatým lakem. Po zaschnutí laku na kruhy nalepte korkové zátky a proložte je červenými kouličkami ve dvou velikostech. Nakonec přidejte velkou mašli a stuhu na zavěšení, případně i další dekorace.

Z vykrajovátek na cukroví

Máte-li doma pár kovových vykrajovátek, která už nepoužíváte, udělejte si z nich originální vánoční věnec. Aby byl hezky barevný, budete kromě vykrajovátek potřebovat i silnější papír s vánočními motivy (ideální je papír na takzvaný scrapbooking).

Vykrajovátka nejdříve podlepte barevným papírem. Nemusíte všechna, stačí některá. Přilepte je na papír pomocí lepidla a pak malými nůžkami vystřihněte. Připravená vykrajovátka poskládejte na rovné podložce do kruhu, aby vytvořila věnec, a postupně je k sobě přilepte tavnou pistolí nebo kvalitním lepidlem. Po zaschnutí lepidla stačí přidat hezkou mašli a věnec pověsit.

Věnec z kávových filtrů

Papírové filtry do kávovarů se dnes už moc nepoužívají. Možná ale ještě nějaké máte doma a nepotřebujete je, tak proč je nevyužít třeba na výrobu vánočního věnce? Kromě pěnového nebo polystyrenového základu budete potřebovat cca 200 kávových filtrů a ozdoby podle vlastní fantazie.

Každý filtr přeložte napůl, chyťte spodní část prsty, filtr lehce pootočte a z papíru vytvarujte květ. Spodní část lehce ohněte a přilepte tavnou pistolí na základ věnce. Postupně takto zaplňte celý věnec. Filtry ve vnitřní části věnce podle potřeby zastřihněte nůžkami, abyste vytvořili větší otvor, a věnec dozdobte podle vlastní fantazie – kouličkami, šiškami, větvičkami…

Z barevného papíru

Vtipný vánoční věnec můžete i s dětmi vytvořit z obyčejného papírového tácku a barevných papírů. Z kulatého papírového tácku vystřihněte dostatečně velký kruh, abyste vytvořili základ věnce.

Připravte si zelený papír ve dvou odstínech a nastříhejte ho na proužky. Postupně je nalepte po obvodu papírového základu a konce ozdobně zastřihněte. Z bílého, žlutého a červeného papíru pak vytvořte svíčku, přilepte ji na věnec a přidejte červenou mašli. Věnec můžete nakonec ještě dozdobit malými barevnými kuličkami, například z filcu.

Sukulentový věnec

Proč by měl být zelený vánoční věnec jen z chvojí? Jsou i jiné materiály, takže pokud chcete mít věnec hezky zelený, zkuste sukulenty. Nejsou náročné a věnec z nich vyrobený nemusíte po vánocích vyhazovat, protože vám poroste celý rok.

Základem je drátěný věnec, který bohatě vyplňte navhlčeným dekoračním mechem a omotejte drátkem, aby mech držel. Do mechu vždy udělejte pomocí obrácené vařečky nebo tužky otvor, vložte do něj sukulent zbavený hlíny, mech kolem něj upěchujte a zajistěte ho ještě sponkou nebo kouskem drátku, aby sukulent nevypadl. Takto zaplňte celý věnec. Nakonec ho můžete dozdobit něčím červeným nebo kolem něj omotat řetěz s LED světýlky. Aby vám neuschl, zavlažujte ho přibližně každé dva týdny, když je mechový základ vyschlý.

Trubkový věnec

Opravdu bytelný si můžete vyrobit z plastových trubek. Pokud ale nejste příznivcem plastů, dá se vyrobit i z pevnějších papírových trubek s různým průměrem (například od brambůrků, papírových utěrek apod.). Nařezejte je na stejně dlouhé kousky, slepte k sobě tavnou pistolí a nastříkejte bílým lesklým lakem. Přidejte mašli na zavěšení a do některých otvorů vlepte barevné kouličky.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.